Nace Kodlarına Göre Risk Derecesi Ve Sözleşme

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar firmaların bazılarında 3-4 nace kodu bulunmakta. Örnek verecek olursam adamın asli işi alüminyum panel imalat ve tehlikeli sınıfta. Ama aynı firma taahhüt işi de yapıyor sa çok tehlikeli sınıfta nace koduna sahip olabiliyor. Ya da başka bir şehirde ayrı bir nace kodu ile inşaat yapıyor.

  Şimdi soru şu sizlerin karşısına böyle durumlar çıktığında her nace kodu için ayrı sözleşmemi yaparsınız yoksa en tehlikeli grubu seçip onu tamamına mı uygularsınız?

  Ben hep yasa, yönetmelikler içinde araştırma yapan biriyim. Bu konuda müfettişler arasında da soru işaretleri mevcut. Yönetmelik derki asli işi ne ise tehlike sınıfı o olur der. Bir diğer maddede birden fazla asli işi varsa en tehlikeli olan seçilir. Peki burdan 2 soru çıkar;

  1. Firmaların her nace kodu bir asli işi mi gösterir?
  2. Firmanın 250 imalat aölyesi tehlikeli sınıfta çalışanı var ve bunun yanında 10 kişi taahhüt işinde ya da inşaatında çalışıyor. 10 kişi yüzünden çok tehlikeli sınıfa girmeside saçma olmaktadır. Böyle bir durumda her nace kodu için ayrı sözleşme imzalaması firmanın karına olacaktır.

  Sizler bu tip durumlarda hangi yolu izlemektesiniz?


   
 2. Çiğdem Karaman

  Çiğdem Karaman TÜİSAG Üyesi

  26.12.2012 tarihli Tehlike Sınıfları Tebliğinde;

  MADDE 2 (1) Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.
  (2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirir.
  (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır. 6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.

  denmektedir.

  Konuya ilişkin yeni tebliğ çıkmasıyla biz de bir inşaat firması olarak şantiyeler ve merkez ofisin hep birlikte çok tehlikeli sınıfta olmayacağı kanısına vardık. Bir şantiyenin ofisi çok tehlikeli sınıfa kuşkusuz girer ancak Merkez Ofisteki riskler tek başına çok tehlikeli sınıfa ait olmadığından "yürütülen asıl iş" gerekliliği ancak her şantiyenin ve Merkez Ofisin ayrı ayrı işyeri sayılması ile mümkün olabiliyor.

  Kaldı ki Merkez Ofis ve her şantiyenin ayrı bir SGK sicil nosu olmasından ; NACE Kodlarının da SGK sicil numaralarında yeralan soldan ilk haneden sonra gelen 4 haneden oluşmasından dolayı yürütülen asıl iş her şantiye ve Merkez Ofis için ayrı ele alınabilir. Bu durumda Merkez Ofis ve şantiyelerin tehlike sınıfları aynı değildir.


   
  polunochnaya, didim, Burak HEKİM ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. sedat ülgü

  sedat ülgü TÜİSAG Üyesi

  Siz bu durumda tabiki asıl işe yani 250 kişinin çalıştığı sektöre bakacaksınız.4 tane farklı nace kodu var demişsiniz.benim tahminim burada birbiri içine geçmiş 4 taşeron firma olmasından dolayıdır.Çünkü bazı firmalar 50 sayısının üstüne çıkmamak için bunu yapıyorlar.(gerçekte hepsi aynı firma taşere edilmiş bir iş yok).Ama böyle durumlarda her firmaya ayrı bir firmaymış gibi bakılması lazım.Her birine ayrı defter,kurul gibi.Sizin gene durumunuz iyi.Benim baktığım bi yerde verilen kodla alakalı olmayan bir iş yapılıyor.Firmanın asıl işi net ortada ve çok tehlikeli sınıfta.Ama verdikleri koda göre tehlikeli sınıfta.Bakanlık onayladı,ve benim sınıfıma uygunluk verdi(C).Şimdi OSGB ye bağlıyım.Birşeyde diyemiorum.Hadi çık işinden çıkabilirsenn....

     

   
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Taşere bile edilmiş olsalar koordinasyondan sorumlular yasa gereği. Yani şu sonuç çıkabiliyor;

  Mühendislik danışmanlık firması ihaleye girip iş alıyor ama tüm işi taşerona veriyor. Şimdi bu firma az tehlikeli görünsede taşeronun işi çok tehlikeli. Böyle durumlarda yasa altişveren tüm iş güvenliğinden sorumludur üst işveren ise koordine eder demektedir. Tamam bu durumda altişverene git A sınıfı bul gel diyebilir kendide denetler tehlike sınıfıda az tehlikede kalır.

  Fakat, adamın alt işverenide kendi fimasıysa :) bu sefer işler değişir. Adam öyle ya da böyle A sınıfı tutmak zorunda kalmazmı ..

  Sizin dediğinize gelince müfettiş geldiğinde kendi onay verdiği işe gülmeyecek mi :) Şu açıkki böyle durumlarda ceza yazılamadığını biliyorum. Müfettiş size yanlış bildirmişsiniz diye ceza yazamıyor. Sadece 90 gün içinde git değiştir diyor.

  O zaman sonuç şu çıkar, adamı tehlikeli sınıfta muhasebecesi gösterir C sınıfı bir uzman bulur işini görür ta ki müfettiş bunu farkedene kadar. Bu iyi seneryo. Ya iş kazası oldu savcı dediki sen nace koduna göre çok tehlikeli olman gerekir ama tehlikeli bildirmişin. Bu sefer savcı ile müfettiş karşı karşıya gelmektedir. Mahkeme cezayı bu yüzden kime keser bilemem... Bir diğeri C sınıfı uzman A sınıfı bir yere bakacak hele hele tecrübesizse çıkamaz işin içinden.

  İşin bu kısmını kimse önemsemiyor ama burada çok ciddi bir sorun var. Bu konuda site olarak tüm arkadaşlar uygulamalarını ya da müfettiş görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

   
 5. sedat ülgü

  sedat ülgü TÜİSAG Üyesi

  Evet dediğiniz doğru ceza kesilmiyormuş,sadece 90 gün süre veriyorlarmış.Aklımı karıştıran nokta ise;olduki bir iş kazası meydana geldi(uzuv kaybı yada ölümlü).Savcı demiyecekmi sen niye uyarmadın bunları tehlike sınıfları tebliğini bilmiyormusun diye...
  2 ucu .... değnek :) nerden tutsan elinde kalıyor

     

   
 6. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  bende işin içinden çıkamıyorum bunun için sitede yazdım insanlar ne gibi uygulamalar yapıyor diye.. Savcılara laf anlatmak inanın çok zor. Hele hele bilirkişi mesleğinizle alakasızsa nerden kusur geleceğini kestiremezsiniz kaldı ki hakimin taktir hakkı vardır :)

  Şimdi herkese iş güvenliği uzmanlığı yapmak kolay geliyor ama kimse hiç mahkeme görmedi :) inanın acaip saçmalıklar olabiliyor.

   
  Erman Polat bu yazıya teşekkür etti.
 7. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  hangi iş veren gidip şantiyeme A tutayım diğerine B tutayım bilmem şuraya C tutayım der. Burda da açıkça OSGB leri kayırma mevcut. İşveren gel der OSGB ye toplu fiyat ver geç der.
   
  Mete Aktaş bu yazıya teşekkür etti.
 8. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar uygulamada bu durumlarla karşılaşanlar yok mu?   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Aliutku Bey, ben karşılaştığım durumu şu şekilde izah edeyim size.

  Taşeron ve diğer benzeri konulara girmeyeceğim çünkü çok detaylı donanıma sahip değilim ancak nace kodları ile ilgili başımdan geçen olay şu şekildedir.

  Her muhasebecinin yaptığı gibi, benim muhasebecimde yaptığım işler ile ilgili bildirimde bulundu ve sonuç itibari ile bana da bir nace kodu geldi. Ancak muhasebecim doğru bildirimde bulunduğu halde bakanlığı yaptığı bir hata dolayısı ile benim iş tanımın yanlış geldi. Dolayısı ile de nace kodumda yanlış oldu. Nace kodumunun geldiği belgede şu şekilde bir ibare vardı;

  Yanlışlık olan durumlarda 10 gün içerisinde yazılı dilekçe ile bakanlığımıza posta yolu ile başvurmanız gerekmektedir.

  Özetle, 10 gün içerisinde düzeltme itiraz yazısı göndermediğiniz taktirde, gelen tebligatı kabul etmiş sayılıyorsunuz. Sonrasında ise, iş kodunun yanlış çıkması halinde kasıtlı olarak yanlış beyan vermekten (böyle bir ibare vardı hatırlıyorum) cezai yaptırım ile karşı karşıya kalıyorsuınuz. Bahsedilen 90 günlük değiştirme süresine dair müfettişler ne diyor ne yapıyor bilmiyorum ancak bildiğim bir şey varki, iş tanımınızın yanlış olması durumunda (ki bu durumda nace kodu da yanlış oluyor) ceza gelmesi kaçınılmaz.

  Kaldıki kazaya dahi gerek yok, denetim sırasında bile bu anlaşıldığı taktirde (yanlış hatırlamıyorsam vergi dairesi tarafından) ceza kesilmek suretiyle yaptırımla karşılaşıyorsunuz. Kaldı ki ceza rakamları da çok düşük değildi diye hatırlıyorum.

  Gelen tebligatı dosyamda saklıyorum. Yarın belgeyi bulabilirsem, bu belge ile alakalı daha detaylı bilgiler verebilirim.

     

   
  aliutku bu yazıya teşekkür etti.
 10. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  krmbz vergi müfettişleri ancak o konuda ceza yazabilir fakat bir iş güvnliği müfettişi bu konuda herhangi bir cezai yaptırım uygulayamıyor diye biliyorum. Çünkü hiç bir 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu, iş güvenliği kanunu, tehlike grubu tebliği gibi yönetmelik ve kanunların hiçbirinde cezai yaptırım yok. Ben bu konuyu mali müşavirlerlede tartışıyorum ama işin içinden çıkamadılar. Mesela en basit örnek süpermarket zinciri düşünün;

  her şubede 10 çalışan var ama toplamda 450 çalışan mevcut diyelim. Her şube ticari olarak ayrı ayrı ssk sicil nolarına sahip ama tek işverene ait. Bu adam zorunlumu şu an değil mi bu ayrı bir dert, birde bunun yanında adam 3 tane inşaat yapıyor yine aynı iş veren :)

  Küçük firma düşününce daha da zor 10 kişi imalatta 5 kişi taahhüt grubunda :)   
 11. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Sizi mevzuata hakim görünce faydalanayım dedim:)
  Fabrika Bilecik' te 220 kişilik ve tehlikeli sınıfta C sınıfı belgemle İSG hizmeti veriyorum. Fabrikadan bağımsız İstanbul Mezkes ofiste; Muhesebe, Bilgi İşlem, Satınalma, İnsan kaynakları ve Satış bölümlerinden oluşan 60 kişilik bir memuz grubu var (Satış bölümlerinin bir kısmı bizim ürettiğimi değilde ithal ettikleri malzemeleri satıyorlar). Az tehlikeli sınıfta yer alan bu lokasyonla sözleşme yaparak hizmet verebilir miyim? yardımcı olabilir misiniz.   
 12. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  şu an için görünen her iki yer ayrı işletme görünüyorsa yani nace kodları ayrı ise;

  ayrı ayrı 2 sözleşme yapman senin faydana olacaktır. C sınıfı olarak yapabilirsin.

   
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Aliutku bey, bahsettiğim cezai yaptırım "özel usulsuzluk cezası" olarak geçiyor. Sabah ofisime geldim ve ilk işim bahsettiğim evrakı bulmak oldu :)

  Tebligat son satırı;
  Düzeltme beyannamesi veren mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

  İş müfettişleri ne diyor, ceza yazar mı yazmaz mı o konuda çok bilgim yok açıkçası.. :)
   
  aliutku bu yazıya teşekkür etti.
 14. Çetin

  Çetin TÜİSAG Üyesi

  Ali bey,
  Konuyu burda genel olarak açıklığa kavusturmak çok güç. SGK numarasından asli işlere, faaliyet konusuna, ana sözleşmeye, faaliyetlerin yürütüldüğü adreslere, ana faaliyet dışında yürütülen ancak asli iş olan uygulamalara kadar her bir noktayı dikkate almak durumundasınız.
  Farklı durumlarla karşılasılması durumunda bizde hukuk birimimize başvurmaktayız. Sözleşme aşamasında verdiğiniz kararı bakanlıkla teyitleşiniz.
  Yanlış algılamalara neden olmamak için genel geçer ifadelerden kaçınıp sadece bahsettiğiniz durum üzerinden tek bir açıklama yapayım.

  1. Firmaların her nace kodu bir asli işi mi gösterir?
  Her nace kodu asli iştir. Eğer aynı alanda birden fazla nace koduna sahipseniz en tehlikeli sınıf dikkate alınır ve tek sözleşme yapılır. (bu kısımda alüminyum paneli üretilen fabrikanın tehlike sınıfını belirlersiniz, panel imalatı dışında fabrika içerisinde farklı üretim varsa mesela döküm işi de varsa fabrika çok tehlikeli sınıftır. inşaat işleri ayrı alanda yapıldığından inşaat işlerini dikkate almayınız)

  Bahsettiğiniz senaryoda panel üretimi ve inşaat işleri vardır. Haliyle farklı iki nace kodu bulunmaktadır. Bu yüzden fabrika için ayrı, inşaat için ayrı (hatta her şantiye için ayrı SGK numarası açılacağından (aynı nace kodlu olsa bile ) her şantiye için ayrı) sözleşme ve bildirim yapılmalıdır.

   
 15. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Şimdi bende de şöyle bir durum var arkadaşlar; Bir firma ile görüştüm toplamda 176 tane çalışanı var fakat olay biraz karışık. Bu firma temizlik, yemekhane, kalorifer ihaleleri alıyor. Amasya'da iki iş almış, birinde 35 çalışan var diğerinde 32. Sivas'ta ilçelerde işleri var vs. toplamda 176 kişi var. Hiç bir işte 50'den fazla çalışanı yok. İş aldıkları diğer şehirlerde şubeleri yok fakat 4 farklı NACE kodu sahip. risk analizi, eğitim ve ISG hizmetini vereceğiz. İçinden çıkılması zor bir durum gerçekten.   
 16. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Çetin bey dediklerinizi bazı noktalarda zaten uyguluyoruz fakat öyle durumlar varki tek nace kodu ama adam hem taahhüt yapıyor hem imalat biz burda şu şekilde değerlendiriyoruz kısa vadeli sigorta prim kolları derki bir işin devamı ve bütünleyicisi şeklinde ise asıl iş dikkate alınır. Bu durumda panel üretmeden taahhüt olamaz değil mi? Bu konu burada sıkışıyor taahhüt çok tehlikeli imalat tehlikeli

  Eğer taahhüt işlerinde çok tehlikeye girerse önümüzdeki 8-10 yıl hiçbir A sınıfı yeterli olmaz piyasa için. Kasım bey ise ihtiyacımız 3000 civarı demiştir

   
 17. glay

  glay TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Bizim nace kodu: 24.51 ve yeni listeye göre çok tehlikeli (Demir döküm) e giriyor. Fakat biz rulman üretimi yapıyoruz ve buna göre de tehlikeli (28.15 : Rulman, dişli/dişli takımı, şanzıman ve tahrik elemanlarının imalatı) sınıfına girmektedir. Bu durumda bizim bakanlıkta irtibata geçip tehlike sınıfımızı mı sormamız gerekir acaba?

   
 18. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Şirketinizin mali müşavirine gidiniz SGK ya bildirim yapacak geç bile kalmış...

   
 19. mdincer73

  mdincer73 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Benim sormak istediğim şudur;
  Bir işyeri var .Türkiyede 7 noktada çok tehlikeli iş sınıfında.birde Genel Müdürlükleri var.toplamda 150 çalışanı mevcut.
  7 noktada ortalama 10 2ar personel var.yani burada işyeri 150 kişi sayılıpta bir anlaşma mı yapılacak yoksa ayrı ayrı anlaşmalar mı yapılacak?
  sorumluluk 01 ocaktamı başlıyor yoksa 01 temmuzda mı
  bununla ilgili kanun ve yönetmeliklerde bir şey bulamadım.
  teşekkürler

   
 20. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar biliyorsunuz ki artık sözleşmeleri sistemden yapmak zorundayız. yani siz kağıt üzerinde imzalatıp gönderseniz bile sizi sisteme yönlendireceklerdir. Bu kısım tamam fakat sistemde birçok firmanın nace kodu tanımlı olmadığı gibi (ki muhasebeciler tanımlandığını ve aksi takdirde işe alım vs gibi hiçbir konuda yetki verilmediğini söylüyor), tehlike sınıfı öyle olmadığı halde bağlı olduğu SGK no dan dolayı çok tehlikeli çıkanlar var dolayısıyla c sınıfı uzmanı kabul etmiyor. kaç gündür nace kodlarıyla başımız dertte! yine bir altyapısız sistemin mağduruyuz.

   
  Onur S. bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica