OHSAS 18001 Standart Maddeleri ve Kısa Açıklamaları

Konu, 'OHSAS 18001 İş Sağ. ve Güv. Yönetim Sis. Hakkında' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  OHSAS 18001 Standart Maddeleri ve Kısa Açıklamaları
  Genel Şart
  İSG 18001 sisteminin kurulması ve uygulanması talep edilir.
  İSG Politikası
  Yazılı hale getirilmesi, mevzuata uyum ile sürekli iyileştirme taahhüdünü içermesi zorunludur.
  Planlama
  Tehlike Tanımlaması, Risk Değerlendirmesi ve Risk Kontrolü
  Tüm faaliyetler (taşıma, depolama, imalat, tasarım vb) ve sahalar (trafo dairesi, merdivenler, platformlar, depo alanları, kazan dairesi, enerji hatları-elektrik-gaz, imalathaneler vb) dikkate alınarak tehlikeler belirlenir, riskler değerlendirilir(OlasılıkXŞiddet) ve risklerin kontrolü için planlama yapılır.
  Yasal ve Diğer Şartlar
  Mevzuat (kanun, yönetmelik, tebliğ vb) incelemesi yapılarak tabi olunanlar belirlenir. Güncel olmaları sağlanır. Tehlikeli ve ağır işler yönetmeliği, iş sağlığı ve güvenliği kurulları yönetmeliği, gürültü yönetmeliği, titreşim yönetmeliği, ekranlı araçlarla çalışmalar yönetmeliği, tehlikeli kimyasallarla çalışmalar yönetmeliği vb.
  Hedefler
  Politika, mevzuat, riskler, sürekli iyileştirmeler dikkate alınarak hedefler saptanır. ölçülebilir olmaları sağlanır ve izlenerek önlemler alınır. Yönetimce izlenmesi ve değerlendirilmesi standart şartıdır.
  İSG Yönetim Programları
  Hedeflere ulaşabilmek amacıyla programlar oluşturulur. Faaliyet, zaman, kaynak planlaması yapılır.

  Uygulama ve Çalıştırma

  Yapı ve Sorumluluk
  Görev tanımları dokümante edilir. Yönetim temsilcisi, iş güvenliğinden sorumlu teknik personel, işçi temsilcisi, iş yeri hekimi vb atanır.
  Eğitim, Bilinç, Yeterlilik
  Eğitimler (ilk yardımcı eğitimi, yangın eğitimi, kişisel koruyucu ekipman kullanımı eğitimi vb) planlanır, kayıtları tutulur, etkinlikleri değerlendirilir. Vinç operatörü, elektrik ustası vb işler için yeterlilik sağlanır.
  İstişare ve İletişim
  Acil hallerde dahil sistemin etkin kılınması için iletişim metotları belirlenir. Uygulanması planlanan sağlık ve güvenlik kurallarıyla ilgili olarak çalışanların görüşleri alınır.
  Dokümantasyon
  Sistem standart şartları dikkate alınarak yazılı hale getirilir.
  Doküman ve Veri Kontrolü
  Oluşturulan dokümanlar ve veriler; onaylama, dağıtım, güncel olmalarının sağlanması, saklama süreleri, elden çıkarılmaları vb konularla ilgili olarak kontrol altında tutulurlar.
  Çalıştırma Kontrolü
  Sistemin performansını etkileyecek faaliyetlerle ilgili metotlar geliştirilir. Tasarımdan satışa, depolamadan imalata kadar tüm aşamalar dikkate alınır.
  Acil Haller
  Acil haller belirlenir ve eylem planları hazırlanır. Tatbikatlar yapılır, kayıtları tutulur.

  Kontrol ve Düzeltici Faaliyet
  Performans Ölçümü ve İzleme
  Sistemin performans ölçümü için değişkenler belirlenir. Hedefler ve mevzuat performans ölçümü ve izlemede belirleyicidirler. İzleme ve ölçme ekipmanı kalibre edilir. Desibelmetre, gaz analizör cihazı vb
  Vak’a, Kaza, Uygunsuzluklar Düzeltici-Önleyici Faaliyet
  Potansiyel / fiili uygunsuzluklar için önleyici / düzeltici faaliyetler başlatılır ve etkinlikleri takip edilir. Kazalar ve hasarsız olaylar kayıt altına alınır.
  Kayıtlar
  İSG Kayıtları tanımlanır ve muhafaza edilir. Gürültü ölçümleri, imisyon ölçümleri, tetkik raporları vb
  Tetkik
  Tetkikler planlanır. Sistemin planlamalara uygun ve etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının tespiti yapılır. Tetkikçilerin bağımsız olması sağlanır. Tetkik kayıtları tutulur.

  Yönetimin Gözden Geçirmesi

  Yönetim, sistemin performansını gözden geçirir. Politika, hedefler, programlar, tetkikler vb konular gündem maddelerini oluştururlar. İyileştirme kararları alır. Gözden geçirme kayıtları muhafaza edilir.


   
  muratcan38, gokceak, tugba13 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ -
  ŞARTLAR Bölümü

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica