Bilgi : Plastik Üretim Sektörü Genel Bilgi

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
PLASTİK ÜRETİM SEKTÖRÜ GENEL BİLGİ
Plastik sanayii, günümüzde en önemli sektörlerden biridir. Evlerde kullanılan leğenlerden, kovalardan, fırçalardan, yer döşemelerinden, bina yalıtım kaplamalarından, köpüklerden marketlerde kullanılan naylon poşetlere, su borularından tükenmez kalemlere, formika mobilya kaplamalarından pet meşrubat şişelerine, naylon bayan çoraplarından boyalara, teflon tavalardan kaplamalara ve cilalara, kalıplardan film şeritlere, fiberlerden kablolara, ambalaj imalatından banyo perdelerine, araba lastiklerinden etiketlere ve otomobil üretiminden gemi imalatına kadar neredeyse günlük yaşamda kullanılan her nesnede plastik sanayiine ait bir ürüne rastlamak olasıdır.
Plastikler aslında polimerlerdir: Birbirine bağlanmış uzun atom zincirleri. Bu zincirler biribirini yineleyen birçok moleküler birimden oluşmaktadır. Karbon ve hidrojenin tek başına veya oksijen, azot, kükürt ve klor ile oluşturdukları polimerler plastiklerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Selüloz(bitkilerin hücre duvarında bulunan yapıtaşı)’un nitratlanmasıyla oluşturulan Proxylin’i, alkol ve kafur ile karıştırarak ilk doğal plastiği İngiliz bilim adamı Alexander Parkes bulmuştur. Sentetik bir polimere dayanan ilk plastik ise fenol ve formaldehitkullanılarak yapılmış ve adına bakalit denmiştir.
Plastikleri sınıflandırmak gerekirse:
-Selüloz bazlı plastikler(Selüloyid, rayon)
-Bakalit (Fenol, formaldehit)
-Strafor (Polyester-PS- , PolyVinylChoride-PVC-)
-Naylon (Polyamide-PA)
-Sentetik Kauçuk
-Polyethylene, acrylic, Polyurethane, Polyethylene terphthalate -PET-,
Polytetrafluoroethylene-Teflon
Kayanak : http://www.isguvenligi.net

yahya subaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
slm. plastik üretimi aşamarı için isg eğitim slaytları olan varsa paylaşabilir mi. teşekkürler

yahya subaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
mrb.naylon poşet üretimde isg eğitim slaytı olan varsa paylaşabilir mi. tşkr.

oğuz han

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
malzeme güvenlik bilgi formları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve patlayıcı ortamlar için patlamadan korunma dökümanı hazırlanmalıdır. Bazen gözden kaçabiliyor..

yahya subaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkür. eğitim slaytı gerekli de detaylı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.