Bilgi : Okullarda İş Sağlığı Ve Güvenliği Çalışmaları

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki okullarda durum böyle ama bir çok okulda riskler tespit ediliyor ödenek yok. İSG büro yöneticisi olarak soruyorlar okul müdürleri hocam biz okula temizlik malzemesi alırken bile zorlanıyoruz bu riskleri hangi parayla yok edeceğiz diye

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki okullarda durum böyle ama bir çok okulda riskler tespit ediliyor ödenek yok. İSG büro yöneticisi olarak soruyorlar okul müdürleri hocam biz okula temizlik malzemesi alırken bile zorlanıyoruz bu riskleri hangi parayla yok edeceğiz diye
Bülent Bey sizi çok iyi anlıyorum.
Ne yapmak lazım inanın bilmiyorum. Ama çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği göz ardı edilecek bir husus kesinlikle değil. Okul aidatlarına İSG payı da eklenebilir mi bilmiyorum. Yani her veli 10 ar lira fazla aidat verse kimse batmaz sanırım. Okullara gelen ödenekle her şeyi yapmak gerçekten mümkün değil.

Bakın Bursa'da bir okulda yeni yaşanan bir kaza :(

http://www.bursadabugun.com/haber/b...suf-un-doktorundan-aciklama-geldi-872652.html

Her sınıftaki dolapların sabitlenmesi kaç para tutar ki. Birkaç aparat ile yapılabilecek bir şey. Hangi veli bu parayı vermekten sakınır. Hiçbir velinin sakınacağını sanmam.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bülent Bey sizi çok iyi anlıyorum.
Ne yapmak lazım inanın bilmiyorum. Ama çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği göz ardı edilecek bir husus kesinlikle değil. Okul aidatlarına İSG payı da eklenebilir mi bilmiyorum. Yani her veli 10 ar lira fazla aidat verse kimse batmaz sanırım. Okullara gelen ödenekle her şeyi yapmak gerçekten mümkün değil.

Bakın Bursa'da bir okulda yeni yaşanan bir kaza :(

http://www.bursadabugun.com/haber/b...suf-un-doktorundan-aciklama-geldi-872652.html

Her sınıftaki dolapların sabitlenmesi kaç para tutar ki. Birkaç aparat ile yapılabilecek bir şey. Hangi veli bu parayı vermekten sakınır. Hiçbir velinin sakınacağını sanmam.
kesinlikle çocuklarımız ve okul çalışanlarımız çok değerli hatta o okulun akademik başarısından daha değerli olduğunu düşünüyor ve yaptığım her toplantı ya da eğitimde dile getiriyorum. sadece dolapların sabitlenmesi değil daha bir çok basit önlem var yapılabilecek. idareci arkadaşlara anlatmaya çalışıyorum durumun ciddiyetini ayrıca resmi yazılarla alınması gereken önlemleri yazıyorum. tabi asıl mesele bütçe olmakla birlikte bir çok önlemde idareci arkadaşların çabalarıyla olması gerekiyor. bazı idareciler haklarını yemeyim bir şeyleri düzeltme derdinde ancak azımsanamayacak bir kesim ise isg önlemlerini sadece yük olarak görüyor. isg profesyonelleri olarak ne kadar çabalasakta bazen insanların fikrini değiştirmek çok zor oluyor. bir de kamuda isg profesyoneli zorunluluğu ertelemsinden dolayı bir çok ilçe isg büro yöneticisi arkadaş görevi bırakmış durumda. bana sorarsanız milli eğitimlerde çalışan isg profesyonelleri için 50 sayısı olmamalıydı. çünkü biz diğer kamu kurumlarından çok farklıyız. 50 tane işçim yok ancak iki ilçe sorumluluğum ve yaklaşık 50 tanu okulum ve bu okulların çalışanları ve öğrencilerinin sorumluluğu var. bu şekilde ben de inanın ne kadar dayanabilirim bilemiyorum. bu iş böyle devam ederse sanırım ben de görevden ayrılmak zorunda kalacağım gibi..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Güzel Bir konu başlangıcı bencede..
MEB' in okullara Temel Düzeyde İSG eğitimini müfredata sokmadığı müddetçe, başlangıç ve amaç sadece temennilerden öteye geçmeyecektir. Haftada 1 veya 2 saat tüm sınıflara zorunlu olarak eklenmesi gereken dersler olmalı. Yoksa oraya değil 27 adet başlık 227 adet başlıkta yazsanız, örnekleme 2-3 okulda fevkalade uygulamalarda gerçekleştirmiş olsanız, esas sonuca etkisi zayıf olacaktır.

Okul aidatları bu işler olmaz. Her Veli fazladan 10 TL vermiş olsa bile gene de istenilen verim alınması zor. Risk varsa bu işlem okul aidatları ile değil gerçek desteklerle olmalı...

TEOG' un kaldırılması planlanıyor. Gelecekte öyle ya da böyle Meslek lisesi sayısı artacak (artmalıdır da)... Meslek Lisesinden mezun olan genç çalışan İSG kültürü (ilk öğretim ile birlikte zorunlu İSG dersleri konulursa) ile yetişmiş olacak. Genç çalışan etiketi ile başladığında; Hem sanayici yetişmiş iş gücü bulduğu için mutlu olur, hem de sonradan vasıfsız elemanlara meslek öğretebilmek için, MYK gibi kurumlar mesai harcamamış olacak.

Ülkemizde 300' e yakın üniversite olmuş. Benim şahsi görüşümdür, inanılmaz çok. Mezun veriyoruz ancak iş garantisi yok. Bu sebeple öncelikle temele inmek gerekir. 300 olan üniversite sayısını 100' lü sayılara indirmek gerekir. Dünyanın her yerinde geçerli kural, vasıfsız bir üniversite mezunu olup iş beğenmemektense, vasıflı bir meslek lisesi mezunu olup, iş garantisi olması daha gerçekçidir.

Benim kişisel görüşlerimdir elbette...

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Ekli dosyalar

• Okullarda İş Sağlığı Ve Güvenliği Çalışmaları.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 243

HAKAN ARIKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu derginin Eylül 2017 sayısı linkini rica etsem paylaşır mısınız saygılar

Ferhat ALSANCAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda bende şunu paylaşmak istiyorum, özel okullar için devlet her öğrenci için destek yapmaktadır. devlet okullarındaki öğrencilere de benzer uygulama yapabilir, bu kaynağı direkt olarak okul yönetime veya okul aile birliği yönetiminin kullanıma verebilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.