Osgb De Bulunması Gereken Evraklar

yasemin karataş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar; bir osgb de çalışan uzman olarak osgb de hangi belgeleri saklamam gerektiği konusunda kafam karıştı. yönetmelik hükümlerince osgb de;
defter nüshaları,
eğitim kayıtları,
yıllık planlar olması gerekiyor diyor.
ama osgb denetimlerine gelen müfettiş sadece bunlara bakmıyor denetimlerde.
sonuç olarak nasıl bir yol izlemeliyim..
şimdiden teşekkür ederim

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kafam rahat olsun diyorsan , o mu erekli bu mu gerekli diye düşünmektense, firmadaki dosyanın bir kopyasını + defter nüshalarını osgb de bulundur

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Risk analiz, Eğitim tutanakları, çalışan temsilcisi evrakları, kurul varsa kurul karar tutanakları, Yılsonu değerlendirme Raporları, yıllık çalışma planı, yıllık eğitim planı, onaylı defter nüshaları, uzman ve hekim varsa DSP atamaları bunlar yeterli olacaktır.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.
merhaba arkadaşlar; bir osgb de çalışan uzman olarak osgb de hangi belgeleri saklamam gerektiği konusunda kafam karıştı. yönetmelik hükümlerince osgb de;
defter nüshaları,
eğitim kayıtları,
şimdiden teşekkür ederim

Emre KIZIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
defter nüshaları,
eğitim kayıtları,
şimdiden teşekkür ederim
Merhaba,

Yönetmelikle desteklenmesi gerekirse;

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin Çalışma Usul ve Esasları İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
MADDE 13 –(2) İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere OSGB’lerce görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından saklanması gereken onaylı defter suretleri, (Ek ibare:RG-18/12/2014-29209)yıllık çalışma planı ve yıllık değerlendirme raporu suretleri ile çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine dair kayıtlar OSGB arşivinde tutulur ve istenmesi halinde denetime yetkili memurlara gösterilir. Kendilerinden talep edilmese dahi, sözleşme süresi sonunda bütün kayıt ve dosyalar OSGB’lerce işverene teslim edilir.

Ancak dediğiniz üzere gelen her denetlemede aynı hususlar göz önünde bulundurulmuyor. Denetlemeye gelen kişilerin kullandığı denetleme formunda da yönetmelikte geçen hususlar açık olarak görülmekte ve risk değerlendirmesiyle alakalı herhangi bir ibare bulunmamakta. Risk değerlendirmesi eksikliklerden ötürü hangi maddeye göre işlem yapabilirler bu konuda ben de kararsızım.

Denetçilere yönetmeliği sunduğunuzda herhangi bir problem olmayacaktır diye düşünüyorum. Ancak risk değerlendirmesi gibi evrakların osgbde de bulunması şüphesiz elinizi güçlendirecektir.

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
risk analizi vb bulundurmak osgb denetimi icinse cok gereksiz . Ben de denetim gecirdim oldukca fazla. Soranda oldu sormayanda kimseye bundan dolayi ceza yazamazlar. Elimiz guçlu olsun diye gereksiz evrak alip gosterildiginden denetciler alısiyor ve olmayana neden yok diyorlar. Ben bulundurmuyorum. Bulundurulacaksa bile kapak resmini cekip cikti alin bence kirtasiye ile ugrasmayin. Sevgiler saygilar

Hakan BNCK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
risk analizi vb bulundurmak osgb denetimi icinse cok gereksiz . Ben de denetim gecirdim oldukca fazla. Soranda oldu sormayanda kimseye bundan dolayi ceza yazamazlar. Elimiz guçlu olsun diye gereksiz evrak alip gosterildiginden denetciler alısiyor ve olmayana neden yok diyorlar. Ben bulundurmuyorum. Bulundurulacaksa bile kapak resmini cekip cikti alin bence kirtasiye ile ugrasmayin. Sevgiler saygilar
Size katılıyorum.
Soran soruyor evet ama ne sorduğunu bilmiyor, o da ayrı bir konu.
Bölge müdürlüğünden gelen işinin ehli bir müfettiş, risk analizlerini boşuna dosyalarda bulundurmayın bilgisayarınızda olsun yeter demişti. Şimdiye kadar da herhangi bir ceza yemedik açıkçası.
Naçizane tavsiyem, teslim tutanağı oluşturun ve risk analizini teslim ederken imza altına alın. Risk Analizini kaybeden iş yeri çok oluyor.
1 sayfa çıktı almış olursunuz ama en azından işveren risk analizimizi teslim etmediniz dediği zaman elinizde imzalı evrak olur.

Çağatay Gürsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yönetmelikte çok açık belirtilse de gelen denetmenler ile sorun yaşamamak için tüm evraklardan (sınavlar hariç) bir kopya kendime alıp dijital olarak arşivliyorum. Yönetmelikte belirtilen evraklar dışında bir şey istenirse açıp gösteririm, sorun yaşamam diye düşünüyorum.

yasemin karataş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
cevaplarınız için çok teşekkür ederim..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.