Platform Kullanım Ehliyeti

krisografi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba,
şu eklemli tip platformların kullanımı için ayrı bie sertifka ehliyet gerekli mi? mevzuattaki yeri nedir*

productPhoto72_461414854518cb1e536eab.jpg

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mevzuatta direkt olarak eklemli ya da makaslılar için ehliyet ile ilgili madde yok. Meslekteki bir çok arkadaş kiralanan yerden teknik bir personele kullanım kılavuzu tanıtımı ve nasıl kullanılacağına dair fiili eğitim aldırararak imza altına alıyor.

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
makaslı platform operatörü diye bir belge var.Kiralama firmaları personelleri alıyor ama onlar sadece kiralanan yere teslim ediyor işi okadar

Yavuz Selim Korkmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
hüseyin bey merhaba, geçmişte açmış olduğunuz seveso konusu hakkında sizden bilgi almam mümkünmü?

huseyinokelek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar eklemli platformlar konusunda MEB onaylı iş makinası operatör sertifikası olmadan bu ekipman kullanılamaz deniyor bir çok site ve yayında bu konuda MEB'inde dökümanları var. Acaba bu eğitimi aldırmış olan var mı ve eğitim kaç gün sürüyor

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar eklemli platformlar konusunda MEB onaylı iş makinası operatör sertifikası olmadan bu ekipman kullanılamaz deniyor bir çok site ve yayında bu konuda MEB'inde dökümanları var. Acaba bu eğitimi aldırmış olan var mı ve eğitim kaç gün sürüyor

Eklemli Platformlar =
Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu. TSE ve Uluslararası Standart ismi bu.
Ancak biz de Örümcek Vinç, Sepetli vinç, eklemli platform, personel yükseltici platform vb. diye geçmektedir.

Halen daha yasal geçerli mevzuatta (Bknz.Md.2) aşağıdaki şekilde isimlendirilmiştir.
"Personel ve yük yükseltici aracı: En az 6 metre çalışma yüksekliği, 100 kg kaldırma kapasitesi olan personel veya personelle birlikte yük yükseltmek için kullanılan ve sepet aparatı araç üzerinde bulunan, aparatları ruhsata işlenmiş tescil belgesine sahip makineyi veya en az 6 metre çalışma yüksekliği, 100 kg kaldırma kapasitesi olan personel veya personelle birlikte yük yükseltmek için kullanılan makaslı sistem ve tahrik sistemi elektrik motoruna sahip teknik belgesi bulunan makineyi, "

Bunlarla ilgili iki yıl öncesi MYK ve Platform Üreticileri Federasyonu bir ulusal meslek standardı hazırlamak için protokol imzalamışlar idi. Az önce kontrol ettim, ne UMS (Ulusal Meslek Standardı) ne de UY (Ulusal Yeterlilik)'de henüz daha bir şey yok

Eğitimin ne kadar sürdüğüne dair :

MYK'nın yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları listesine dair linki ekliyorum.
1) Buraları arayıp sorabilirsiniz
MYK Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları

2) Halen daha bu platform operatör eğitimleri sürücü kurslarında görünüyor. Geçerli yasal mevzuata göre.
İŞ MAKİNELERİSÜRÜCÜ EĞİTİM KURSLARI İLE İLGİLİ YÖNERGE
Bu eğitimleri veren sürücü eğitim kurslarını arayabilirsiniz.

3) 2 nci Madde'de verilen yönergenin Md.8 (EĞİTİM) ve EK-2'sine bakabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.