Personel Yükseltici Ve Vinç

huseyinokelek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba; hem Yük Kaldırmak için ( kancalı Vinç) hemde insan kaldırmak için ( Sepetli Platform) aynı mobil ekipman üzerinde kullanılabilir mi? Yani vinç kancasının yanına sepet ilave edilip ihtiyaca göre sepet ya da yük kaldırılabilir mi? mevzuatta açık hüküm bulamadım. Ama EN normlarını tarayınca mobil vinçlerin EN 12999 ( Mobile Crain) standartına göre Sepetli personel yükselticilerin ise EN 280+A1 ( YSİP) standardına göre periyodik muayaneden geçebileceğini gördüm. Her iki standartta birbirini kapsamıyor. Standart özelinden bakılırsa birbiri yerine kullanılamıyor?

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba; hem Yük Kaldırmak için ( kancalı Vinç) hemde insan kaldırmak için ( Sepetli Platform) aynı mobil ekipman üzerinde kullanılabilir mi? Yani vinç kancasının yanına sepet ilave edilip ihtiyaca göre sepet ya da yük kaldırılabilir mi? mevzuatta açık hüküm bulamadım. Ama EN normlarını tarayınca mobil vinçlerin EN 12999 ( Mobile Crain) standartına göre Sepetli personel yükselticilerin ise EN 280+A1 ( YSİP) standardına göre periyodik muayaneden geçebileceğini gördüm. Her iki standartta birbirini kapsamıyor. Standart özelinden bakılırsa birbiri yerine kullanılamıyor?
Personel yükselticilerin standardı EN 280 dir ilgili iş ekipmanında bu standart aranmalıdır. Sadece EN 13100(mobil vinçler) veya EN 12999 (araç üstü vinçler) sahip iş ekipmanları ile insan kaldırma yapılmamalıdır

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.