Pkd Hazırlama

Riquelme10

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba
Bugün bakanlık müfettişleri geldi ve Patlamadan korunma dökümani istedi. Ayrıca 2016 yılında yaptığımız seveso bildirimi için ''Kaza önleme politikası prosedürü" istedi.PKD hazırlığı için sertifika şartı var mı?Ayrıca Kaza önleme politikası prosedürü Organizasyon,personel ve işletim bölümü örnekleri olan var mı?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hazırlığı, hazırlaması ve saha uygulamaları üst düzey bilgi gerektiren bir raporlamadır. Sertifika arandığını görmedim. İçeriği incelenir. Örnek form ile çözebileceğiniz bir konu değil.

Riquelme10

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba
Bugün bakanlık müfettişleri geldi ve Patlamadan korunma dökümani istedi. Ayrıca 2016 yılında yaptığımız seveso bildirimi için ''Kaza önleme politikası prosedürü" istedi.PKD hazırlığı için sertifika şartı var mı?Ayrıca Kaza önleme politikası prosedürü Organizasyon,personel ve işletim bölümü örnekleri olan var mı?
Fabrikamızda bulunan kimyasalların MSDS bilgilerini incelediğimde BİRTEK LPG karışım tüpünde LEL/UEL değeri verilmiş. Biz konfeksiyon firmasıyız. LNG kullanıyoruz.Buhar üretmek ve yemekhane ihtiyaçları için.Bu durumda da PKD hazırlamak gerekiyor mu?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Fabrikamızda bulunan kimyasalların MSDS bilgilerini incelediğimde BİRTEK LPG karışım tüpünde LEL/UEL değeri verilmiş. Biz konfeksiyon firmasıyız. LNG kullanıyoruz.Buhar üretmek ve yemekhane ihtiyaçları için.Bu durumda da PKD hazırlamak gerekiyor mu?
Merhaba;
PKD hazırlamanız gerekiyor. ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDENKORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK için de kapsam kısmına bakarsanız tüm işyerlerine uygulandığını göreceksiniz.

Kapsam

MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

PKD hazırlamak için tabi ki sertifika şartı var. PKD hazırlayacak ve rapor yazacak kişinin yeterliliği olması lazım. Örnek form veya dokümanlar ile çözülebilecek bir konu değil. PKD hazırlığı için de profesyonel bir firmadan hizmet almak daha doğru olur. Bu sorumluluğu tek başınıza almayın.

Riquelme10

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;
PKD hazırlamanız gerekiyor. ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDENKORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK için de kapsam kısmına bakarsanız tüm işyerlerine uygulandığını göreceksiniz.

Kapsam

MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

PKD hazırlamak için tabi ki sertifika şartı var. PKD hazırlayacak ve rapor yazacak kişinin yeterliliği olması lazım. Örnek form veya dokümanlar ile çözülebilecek bir konu değil. PKD hazırlığı için de profesyonel bir firmadan hizmet almak daha doğru olur. Bu sorumluluğu tek başınıza almayın.
Gelen Bakanlık müfettişine telefon ile sordum. Herhangi bir sertifikasyon istenmiyor bilgisini aldım. Tabi ki sorumluluk büyük fakat mühendislik bilgimiz ile çok kolay hazırlanacak rapor arkadaşlar. Ayrıca yönetmelikte sertifikasyon ile ilgili herhangi bir ibare yer almıyor. Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gelen Bakanlık müfettişine telefon ile sordum. Herhangi bir sertifikasyon istenmiyor bilgisini aldım. Tabi ki sorumluluk büyük fakat mühendislik bilgimiz ile çok kolay hazırlanacak rapor arkadaşlar. Ayrıca yönetmelikte sertifikasyon ile ilgili herhangi bir ibare yer almıyor. Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.
Sertifika gerekmiyor, çok kolay hazırlanacak bir rapor değil. Çoğu yerde atıf ve kabuller söz konusu.
Eğitim almadan hazırladığım pkd ile eğitim aldıktan sonraki pkd arasında çok fark var.
Eğitimden sonra daha başka bakıyorsun işletmeye.
PKD herşey değil ancak bir RD, ADEP gibi zincire + bir bakla.

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
ufak düzeltme: sanırım "+ birde BAKRA" yazım hatası var gibi :evet:

Okhan kardeşim tebrik ederim, çok iyi niyetli ve bilgili bir yaklaşımınız var, her halde bizim toplumumuza özgü olan, herşeyi biliriz, çabuk öğreniriz, bizden daha iyi kimse bilemez yaklaşımına aykırı olarak, bırak ne yaparlarsa yapsınlar demiyorsunuz, hatırlatıyorsunuz. El elden üstündür, her ehil kişinin konusunda uzmanlığı vardır diyorsunuz, Allah razı olsun.
bizim toplumumuzda enteresan bir şekilde, gördüğünü ancak "algılayabildiği kadarıyla" anladığı halde işin bütün detayını çözmüş gibi hissedip hareket eden bir yaklaşım mevcut. Eğitimli ve bilgili kişiler ancak bahsettiğiniz "öncesi ve sonrası" farkları görebiliyor.
Hukuk çok farklı bir disiplin, mevzuattaki basit bir ifadenin neleri değiştirdiğini anlayamayan çok kişi var. "Çıkış"la "acil çıkış" arasındaki farkı mevzuatı okuyabileyenler anlıyor. Konu mühendislikle bitse bütün mühendislere iş kolayda, tecrübe, detay, İSG vede mevzuat söz konusu olunca ortaya konan çalışmalar bizim ne kadar bilgili, kaliteli olduğumuzun göstergesi oluyor.
çok sayıda üniversite öğrencisi bu forumdan yararlandığı için, yazınızı desteklemek istedim, inşallah faydalı olur, bakış açıları değişir

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Çasgem online olarak pkd eğitimi veriyor. Katılmak isteyen kaçırmasın.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.