Soru : Ön Lisans Mezunu (2 Yıllık) İsg Uzmanlarının Değersizliği

Oğuzhan Arı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar biz İş sağlı ve Güvenliği Uzmanımıyız yoksa Mühendismiyiz??

İş İlanlarına baktığımda;İşletmeler,
Tehlikelerin tanımlanması, risk analizleri ve değerlendirmelerinin yapılarak riskleri ortadan kaldırıcı uygulamaların geliştirilmesi ve saha uygulamalarının gerçekleştirilmesi,İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamındaki eğitim ihtiyaç analizinin yapılması ve eğitimlerin verilmesi,Acil durum planlarının hazırlanması, kaza istatistiklerinin oluşturulması,İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerinin takip edilmesi ve denetimlerle gerekli müdahalelerin yapılması,İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin sürekli iyileştirilmesin de rol oynayabilecek İş sağlı ve güvenliği uzmanınından daha çok Endüstri,İnşaat, Kimya, Çevre ve Fizik Mühendisliği bitirmiş ve İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip Mühendis aranmaktadır!!

Biz bir işletmede İş sağlı ve güvenliği uzmanımı olacağız yoksa İş sağlı ve güvenliği uzmanı görünümlü Mühendis işlerini yürüten eleman mı olcağız??
Mühendis işinin gerekliğini yapıp mühendisliğini yapacak yada İş sağlı ve Güvenliği Uzmanı belgesinin gerekterdiği sorumluluğu alıp Uzmanlığını yapacak .Bir işletmede İş sağlı ve Güvenliği Uzmanı gösterilip Mühendislik işleri yaptırılmamalıdır..Yoksa 2yıl İş sağlı ve Güvenliği okumuş+kursa gitmiş+Sınava girip Uzman olmuş bir çok önlisans mezunu arkadaşımız bu gidişle ÖnLisans Mezunları ya Osgb'lerin Ucuz eleman açığını karşılayacak kişiler olacaklar yada Osgblere 400-500TL+Sigorta Karşılığında Sertifikalarını kiralayıp lokantada garsonluk+çaycılık veya bir x şirkette ayakçılık yaparak hayatını sürdürmeye devam etçektir!Bu mesleği bu kadar düşürmeyelim Mühendis olupta İş sağlı ve Güvenliği Belgesi olan arakdaşlarımız bir yol ayrımına girsin ya mühendisliğe yada uzmanlığa doğru ilerlersin??
Bununda çözümü ya kanun çıkarılacak Mühendis Mühensiliğini yapacak yada İş sağlı ve Güvenliği Belgesi olan İş Sağlı ve güvenliği Uzmanlığını yapacak yada Makine Mühendisleri Odası Esnef ve Sanatkarlar Odası gb İş sağlı ve Güvenliği Odasının Kurulup herkesin kolayca Uzman olmasının önüne geçilerek olcağını düşünüyorum..

• NOT:Kesinlikle Mühendis arkadaşlarımız İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanı olmasın demiyorum!!Zaten bugün üniverstelerde bile İş Sağlı ve Güvenliği Derslerine Elektrik, Makine,Fizik Mühendisleri hocalık yapmakteyken bölyle bir talepde bulunmak büyük bir çılgınlık olur?

houston

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bana kalırsa mühendislik okuyan arkadaşlar yapmalı bu mesleği. çünkü birçok teknik bilgi mevcut sahada veya endüstri alanında nerede çalışıyorsanız. 2 yıllık üniversitelerin eğitimi malum al slaytı geç, yakın çevremden biliyorum :) ama dediğine katılıyorum ya mühendislik ya iş güvenliği yapacaksın ikisi de ayrı uğraş gerektiriyor.

S

Sümeyye..

Guest
bana kalırsa mühendislik okuyan arkadaşlar yapmalı bu mesleği. çünkü birçok teknik bilgi mevcut sahada veya endüstri alanında nerede çalışıyorsanız. 2 yıllık üniversitelerin eğitimi malum al slaytı geç, yakın çevremden biliyorum :) ama dediğine katılıyorum ya mühendislik ya iş güvenliği yapacaksın ikisi de ayrı uğraş gerektiriyor.
Madem boyle.dusunuyorsunuz bosuna mi actilar bu bolumu?

S

Sümeyye..

Guest
Ayrica oguzhan bey bende onlisans mezunuyum ancak mezun oldugumdan beri calisiyorum hatta mezun oldum ertesi gun tekniker olarak ise basladim.ve bu isu yaparken uzmanlik sinavina girdim 4 yildir bu isi yapiyorum ve hic degersiz hissettirmediler bana kendimi :) gittigim is gorusmelerinde isg bolumunden mezun oldugum icin 1-0 one gectim. Beyefendinin bahsettigi gibi iki slayt yapip okul bitirmiyoruz biz. Yonetmelikleri takip etmeye birinci siniftan basladim. Egitim vermenin egitimini aldim. Yonetim sistemleri vs.. yani anlayacaginiz sirf bu meslek uzerine egitim aldim.

Oğuzhan Arı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ünivertelerimizde verilen eğitim tartışılır?her mühendis iyi bir uzman olcak die birşey yok daha kumpas kullanamsını bilmeyen makina mühendisi var bu ülkede yine emekli olmuş gelir kaynağı yaratmak için A sınfı iş sağlı ve güvenliği uzmanı belgesi almış Hatayda 1 OSGB de 1500 tl ye çalışan mühendisde var bu ülkede.. İş sağlı ve güvenliği konsunda bilinçsiz mühendsilere yada isg bölümü mezunlarına değilde daha çok bu ülkede iş sağlı ve güvenliği kültürü oluşturabilcek insanlar yetişitrilir eğitilirse bir fark olur?

Oğuzhan Arı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ayrica oguzhan bey bende onlisans mezunuyum ancak mezun oldugumdan beri calisiyorum hatta mezun oldum ertesi gun tekniker olarak ise basladim.ve bu isu yaparken uzmanlik sinavina girdim 4 yildir bu isi yapiyorum ve hic degersiz hissettirmediler bana kendimi :) gittigim is gorusmelerinde isg bolumunden mezun oldugum icin 1-0 one gectim. Beyefendinin bahsettigi gibi iki slayt yapip okul bitirmiyoruz biz. Yonetmelikleri takip etmeye birinci siniftan basladim. Egitim vermenin egitimini aldim. Yonetim sistemleri vs.. yani anlayacaginiz sirf bu meslek uzerine egitim aldim.

Çok iyi sizin adınıza çok sevindim başarılarınız devamını dilerim !!

Mustafa ALTUNOLUK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
cem bey yapmayın bunu :) benim aldığım eğitimin kalitesini nereden bilebilirsiniz ki ? biz bi elektrik müh. mesleğinin ayrıntılarını tabiki onun kadar bilemeyiz ama emin olun bizim aldığımız eğitimlerin içinde sizin de görmediğiniz eğitimler muhakkak vardır yani. Şu 2 yıllıklara bakış açışını bi değiştirmeniz lazım, Hanginiz 4 yıllık fakültelerinizde ben hem mesleğimi hem de ileride uzman olarak çalışmak için tercih ettim ve okuyorum diyebilir ki? ama biz öyle değiliz, biz bu işin ciddiyetine vararak tercih edenlerden birkaçıyız, Oğuzhan bey haklı gerçekten isg'nin öneminin farkına varılamıyor, bunun sebebi ne? kim? her gün bunları kendimize sormaktan alıkoyamıyoruz kendimizi, arkadaşımız da dayanamayıp derdini burada paylaşmak istemiş ona buradan teşekkür ediyorum. Bi diğer değineceğim konu da şu, biz önlisans mezunu tekniker veya uzmanlar olarak 2. plana atılıyoruz doğal olarak değerimiz düşüyor ve düşük ücret teklif ediliyor, bu insanlar iş güvenliğinden başka iş yapamayacaklarına göre komik rakamları kabul etmeye binevi zorlanıyor, bu insanlar bu şekilde ama maddi ihtiyaçlarından ama kendini bir şekilde geliştirebilmek için çalışmak zorunda kaldıktan sonra rica ediyorum İGU komik rakamlara çalışmasın mesleği yerler altına almasın diye konuşmayın çünkü bunun sebebi en azından biz değiliz ya da benim gibi düşünenler değil diyelim. Umarım dediklerimi yanlış anlamazsınız bi kusurum olduysa da affola, saygılar..

isa sahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Cem Bey bana kalırsa da sadece bu mesleğin eğitimini almışkişiler iş güvenliği uzmanlığı yapmalı(220 saatlik göstermelik eğitim değil ). Mesleğinizle ilgili teknik bilgiye sahipseniz mesleğinizde ilerlemeniz daha iyi olmalı sonucunda o bilgileri öğrenmek için 4 yıl harcadınız gerçekten bu mesleği yapmak istiyorsanız ve kendinize güveniyorsanız okulunu okumayı tavsiye ederim kendim lisans ve 2 önlisans mezunu olarak bunlardan biride iş güvenliği bunu faydasını görüyorum iş güvenliği 220 saatlik para tuzağı eğitimlerle değil okulunda öğrenilir 4 yıldır da başarılı bir şekilde devam ettiğimi düşünüyorum parayla sertifika alınmaz parayla diploma alınmaz parayla sınıf yükselinmez inşallah iş güvenliği bölümü eğitimini alma imkanınız olur. Dediklerimi o zaman daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.
Oğuzhan bey bırakın mühendis arayan işletmeler mühendislerle çalışsın mesleğinizi seviyorsanız bu yolda devam edin bizim işimiz iş güvenliği biz işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak çalışırız. Mühendis arayan işletmeler iş güvenliği ve eksik mühendis kadrosu doldurmak istiyor iş güvenliği uzmanı sadece mesleğini yapar bunun yanında farlı işlerle uğraşmaz.

Cüneyt TOSUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hiçte değersiz değilsiniz. Bu işin domino taşları olacaksınız. Tam güdümlü olarak bizden daha donanımlı olma avantajınız var. Yeterki kendi donanımlarınızı geliştirip sürekli olarak artı kazanımlar elde edin. Formasyon, eğitici eğitimi, yetişkin eğitimi, yabancı dil, çeşitli akreditasyonlar .... gibi doneler katın kendinize ve gelişin. Ki bence mevzuat konusunda bizden daha iyisiniz, bu konuda da sadece değişen, gelişen ve yeni mevzuatı takip edin yeter.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bence hiç biriniz haklı değilsiniz ... ben kimya mezunuyum ve benim zaten kimyasallarla ilgili bir iş güvenliği bilgim lab. tecrubem var sadece sistemdeki eksiklik işi ehli olan yapmalı yani ben inşaattan ne anlarım arkadaş kimya sektöründe çalışmam lazım --- bir inşaat müh. sırf belgesi var diye gıda isg uzmanlığı yapıyor ne işi var bu işi yapacak olan arkadaş gıda muhendisi arkadaşımızdır.

Ve emin olun bir kimyager olacak hem kimyagerlik hemde isg uygulamaları birlikte yürütebilirim ben bunun için eğitim aldım bunun için yetiş ... bir maden mühendisi arkadaş da hem maden mühendisliği hemde isg uzmanı olabilirim ama kendi Branşlarında ...

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bence hiç biriniz haklı değilsiniz ... ben kimya mezunuyum ve benim zaten kimyasallarla ilgili bir iş güvenliği bilgim lab. tecrubem var sadece sistemdeki eksiklik işi ehli olan yapmalı yani ben inşaattan ne anlarım arkadaş kimya sektöründe çalışmam lazım --- bir inşaat müh. sırf belgesi var diye gıda isg uzmanlığı yapıyor ne işi var bu işi yapacak olan arkadaş gıda muhendisi arkadaşımızdır.

Ve emin olun bir kimyager olacak hem kimyagerlik hemde isg uygulamaları birlikte yürütebilirim ben bunun için eğitim aldım bunun için yetiş ... bir maden mühendisi arkadaş da hem maden mühendisliği hemde isg uzmanı olabilirim ama kendi Branşlarında ...
aynen öyle çok haklısınız şimdi elektrikle alakalı bir iş yerinde elektrik mühendisi bir uzman mı daha faydalı olur yoksa yönetmeliklere hakim bir uzman mı ? ama ülkemiz bu işi göstermelik yapıyor maalesef dediğiniz şeyi oturtmak için yıllaaaarrr lazım

ayrıca evet mühendis arayan var ama " bu işin okulunu bitirmiş" arayanda mevcut ben görüyorum.... sizede ihtiyaç var ama bir kimya sektöründe iş yapan işverenin kimya müh. veya kimyager araması gayet mantıklı

houston

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
kimseyi kırmak için demedim fikrimi söyledim belki de yanılıyorumdur.kişi de bitiyor iş biraz da gerçi :)

fatih turann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bana kalırsa bölümü okuyanlar yapsın bu işi mühendisler bulaşmasın herkez kendi bölümünü yapsın o zman.

Akasyaİsg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar biz İş sağlı ve Güvenliği Uzmanımıyız yoksa Mühendismiyiz??

İş İlanlarına baktığımda;İşletmeler,
Tehlikelerin tanımlanması, risk analizleri ve değerlendirmelerinin yapılarak riskleri ortadan kaldırıcı uygulamaların geliştirilmesi ve saha uygulamalarının gerçekleştirilmesi,İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamındaki eğitim ihtiyaç analizinin yapılması ve eğitimlerin verilmesi,Acil durum planlarının hazırlanması, kaza istatistiklerinin oluşturulması,İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerinin takip edilmesi ve denetimlerle gerekli müdahalelerin yapılması,İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin sürekli iyileştirilmesin de rol oynayabilecek İş sağlı ve güvenliği uzmanınından daha çok Endüstri,İnşaat, Kimya, Çevre ve Fizik Mühendisliği bitirmiş ve İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip Mühendis aranmaktadır!!

Biz bir işletmede İş sağlı ve güvenliği uzmanımı olacağız yoksa İş sağlı ve güvenliği uzmanı görünümlü Mühendis işlerini yürüten eleman mı olcağız??
Mühendis işinin gerekliğini yapıp mühendisliğini yapacak yada İş sağlı ve Güvenliği Uzmanı belgesinin gerekterdiği sorumluluğu alıp Uzmanlığını yapacak .Bir işletmede İş sağlı ve Güvenliği Uzmanı gösterilip Mühendislik işleri yaptırılmamalıdır..Yoksa 2yıl İş sağlı ve Güvenliği okumuş+kursa gitmiş+Sınava girip Uzman olmuş bir çok önlisans mezunu arkadaşımız bu gidişle ÖnLisans Mezunları ya Osgb'lerin Ucuz eleman açığını karşılayacak kişiler olacaklar yada Osgblere 400-500TL+Sigorta Karşılığında Sertifikalarını kiralayıp lokantada garsonluk+çaycılık veya bir x şirkette ayakçılık yaparak hayatını sürdürmeye devam etçektir!Bu mesleği bu kadar düşürmeyelim Mühendis olupta İş sağlı ve Güvenliği Belgesi olan arakdaşlarımız bir yol ayrımına girsin ya mühendisliğe yada uzmanlığa doğru ilerlersin??
Bununda çözümü ya kanun çıkarılacak Mühendis Mühensiliğini yapacak yada İş sağlı ve Güvenliği Belgesi olan İş Sağlı ve güvenliği Uzmanlığını yapacak yada Makine Mühendisleri Odası Esnef ve Sanatkarlar Odası gb İş sağlı ve Güvenliği Odasının Kurulup herkesin kolayca Uzman olmasının önüne geçilerek olcağını düşünüyorum..

• NOT:Kesinlikle Mühendis arkadaşlarımız İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanı olmasın demiyorum!!Zaten bugün üniverstelerde bile İş Sağlı ve Güvenliği Derslerine Elektrik, Makine,Fizik Mühendisleri hocalık yapmakteyken bölyle bir talepde bulunmak büyük bir çılgınlık olur?

Oğuzhan arkadaşım,

Öncelikle yazını okudum.Haklı olduğun noktalar var. Tartışmaya açık noktalarda var. Ama Allah rızası için İş "Sağlı" yazma artık yazının tamamında defalarca bu yanlışı yapmışsın.İnsana demezler mi " kardeşim sen daha işin adını doğru yazamıyorsun, nerde kaldı uzmanlık "diye. Lütfen dikkat edelim.

Hayırlı işler.

ö.ülker

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
iki yıl açık tan okunan nerdeyse herkesin hobi olarak okuduğu isg önlisans yada lisans farketmez ile mühendisliği kıyaslamak tam bir abesle iştigal.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sadece iş güvenliği uzmanlığı için değil tüm bölümler için artık kazanmak ve okumak çok kolay. Mühendislikler (istisnaları tenzih ederim) için de geçerli bu. Maalesef her ile açılan üniversite (tabela üniversiteleri) bölüm fark etmeksizin zaman kaybına yol açmakta insanların umutlarını kırmaktadır. Nereye giderseniz gidin hangi kursa giderseniz gidin iş bulamamış insanların umutları ile oynandığını görürsünüz. İnsanların bir suçu yok. herkes kendi ekmeğini kazanma derdinde ve kanunen böyle bir hak tanınırsa herkes şansını denemek ister doğal bir sonuç.

TMGD sınavı için kursa gittiğimde eğitim veren hoca ile tartışarak derse başlamıştım. giriş cümlesi olarak söylediği şuydu. ''Gözünüz korkmasın, bunun kimya ile alakası yok tamamen bir lojistik işi, kimya kökenli olmak gerekmez'' demişti. Çünkü kendisi de alakasız bir meslektendi. Hemen itiraz ettim ''Kimyasallar ile ilgisi yoksa Tablo A'da 3 bin kusür tane kimyasalı neden liste yapmışlar hocam'' dedim? Diyelim ki bir kaza oldu kimyasallar karıştı bir reaksiyon söz konusu kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmez mi? dedim.....O zaman ben de 15 gün kursa gidip beyin ameliyatı yapayım uzmanlık gerekmezse deyince pek hoş bir başlangıç olmadı :)
(TMGD kursunda özel güvenlik olarak çalışan atanamamış sınıf öğretmeni, işletme mezunu otel yöneticisi, gibi alakasız kişiler vardı. Tabi onların da hışmına uğradım.) Ama hayatında kimyasal nedir bilmemiş, IBC görmemiş MSDS okumayı bilmeyen biri TMGD olmamalı...

İş Güvenliği uzmanlığı için de daha önce söylediklerim ve düşüncelerim yüzünden hem destek aldım hem de eleştirildim. Herkes kendi penceresinden bakıyor, kendini haklı görüyor. İş güvenliği uzmanlığı da branşa göre çalışılması gereken bir mecra bence. (bölüm ve mühendislik ayrımı yapmıyorum yanlış anlaşılmasın.) herkes branş seçip o sektörde çalışmalı. A sınıfı uzman olarak bana gel madende çalış, inşaata bak deseler aynı paraya ve hatta daha fazlasına çalış deseler bile cesaret edip o sorumluluğu alamam diye düşünüyorum. Hele ki işyerlerindeki mekanik, elektrik, kimyasal vb. riskleri düşündükçe her isteyene ve alakasız alakasız işlerde çalışıp para kazanmak için bu işlere yönelenlere fırsat verilmemesi gerekiyor...En basitinden forumdaki yazışmaları okuyun, bu mesleği yapanların sorduğu komik sorular, istediği dokümanlar (en temel risk analizi bile) mesleki bilginin ve yeterliliğin ne düzeyde olduğunu ortaya çıkartıyor. Kendine uzman diyen biri yeni çalışmaya başlamış olabilir fark etmez sorumlu olduğu alanda gözlem yapıp bunu risk analizine dökemiyorsa bence gidip başka iş yapsın.

sorun çok derin, mevzu ağır ve önümüzdeki 100 yılda çözülmeyecek bir kanayan bir yara... Kazasız günler dilerim.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
çok gereksiz bir tartışma konusu açmışsınız.

MELİKE TAŞDEMİR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)

Bence de çok haklı bir görüş.Zaten şuan iş sağlığında branşlaşma konuşuluyor.Kesinlikle haklısınız bir an önce branşlaşma gelmelidir.

pınar34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
keşke herkes kendi okuduğu alanda iş bulabilse ve isg alanları sadece isg okuyanlara kalabilse.. ben isg mezunuyum ama bir başkası mühendis olmuş isg uzmanlığı yapıyor. ben mühendisim diye sahada hava atıyor. mühendissin tamam benden yüksek puan almışsın zamanında ama şimdi ben kendi mesleğimi yapıyorken bana ben mühendisim diye söylersen o zaman biz isg mezunları da karşı çıkarız bu duruma. ve öncelik hakkı her zaman isg okuyup isg uzmanı olanda olmalıdır. kendi şahsi görüşüm.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.