Soru - Mola Saatinde Işletme Dışında Yaşanan Kaza | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Mola Saatinde Işletme Dışında Yaşanan Kaza

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında Mert Fatih Kesgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Mola saatinde işletme dışında izinsiz personelin başına gelen kaza iş kazası mıdır?

 1. Evet

  23,6%
 2. Hayır

  76,4%
 1. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,

  Mola saatinde arkadaşları ile birlikte işletme dışına çıkan bir çalışan top oynarken ayağı kayıp düşüyor ve kafasını çarpıyor. Hastanedeki beyanında işyerinde dikkatsizliğim yüzünden merdivenden kaydım diyor. İşletme şehir merkezinde yakın bir mahallede. Evler ile yanyana. İşletmenin bulunduğu binanın etrafı çevrili değil, böyle bir şey de mümkün değil zaten. Hemen dışı yol. Mola saatlerinde çalışan dışarı çıkıp markete falan gidiyorlar. Mahalle arasında birlikte top oynarken biri kayıp düşmüş. Bu durumla ilgili yorumlarınızı merak ediyorum.

  Bana göre "sigortalının işyerinde olduğu sırada" terimi ve o an sigortalının işveren tarafından görevlendirilmemiş olması nedeniyle iş kazası sayılmamalı diye düşünüyorum. Ama yorumları ve gerekçeleri merak ediyorum. Varsa hatamı düzeltmek adına.


   
 2. Onur Gül

  Onur Gül TÜİSAG Üyesi

  Bence öncelikle iş kazası tanımına uymakta mı ona bakmak lazım.
  1. Olay iş yerinde mi vuku bulmuş? Hayır.
  2. İşin yürütümü nedeniyle mi meydana gelmiş? Hayır. (Çalışanın işveren tarafından işle alakalı olarak iş yeri dışında görevlendirilmediği ortadadır.)
  Tüm bunların ışığında varacağım şahsi sonuç bu olayın iş kazası olarak tanımlanamayacağı yönündedir.
  Kaldı ki dışa görevlendirilmelerin yazılı olarak tebliğ edilmesinde de ayrıca fayda görmekteyim.

   
  mahirozarslan bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mehmet Fatih Erkölencik

  Mehmet Fatih Erkölencik TÜİSAG Üyesi

  Tamamen katılıyorum, yer saat ve durum gösteriyor ki bu durum iş kazası olmamalı.

     

   
 4. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  bence dışarı çıkışları kontrol altında tutmak gerekiyor bu bahsettiğiniz biryer küçük ve düzensiz bir işletme sanırım ama mesela izin kağıdı olmadan dışarı çıkmış ve sizin insiyatifinizde olmadan bu olaya karışmış ama kanun koyucu bunu işveren insiyatifine alsın o zaman diye yorumlayabilir ve olay daha ciddi boyutlara ulaştığında ben karşmam kardeşim o zaman önlemini alsaydın diyor yargı ki bu şekilde bildiğim davalar var.

   
  quaker ve Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 5. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  ben de çağatay bey' e katılıyorum. "o nasıl dışarı çıkabildi?" diye sorarlar diye düşünüyorum.

     

   
 6. sedat0055

  sedat0055 TÜİSAG Üyesi

  bu iş kazasına girmiyor giremezde üstüne olmayan bir vasifede hatta o kişiye ihtar,uyarı bile verilmesi lazim ki yarın birgün aynı olayın tekrarlanmaması lazım.Yarın birgün aynı tip kaza yine olur ve kaza sonucu ciddi anlamda yaralanma olursa iş verenin başı ağrır.

   
 7. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  Yanlız çalışan işyerinde olduğunu beyan etmiş aksini ispat etmekte gerekir yanlış mıyım?
   
 8. sedat0055

  sedat0055 TÜİSAG Üyesi

  çalışan ne kadarda iş yerinde olmuş dese iş kazası vizite kağıtlarında iki tane şahidin olamsı gerek olayı gören nasıl olduğuna dağil şahitlerde iş yerinde tutanakalr tutuyor çalışanın samimi arkadaşalrı varsa yalancı şahitlik yapması gerek buda zaten yasal olarak uygun değil.İş veren bunalrıda açığa çıkardımı artık sonuna katlançakalar bu durumada kimse yalançı şahitlik yapmaz .   
 9. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  çalışan elini kolunu sallayarak kapıdan dışarı mı çıkmış? yoksa gizlice kaçmış mı? elini kolunu sallayarak çıktıysa izinsiz çıkış değildir. iş kazası hükmü gelebilir.

     

   
  quaker bu yazıya teşekkür etti.
 10. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  tabii ki!
  hatta iş yeri dışına izinsiz olarak çıktığını kanıtlamalısınız.   
 11. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  iş yeri, o esnada çalışanın iş yeri dışında olduğunu kanıtlayamadığı sürece, sorumluluk iş yerindedir.
  bu yüzden iş yerleri kapılarına güvenlik koyar, çıkışlar izin kağıtlarıyla yapılır.
  iş için dışarı çıkılıyorsa, yine izin kağıdı düzenlenir, çıkış nedeni açıkça yazılır.   
  quaker bu yazıya teşekkür etti.
 12. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey öncelikle '' MOLA '' dan kastınız nedir ?
  İş yerindeki ara dinlenme mi yoksa çay araları mı?
  İş kanunu madde 68 : Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.( Bu madde hükmünce İş yeri sınırları içerisinde olsa iş kazası olur )
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 3: g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı. ( Bu madde hükmünce işyerinde olmadığından dolayı iş kazası olmaz.)   
 13. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Olay: Bir mağaza çalışanı mola saatinde yemek yemek için Avm içindeki yemek katına gidiyor, ayağı kayarak düşüyor. Sonuç omurilik zedelenmesi. 3 ay rapor. Oturamama. Yatarak istirahat.

  Yemek molası mesai saatinden sayılmasa da işveren çalışanına yemek ücreti ödemiş ve çalışana yemek yiyeceği yeri belirleme hakkı vermiş bir nevi..Bu durum bence iş kazası. Geçmiş bir olayla çakıştıracak olursak; Yargıtayın "dereye yıkanmaya giren ve düşen işçi için" şantiyede banyo olmadığı için işçi derede yıkanmıştır kararı ile dere işyeri eklentilerinden sayılmıştır. Olaya da iş kazası denilmiş

  Yine de görüşlerinizi bekliyorum.
   
  NeşeB bu yazıya teşekkür etti.
 14. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  İş kazasıdır.

   
 15. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Mesai saatleri sayılmaması akıl karıştırıcı. İş kanununda mola saatleri mesai saatinden sayılmıyor.   
 16. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Sizin de bildiğiniz üzere bu konudaki yürürlükteki mevzuatta(5510 sayılı Kanun, Madde13) temel olarak hangi durumların iş kazası olarak sayıldığı belirtilmiştir.

  Söz konusu olayı bu çerçevede madde madde değerlendirirsek,
  a)Kaza, sigortalının işyerinde bulunduğu sırada gerçekleşmemiştir.
  b)İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle kaza geçirmemiştir.
  c)Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda gerçekleşmemiştir.
  d)...emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda gerçekleşmemiştir.
  e)Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında gerçekleşen bir olay değildir.

  Mevzuatın ötesinde, Yargıtay kararları üzerinden kıyaslama yapılmaya çalışılsa bile, her mahkeme kararının o andaki koşul ve duruma özgü olacağı düşünülmelidir. Verdiğiniz örnekte işverenin, çalışanlara yıkanmaları için yer tahsis etmesi gerektiğine mahkemece hükmedilen yasal bir yükümlülüğü bulunuyor. Dolayısıyla çalışanın derede yıkanmak zorunda kalması ile işverenin yasal yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle bir illiyet bağı kurulmuş olabilir.

  Derede yıkanmak zorunda kalan çalışanın durumundaki mecburiyet ve işverenin yasal yükümlülüğü, AVM içerisinde yemek yiyen çalışanın durumunda var mı?

  İşveren ile çalışan arasındaki iş sözleşmesinde(veya şahitlerle ispatlanabilecek sözlü ifade) yemek işinin düzenlenmesi konusunda herhangi bir şey yazıp yazmadığına göre kazanın iş kazası sayılıp sayılmayacağı da değişebilecektir. İşverenin çalışana yemek sağlamak konusunda bir taahhüdü yoksa, çalışan yemek için verilen ara dinlenme süresinde işverenin kontrolü ve isteği dışında her türlü eylemi yapabilir. Çalışan, AVM dışına çıkıp herhangi bir yerde yemeğini yerken veya dolaşırken de başına bir kaza gelebilirdi. İşverenin iradesinde veya kontrolünde olmayan, işyerinde geçmeyen bu süreçte çalışanın başına gelebilecek herhangi bir kazayı iş kazası olarak değerlendirmek güç olacaktır. Örneğin işveren AVM içerisinde yemek yemeyi veya AVM içerisinde belirli mekanlarda yemek yemeyi şart koşmuşsa işverenin iradesi söz konusu olacağı için durum çok farklı olacaktır.

  Elimizdeki mevzuata ve alınan kararlardaki illiyet bağı yaklaşımına göre yapabildiğim değerlendirme budur. Elbette bu konudaki kesin kararı düzenlenen bilirkişi raporları neticesinde mahkemeler verecektir.

   
 17. Mahmutd

  Mahmutd TÜİSAG Üyesi

  Bu olay iş kazası sayılır. İş kazası sayılmaması için çalışanın mutlaka yazılı izin alması gerekirdi. İşçi burda izinsiz dışarıya çıkmayı bi şekilde başarmışsa sorumluluk işveren de olur. Zira yasaya göre "işçinin kendi can güvenliği kendisine bırakılamaz" denetlemek gerekir.

   
 18. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Olay tamamıyla iş kazasıdır illiyet bağı söz konusu ancak 3.taraf sorumlulugu nedeniyle illiyet bağı kesintiye uğrar. Burada asıl sorumlu 3. taraf olan avm yönetimidir. Kusur oranlarında Gerek avm gerekse işverenin isg çalışmalarına bakmak ve değerlendirmek gerek.

   
 19. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  5510 sayılı kanunun 13 üncü maddesinde hangi hallerin iş kazası sayılacağı açıklanmıştır. yukarıda da belirtilmiş. önemli olan kazanın mesai saatleri içerisinde veya dışında olması değil, işyeri veya eklentilerinde gerçekleşmiş olması veya işverenin talimatının gerçekleştirildiği sırada oluyor olması. öğle yemeğini işyeri dışında kendi belirlediği alanda yiyen işçinin bu esnada geçirdiği kaza iş kazası olmaz. bu işçi mesai saatleri içerisinde avm içindeki kafeye çay içmeye gittiğindede kazaya uğrarsa buda iş kazası olmaz yemek yemeye gittindede olmaz. mesai dışındada gittiğinde olmaz.

   
 20. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Yorumlarda kendi aramızda bile çelişiyoruz... Mesai dışı sayıldığı için ben de iş kazası olmaz diye düşünüyorum. İşverenin yemek yeme alanı sağlama zorunluluğu yok. Dinlenme alanı var o da farklı birşey.

   
  uğur uzman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica