Soru - Olasılık Hesaplama Tablosu Diye Bir Şey Varmı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Olasılık Hesaplama Tablosu Diye Bir Şey Varmı?

Konu, 'İş Güvenliği İle İlgili Programlar' kısmında Thetises tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Thetises

  Thetises TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar.

  Olasılık hesaplama tablosu diye bir tablonun olduğunu duydum. Çalışan kişi sayısı vb. bilgilerin girilerek riskin meydana gelme olasılığını buluyormuş. Exel dosyası şeklinde sanırım. Elinde benzer bir exel dosyası olan arkadaşlar var mı? ya da gerçekten bu şekilde bir dosya var mı? veya bu şekilde bir dosya oluşturulabilir mi? oluşturulabilirse neye göre oluşturulabilir?


   
 2. trivela

  trivela TÜİSAG Üyesi

  geçmiş kazaların sonuçlarının incelenmesi sonucunda kaza sebeplerinin ortaya çıkartılması, bunların bir ağırlık çarpanıyla ölçeklendirilmesi ve akabinde de olan yerlere dağırılmasıyla en riskli yerler belirlenebilir. olasılıktan kasıt buysa tabi.

   
  Thetises bu yazıya teşekkür etti.
 3. Thetises

  Thetises TÜİSAG Üyesi

  Evet söylediğinizden bahsediyorum. Ancak bunun için bir tablo olduğu ve bu tablonun içine gerekli verileri yerleştirdiğim zaman bana olasılık değerini verdiği söylendi böyle bir tablo var mı? onu merak ediyorum.

     

   
 4. trivela

  trivela TÜİSAG Üyesi

  böyle bir tablo var, fakat bunu kullanmak için kaza sebepleri (riskin farkında olamama, değişim yönetimi vs), kazaların olduğu yerler (hat a, lab, atölye vs.) kazaların sayıları ve cinsleri ( vardiya kayıplı, ilk yardımlı vs.) en az 5 yıllık bu veriler olduğunda en riskli bölgeler, olası kaza sebepleri gibi geçmiş yıllara dayanan verilerden kaynaklı sonuçlar çıkıyor. yalnız sonuç sizin ölçeklendirme şeklinizle doğru orantılı olarak çıkıyor.

   
  Thetises bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica