Nisan 2021 Iso 23601 Acil Durum Ve Yangın Tahliye Kat Plan Örnekleri

Hüseyin Çitçi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Gif animasyonlar 30-40MB büyüklüktedir, internet bağlantı hızınıza göre geç açılabilirler

Basit modüllü videonun gif animasyonlu halidir

GIF TP 32 izmir btm bitum ISO 23601 Acil Durum ve Yangın Tahliye Kat Plan.gif

Koronavirüs ADP modülü ilaveli videonun gif formatı

12 Koronavirus  TP 32 izmir btm bitum ISO 23601 Acil Durum ve Yangın Tahliye Kat Plan.gif

Dekota Pano olarak Asılan Tahliye Planı ( İSG Güvenlik Modülü / Emniyet Kuralları İlaveli)
TP 32A izmir btm bitum.jpg

Hüseyin Çitçi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Bolu izzet Baysal Uni ISO 23601 Acil Durum ve Yangin Tahliye Kat Plan (2).jpeg

Bolu izzet Baysal Uni ISO 23601 Acil Durum ve Yangin Tahliye Kat Plan (1).jpeg

hakan özdemirr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba, öncelikli çok başarılı bir çalışma olmuş. Bende işyerlerimi uygulamak istiyorum. Acaba nasıl hazırladınız?

Hüseyin Çitçi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Merhaba, öncelikli çok başarılı bir çalışma olmuş. Bende işyerlerimi uygulamak istiyorum. Acaba nasıl hazırladınız?
Hakan bey ilgi ve beğeninize teşekkür ederim. Allah yardımcınız olsun, bazı konuları tekrar dile getirmeme vesile oldunuz.

ilk önce mevzuata hakim olduğunuza emin olun. mevzuatı bilmeden hazırlanmış çok fazla tahliye planı mevcut. Bunlar genelde çıkışı gösteren krokilerdir. websitemde birçok örnek, açıklama, mevzuat gerekleri ve örnek teknik şartname bulabilirsiniz. bir adli durum olmadıkça denetimlerde plan var mı yok mu diye bakarlar, içeriğini inceleyip bu yanlış veya yetersiz diyen birisini duymadık. kalite belgesi alacaksanız mevcut yönetmeliklerle beraber ISO normlarını bilmeniz ve standartları almış olmanız gerekir ki planları bunların şartlarını yerine getirerek çizebilin. Hangi işaretleri koyacağınız, yönetmelik gereği çizilmesi gerekenlerle, hazırlanan tahliye planı gereği fiili uygulanması gerekenleri biliyorsanız hiç sorun yaşamadan hazırlayabilirsiniz.

dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı, kat tahliye planlarının tüm katların bağlantılı çözümlenmesi vede risk analizi, ADP'ları ve talimatlarla entegre olmasıdır.

en önemli mevzuat hükümleri İADY madde 10 gereği ADP, AD Talimatları, Önleyici Sınırlandırıcı Tedbirler, Tahliye Planları ve Talimatlarda BYKHY hükümlerinin dikkate alınması gerekliliği ve İADY madde 5 gereği çalışan, müşteri ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesidir. bu 2 maddenin çıkarsamalarını anlamamış çok fazla işyeri ve uygulama örneği mevcuttur.

herkes çizim yapabiliyor ancak kaçış yolları, bunların kendi içinde ayrımları ve grafik gösterimlerini çok az uygulanma örneğinde görebilirsiniz.

Yapılan en büyük hatalardan birisi de, mühendis kaynaklı projeleri dikkatle incelerseniz, mimari, tesisat, elektrik vb her projenin ayrı hazırlanmasıdır, ancak uygulamada olmaması gerekirken uygulanmış tahliye planları dahilinde farklı kavram ve ihtiyaç detayları göreceksiniz.

herşeyi bir arada yapabileceğiniz tek çizim programı henüz geliştirilmedi. adobe programları vb uygulamalarla çalışma 4-5 uygulama içinde dolaşıp nihai halini alır.

inşallah yazdıklarım faydalı olur