Soru Osgb'de Mesul Müdürün Görevi Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ozdence

  ozdence TÜİSAG Üyesi  Bu müdürlüğü de , uzmanlığı da birileri yapıyor nihayetinde...Neden yapan yapabilen biz olmayalım ki.Bir kaç sorum olacak meslektaşlarıma: bu işin riskinden bahseden arkadaşlar, yaptığınız herhangi bir risk analizi tam olarak olanı yansıtıyor mu, hanginiz yazdıklarınıza yasadan yönetmelikten atıfta bulunuyorsunuz, hanginiz kes kopy yapıştır yapmadan üreterek ortaya bir çalışma koyuyorsunuz.Bence bu iş güvenliği uzmanlığını mesleki tecrübesi olan ustalara deneyimli kalifiye işçilere yaptırmalı.Üniversite mezunları bu işe göre değil.Belki uslübum sert oldu, lütfen istisnalar üstüne alınmasın.Bende uzmanım meslektaşınızım, lakin bu çekinik tavırları öğrencilik döneminde bırakmalıyız diye düşünüyorum.Madem kendi mesleklerimizde istediğimizi alamıyoruz, az çalışıp çok para kazanamıyoruz, yeni bir hedef belkide son şansımızı kovalıyoruz korkmayalım lütfen.


   
  Batuhanba ve Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  Bir OSGB de üstelik kurulum aşamasında sorumlu müdür olarak görev yapacam.Türkiye'de en çok ölümcül kazaların olduğu sektörde hizmet veriyoruz. Tüm yorumları okudum.Arkadaşların yazdıklarını okudukça içim kararmıştı.Yazılarınızın hepsi kafa karıştırıcı. o kadar mesajdan elle tutulur hiçbir faydalı bilgi yok.Bu arkadaşların çoğu piyasada hiç tecrübesi olmayan sorumlu hiçbir konumda görev almamış kişiler olmalı ki bu kadar olumsuz yaklaşmış meselelere. Sizin müdürlükten beklentiniz mini etekli bir sekreter, yüksek maaş, altınızda araba sadece önünüze gelen belgeleri imzalamak galiba.İş güvenliği uzmanı Türkiye de iş bilmez, meslek edinememiş kişilerin mesleği haline gelmiş yazık. Eee kes kopyala yapıştırla olan anca bu kadar olur.
  Sevgay Hanım'ın olaya bakışı ve açıklamaları çok güzel ve faydalı.Teşekkürler. Sayenizde hevesim arttı.

   
  Yıldız Arıkan bu yazıya teşekkür etti.
 3. Yıldız Arıkan

  Yıldız Arıkan TÜİSAG Üyesi

  Sevgay hanım, açıklamalarınız için teşekkür ediyorum şuan bende mesul müdür teklifi aldım. Açıkçası anlatılanlar beni biraz korkutmuştu. Yapmamız gereken mevzuatı yakından takip etmek , çakışanların ve çalışanlardan doğan işlemlerin evrak takibini geciktirmeden ve güncelleyerek eksiksiz sağlamak gerekiyor.

     

   
 4. merhaba arkadaşlar bende bir OSGB de sorumlu müdürüm.daha doğrusu uzman olarak çalıştığım OSGB de seni müdür yapacaz dediler bende ok dedim. ama işin garip tarafı OSGB 5 aralıktaki güncel OSGB listesinde bulunmuyor :D öğrenmek istediğim konu şu sorumlu müdür OSGB de bakanlığa karşı sorumlu kişi malum.çalışan uzmanların atamalarını bu sorumlu müdür yapıyor haliyle.bu atamaları kendi e devletinde mi girip yapıyor.bunu öğrenmek istiyorum.

   
 5. Yıldız Arıkan

  Yıldız Arıkan TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar Ali bey. Size mesul müdür olduğunuzda bakanlık e devlet'ten yeni şifre verecek. Yazışmaları bu şifre ile yapacaksınız.

     

   
  ali türk 2013 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Yıldız hanım çok teşekkürler.

   
 7. Yıldız Arıkan

  Yıldız Arıkan TÜİSAG Üyesi

  Rica ediyorum Ali bey ben de sizin durumunuzdayım. Araştırıyorum. İyi çalışmalar.
   
 8. seda demir87

  seda demir87 TÜİSAG Üyesi

  kabul şerhli görevlendirme yazısı örneği olan varmı?   
 9. o.esme

  o.esme TÜİSAG Üyesi

  ikisinden biri başkası olamaz

     

   
 10. o.esme

  o.esme TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar isg katip üzerinden sorumlu müdür olanlar görev saatlerini iç görev diye mi yoksa dış görev diye mi girecek ayrıca yeni açılmış bir OSGB de sorumlu müdürün isg katip üzerinden yapacağı işlemler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim   
 11. ferhat dudu

  ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

  osgbde mesulmüdür olan isg uzmanı firmalara isg hizmeti verebiliyormu?   
 12. imrenlim

  imrenlim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 1 yıldır sorumlu müdürüm.sorularınıza gelince
  1-kendi e devletinizden işlem yapılacak,,bakanlık şifre falan vermeyecek.
  2-sorumlu müdü-rde olsan iç görevle sözleşme yapılacak,,sonra dışarıya görev yapılacak
  3-sorumlu müdür ,tüm iç ve dış sözleşme atamalarını yapacak,,buralara hizmet takibinden ,
  ve evraksal takipten sorumludur.
  saygılarımla

   
 13. Aksoykz

  Aksoykz TÜİSAG Üyesi

  Aynen şu anda bu durum beni başıma geldi yeni başladığım bir OSGB nin sorumlu müdürdü oldum daha bana verilen firmaların yerinin yeni çözüyorum. 1 ay oluyor başlayalı, ayrıyeten inşaatlara da bakıyorum, kafam duman... tamamen rast gele yaşıyorum(uz)... :)
   
 14. Aksoykz

  Aksoykz TÜİSAG Üyesi

  burada hizmet takibi derken mesela b sınıfı uzman arkadaş kendi sorumlu olduğu firmasına gitmedi diyelim yani uzun bir süre gidemedi, bir sıkıntı olsa biz mi sorumluyuz ? yani şirkette kimin nereye ne zaman gideceğinin palanı nı da mı biz yapacağız bu ne biçim dünyaa !???

   
 15. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  Çalışan her uzman ve hekimin işyerinde yapmış oldukları çalışmaların bir örneğini veya taranmış şeklini zaten alması gerekir.Aldıkları taramaları sizle de paylaşırsa takip işinde bir sorun olmaz. ben her firmada ne işlem yapıldığı excell den takip edebiliyorum. Ayrıca taraması mevcut.
  kimin ne gün nereye gideceği direk sizi ilgilendirmese de firmada oluşturulan yıllık planın işleyip işlemediğini takip etmek zorundasınız   
  Aksoykz bu yazıya teşekkür etti.
 16. ferhat dudu

  ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

  osgblerde mesul müdürlere maaş olarak ek ücret veriliyormu.

   
 17. selyum

  selyum TÜİSAG Üyesi

  Sorumlu müdür değişikliği bildirimi
  - Sorumlu müdür atamaları İSG-KATİP üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.
  - Sorumlu müdür atmalarında OSGB e-bildirge yetkilisi atama yapmaya yetkili kılınmıştır.
  - Sorumlu müdür ataması atanan kişi tarafından onaylanacaktır.
  - Atanan kişi farklı bir işyeri ile sözleşme yapamayacak
  - Farklı işyeri ile sözleşmesi olan kişiler atanamayacaktır.

  Bakanlık Eğitiminden...


  ----------------------
  Sorumlu müdürün görev, yetki ve sorumlulukları

  MADDE 18 – (1) OSGB sorumlu müdürü;

  a) OSGB personelinin görevlendirilmesinin takibinden,

  b) OSGB kayıtlarının tutulması ve düzenli olarak arşivlenmesinden,

  c) Genel Müdürlük tarafından istenen belgelerin hazırlanmasından,

  ç) OSGB’lerin başvuru, yetkilendirme, vize işlemlerinin takibinden,

  sorumludur.

  (2) OSGB’lerde tam zamanlı görevli bulunan işyeri hekimleri veya iş güvenliği uzmanları aynı zamanda sorumlu müdürlük görevini de yürütebilir.

  (3) OSGB’lerce talep edilen veya bildirilen her türlü bilgi ve belgeye ilişkin iş ve işlemlerde, Genel Müdürlük tarafından sadece sorumlu müdür muhatap kabul edilir.

  (4) (Mülga:RG-18/12/2014-29209)
  olmuştur... (bu mülganın yerine gelen yeni görev, yetki ve sorumlulukları yönetmelik bilgisini bilen var mı?


   
 18. seda comert

  seda comert TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar merhaba
  Ben bir OSGBde C sinifi uzman ve sozumona yonetici asistani olarak gorev yapiyorum.
  Gectigimiz gunlerde ben yokken OSGBye SGKdan denetime gelmisler ama kapali diye tutanak tutcaz deyip gitmisler.Simdi bu durumda ve sonrasinda izlenecek yol nedir ve bu tutanagi yazdirmama rica etme gibi bir durum olabilir mi? Cevaplarinizi bekliyor herkese sorunsuz calismalar diliyorum

   
 19. Hasan ç.

  Hasan ç. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Çalıştığım firmada 12.000 personel çalışmakta. Ben departmanın koordinatörüyüm. A sınıfı 4, C sınıfı 10 uzman ile 7 doktor arkadaşım departmanımızda bulunmakta. Ben onların atamalarını, çalışmalarını takip edip yönlendiriyorum. Kağıt üzerinde koordinatör olduğuma dair bir ibare yok, imzam yok. Fakat atamalarını yaparken kullandığım bilgisayardan ip adresim belli. Bireysel olarak işyerlerimizden birinde tam zamanlı çalışıyor görünüyorum. Dolayısı ile OSGB gibi bir mantığımız da olmadığından mesul müdür değilim. Bu durumda benim kanuni sorumluluğum nedir? Yani yapılan hatalardan sizce bana ne kadar pay düşer? Yada tüm sorumluluk o işyerinde bireysel olarak içe görevli çalışan uzman ve doktorda mıdır?

   
 20. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Mesul mudurlugun sorumluluklari kanun ile çizilmiş.sizin o sinirlar icine sokacak bir durum yok.koordinatorlugun ise sorumluluğu kanunda belirtilmiş olmamakla beraber, yaptığınız her islemin geri donusuyle muhattap olmanizin da onu kapali degil.Yani size gelebilecek bir suclama kanunun su maddesine gore uzerine dusen su sorumluluğu yapmamissin gibi bir suclama olmaz.Yoneticilik sorumlulugunun sınırlarınin da olmadigini belirtmekte fayda.silsile yolu ile her türlü sorumluluk ustunuzde kalabilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica