Osgb'de Sigortamız Yattığı Anda B Sınavına Girebilmek Için Işlemeye Başlıyor Mu Acaba Bunu Nasıl Öğr

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mikrop tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi  OSGB'de sigortamız yattığı anda B sınavına girebilmek için işlemeye başlıyor mu acaba ? Yoksa sözleşme yapılan yerle olan sözleşmeyi mi bakanlığa bildiriyoruz ? Bunu kim yapacak ?


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  OSGB sorumlu müdürü...

   
  mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 3. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  OSGB 'de çalışmak üzere İG ile OSGB sözleşme yapıyor ve bu sözleşmenin bildirimi artık (30 ekim 2012 itibari ile) internet üzerinden yapılıyor. Önce OSGB kendi işyeri kullanıcı adı ve şifresi ile İSGGM sayfasına giriyor ve iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi ile yaptığı sözleşmeye ilişkin detayları yazıyor ve kendi sayfasında bulunan "işveren onayı" yazan kısmı onaylıyor. Sonrasında İş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi e-devlet portali üzerinden kendi şifresi ile sisteme giriyor ve oradan da kurumlar yazan kısımdan ÇSGB 'na ve oradan da İSGGM sayfasına geçiyor. Bu sayfada işverenlerin onayladıkları sözleşmeleri görebiliyoruz. Biz de sözleşmeyi onaylıyoruz ve sözleşme otomatik olarak İSGGM sistem onayına gidiyor. Oradan da herhangi bir sorun çıkmazsa (birden fazla tam zamanlı sözleşme yapılamaz, başka bir yerde kısmi zamanlı sözleşmeniz var. burada tam zamanlı çalışamazsınız gibi..) sistem de onay veriyor ve sözleşme imzalama ve onaylama süreci tamamlanmış oluyor. Aynı durum eğitim kurumlarında eğitici olarak çalışacak eğitimciler için de geçerli.

     

   
  SuİSG, ATURAN ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 4. bhr

  bhr TÜİSAG Üyesi

  OSGB sorumlu müdürünün bunu yapıp yapmadığını, zamanımızın işleyip işlmediğini nerden anlıyoruz? biryerden kontrol etme şansımız var mı?

   
 5. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  evet kontrol etmeniz mümkün. e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapıyorsunuz ve orada sözleşmelerim başlıklı bir yer var. oradan yaptığınız ve onaylanan tüm sözleşmelerinizi görmeniz mümkün. öncelikle PTT' den e-devlet şifresinin alınması gerekiyor.

     

   
  deryayran ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 6. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  onur yas açıklamalarınız için :alkış:

   
 7. bhr

  bhr TÜİSAG Üyesi

  Onur Bey, e-devlet şifremi aldım ve girdim. "içe görevlendirme" yazıyor. bu süremin işlediği anlamına mı geliyor.
  yardımlarınız için teşekkür ederim
   
 8. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  içe görevlendirmede sözleşmen olucak ben kurumsal giriş yapıp onayladım bir de kişiselden onayladın sanırım böyle başlıyor   
 9. bhr

  bhr TÜİSAG Üyesi

  benim imzalamış olduğum bir sözleşme yok. ama e-devlette iş güvenliği uzmanı diye gözüküyorum. şimdi ne yapmalıyım ne önerirsiniz

     

   
 10. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sizin İşverenle aynen işyeri hekimlerinin imzaladığı gibi sözleşme imzalayıp ÇSGB gönderillmesi ve onaylanması gerekiyor. Ancak ozaman B sınıfı için zaman çalışmaya başlar ve 3 yıl sonunda B saertifikasına müracat edebilirsiniz.   
 11. Orhan ERDİM

  Orhan ERDİM TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim de bu konuyla ilgili bir sorum olacak. Mevcut iş yerimde mühendis olarak çalışırken eğitim-staj-sınav sonucunda mayıs sınavında c sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum. Şu an iş yerime bağlı farklı sanayi sicil kodu olan tehlikeli sınıfta olan işletmede 30 saat az tehlikeli olan da 10 saat ve yine tehlikeli sınıfta olan 10 kişi altında çalışanı olan bir bölge müdürlüğünde 1 saat olmak üzere toplam 41 saat içe görevlendirme sözleşmem var. Bu durum 3 yıl sonunda belge yükseltme sınavına girebilmek için yeterli mi yoksa 180 saatin tamamına sözleşme mi yapmak gerekiyor?

  Not: Mühendislik + İGU bir arada yürütmek oldukça zor oluyor ben mecbur kaldım kabul ettim ama benzer şekilde çalışmayı düşünenler varsa tavsiye etmiyorum!....

  Bir sorumda şu geçici madde ile ilgili benim c sınıfı belgem 20.06.2015 tarihi itibari ile tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde geçerliliğini yitirecek. Bu durumda isg katip otomatik olarak sözleşmeyi iptal mi edecek yoksa kendimiz mi iptal etmemiz gerekiyor?   
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bir günde çalışsan, 30 günde çalışsan 3 yılı doldurduğunda eğitime katılabiliyorsun.
  İkinci soruya gelince; bu bakanlığın sorunu, bırak onlar iptal edene kadar sürsün, ancak çok uzatmazlar zaten 1 ay içerisinde ayrıldı statüsüne çekerler.

   
  Orhan ERDİM bu yazıya teşekkür etti.
 13. emine aslihan

  emine aslihan TÜİSAG Üyesi

  şimdi aynı konu bende de var arkadaşlar fikirleriniz bekliyorum. 23 Mart 2012 de bir OSGB de uzman olarak işe başladım. Fakat işe başladığımda içe görevlendirmeyi 13.06.2012 tarihinde yaptılar dışa görevlendirme ise 28.06.2012 tarhinde gerçekleşti sonra ayrıldım başka bir firmda çalışıyorum. şimdi B sınavına girmem için hangi tarihi göz önüne alamam gerekiyor...
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica