Nace Kodu Değişikliği

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında mert aslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Değişiklik kesinleşinceye kadar sizin açınızdan idare etmek dışında yapılacak bir şey gözükmüyorsa da çözüm olarak:
  Öncelikle B sınıfı uzman çalıştırılması eğer süre fazlalığı doğarsa da sizin çalışmanız olanaklı olacaktır. Kalın sağlıcakla.


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın Ulusoy,
  Türkiye'nin metal sektörünün göz bebeği benim de emekli olduğum kuruluş ise yukarıda verilen örneklerin dışında çok tehlikeli olması gerekirken ne hikmetse tehlikeli sınıfta tescil edilmiş. Benim ön hesaplarıma göre devletin kaybı yaklaşık 500.000 TL/ay civarındadır. SGK'ya bir kuruş ödemeden yine vergi dairesine 800TL ödeyerek sorunlarını çözebilirler mi? Bu konudaki rahatsızlığı şifahi olarak görüşmeme rağmen ne işveren ne de SGK dahil tınmadılar bile. Hazırladığım dilekçeyi SGK teftiş kurulu aracılığı ile yürürlüğe sokmayı düşünüyorum. Düşüncenizi ve yorumunuzu alabilir miyim Mustafa bey. Kalın sağlıcakla.

   
 3. Gamze ARSLN

  Gamze ARSLN TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar ben Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinde C sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. Çok tehlikeli sınıfına girdiği için İSG Katip e giriş yapamıyorum ancak ben Genel Sekreterliğimiz az tehlikeli sınıfına giriyor Genel Sekreterliğimiz hizmet binasına ait az tehlikeli sınıf nace kodun açılması için ne tür bir dilekçe ve nereye vermem gerekiyor bu konu da bana yardımcı olursanız memnun olurum.

     

   
 4. Başar KOYUNCU

  Başar KOYUNCU TÜİSAG Üyesi

  genel sekreterliğinizin hizmet binası ayrı bir yerde ve SGK nosu var ise giriş yapabilirsiniz ayrı bir iş yeri olarak değerlendiriliyor mantığı ile girişlerinizi yaparsınız ama ayrı işyeri değil ise burayı ayrı bir işyeri statüsüne kazandırmanız gerekıyor bunuda SGK il müd.ne danışabılırsınız bende bır devlet hastanesının temızlık işini yapıyorum ve az tehlikeli gözüküyor

   
 5. Ali Sofuoğlu

  Ali Sofuoğlu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar metal sektörü elektrostatik toz boya ve yaş boya yapan firmanın nace kodu ne olmalı ?

     

   
 6. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Tehlikeli sınıfta olmalı diye düşünüyorum. Hele ki yaş boya içinde kurşun var ise.

   
 7. Ahmet Şükrü ERTEKİN

  Ahmet Şükrü ERTEKİN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;
  Tüm sektörlerde çalışan firmaların genel itibari ile NACE kodlarında bir sıkıntı mevcut olduğu aşikardır. Nace kodu Ticaret odası için ayrı tanımlanmış, Vergi dairesi ayrı tanımlanmış ve SGK için ayrı tanımlanmıştır. Bana göre eskiden salla başı verilen bu kodlar şu an için biz uzmanların önüne çıkan bir sorundur. Forumda arkadaşın birtanesi bu iş muhasebecilerin işidir bırakın onlar yapsın diyor. Haklıda diyor ama bu konudan anlayan fazla kimse yok malum bu kodlar zaten İSG sistemi ortaya çıktıktan sonra gündeme gelmeye başladı. Kendi çalıştığım firmaların tamamında bu durum mevcuttu fakat yarım saatlik bir araştırmadan sonra tabiki muhasebeci arkadaşada haber vererek uygun olan kodları buldum ve ekte bulunan dilekçe ile SGK ya başvurdum en geç 3 gün içinde değişiklikler yapıldı. Yalnız eski Nace kodundaki tehlike primi ile geçeceğiniz sınıftaki tehlike primi birbirini karşılamalıdır. Benim yaptığım firmaların hepsi çok tehlikeli sınıfta idiler ama şu an yaptıkları işle doğrultulu tehlikeli sınıfa geçmiştirle.

  Saygılarımla...
   

  Ekli Dosyalar:

 8. Gamze ARSLN

  Gamze ARSLN TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için ama ben bunların hepsini yaptım SGK il müdürlüğü genel sekreterliğimiz hizmet binasında işçi bulunmadığı için giriş yapamıyor yani bana yeniden bir şifre veremiyor çok uğraştım açıkçası hiç kimse bu konuda aşina değil..mağdurum da bu konuda ...   
 9. Başar KOYUNCU

  Başar KOYUNCU TÜİSAG Üyesi

  bende bir firmada çalışıyorum kamu hast. birliğinin ihalelerine giriyoruz orda güvenlik vs. işleri yapılıyor hizmet binası olan hastanelerın herbirinin sicil nosu var ama ek binanın yani sizin çalıştığınız yerin kamu olması yüzünden böyle bir durum oluşmuş en mantıklısı bulunduğunuz yere bikaç personel isteği yapın müdürlük orada göstersin onları belkı açılış yapılabilir bu şekilde

     

   
 10. Sena Y.

  Sena Y. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba. Size bir konu hakkında danışmak istiyorum. Kendi fabrikamızda hem mühendis hem uzman olarak görev alacağım. Sertifikam C sınıfı. İSG Katipte sözleşme yapacaktım ki NACE Kodunun yanlış girildiğini, asıl işi temsil etmediğini bu nedenle de" çok tehlikeli" sınıfta yer aldığını gördüm. Son dk sisteme tanımlattıramadığım için büyük sıkıntı olacak bu bizim için. NACE Kodunun değiştirilmesi gerekiyor. Muhasebecimle görüştüm bu süreçte yardımcı olacak fakat NACE Kodunu seçmek ayrı bir problem oldu şuan için. Mobilya imalatı sınıfında yer alırken spesifik bir NACE kodu seçemiyorum. Mutfak mobilya imalatı da var banyo, yemek oda, yatak odası vb gibi ayrı modüllerde de üretim yapmaktayız. Sipariş durumuna göre boyahane kısmımızda devreye giriyor illaki, Diğer mobilya imalatı kısmında yer alan mobilyanın boyanması verniklenmesi vb. sınıfı ise "çok tehlikeli". Lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  Şimdiden çok teşekkürler. Hatta ekte nace kodları listesini yolluyorum sarı ile belirttiğim kısımlar bizim üretim hattımızı oluşturuyor.   

  Ekli Dosyalar:

  erdem_ayaz bu yazıya teşekkür etti.
 11. devran

  devran TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.Nace kodunu ssk sicil no da olması gerektiği kod ile düzenledik fakat isk katiplik den nace kodu hala eski kod olarak görünüyor.Bunu kim ile konuşmamız gerekiyor.   
 12. Sena Y.

  Sena Y. TÜİSAG Üyesi

  Muhasebeciniz ile görüşmeniz gerekiyor diye biliyorum. Onlar sizi yönlendirecektir. Bizde aynı süreçten geçtik çünkü. Değişikliği ssk ya dilekçe ile düzelttik 2 gün sonra isgkatipte güncel hali görünüyordu.

   
 13. mücahit başaran

  mücahit başaran TÜİSAG Üyesi

  Dostlar Merhaba;
  SGK nın sayfasında bununla ilgili bir yazı ve örnek dilekçe var.
  Paylaşıyorum.

  Saygılarımla...
   

  Ekli Dosyalar:

 14. kübra yiğit 14

  kübra yiğit 14 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  İşyeri nace kodu değiştiği zaman neler yapmalıyız? risk değerlendirme raporu yeniden hazırlanmalı mıdır?
  Teşekkürler.

   
 15. emmre demirci

  emmre demirci TÜİSAG Üyesi

  iş yerinin bağlı olduğu SGK ya gidiyorsunuz firmanın yeni nace kodu değişikliğini yaptırıyorsunuz. 2-3 gün içinde isg katipte sistem güncellemiş oluyor.   
 16. Fatih Mehmet ŞİMŞEK

  Fatih Mehmet ŞİMŞEK TÜİSAG Üyesi

  Beyan yeterli mi? İşyerinde ÇSGB uzmanları tespit yapmıyor mu?

   
 17. emmre demirci

  emmre demirci TÜİSAG Üyesi

  ticaret odasının vermiş olduğu faaliyet belgesi var oradaki iştigal alanına göre nace kodu belirleniyor. o belgeyle baş vuruluyor tabiki. dilekçe vs.

   
 18. Umut55

  Umut55 TÜİSAG Üyesi

  Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden faaliyet belgesi alıp dilekçe ile başvurun, faaliyet belgesine 6 ya kadar nace işlenebiliyor, oradan birini talep edeceksiniz, geçici işlerde ise yani 4 ile başlayan işyeri sicil no lu dosyalarda ise yapılan işin niteliğine göre nace kodu olur

   
 19. Cozum

  Cozum TÜİSAG Üyesi

  Nace kodudunu değiştirmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine baş vuracaksınız. Bir kaç gün içinde yoklama için bir memur gönderiliyor. Memur yoklamayı yaptıktan sonra. Veri levhanıza işleniyor. Vergi levhanızı Ticaret odasına götürerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

   
 20. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Biz SGK'ya başvurarak çözdük...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica