Bilgilendirme Metal Döküm İşlerinde Kazalar, Hastalıklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Metal, Döküm ve Çelik Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  METAL DÖKÜM İŞLERİNDE KAZALAR, HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  II.1. Hastalıklar
  II.1.1. Kimyasal Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  Tozlardan kaynaklanan hastalıklara oldukça çok rastlanır. Silika kumu ile sıkça çalışıldığından silikoz* hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. İyi bir havalandırma olsa dahi bazen çıplak gözle farkedilmeyen silika tozları ortamda bulunmaktadır. Siliko-tüberküloz hastalığıda yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir.
  Ayrıca pnömokonyoz* hastalığından şikayet eden pekçok işçide kronik bronşit* de vardır. Akciğer kanseri*, lober pnömoni*, bronkopnömoni* de pnömokonyoz* ile birlikte anılan diğer hastalıklardır. Özellikle temizlik hizmeti veren işçiler akciğer kanserinin görülme sıklığının daha fazla olması ortamda bulunan silikadan kaynaklanmaktadır.
  Polisiklik aromatik hidrokarbonların termal parçalanma sırasında oluşmasının da önemli kansorejen etkileri olduğu bilinmektedir. Krom, nikel gibi metallerin ve ayrıca asbest, silika gibi tozların da ölüme yol açtığı düşünülmektedir.
  Kaynak işleri sırasında ortaya çıkan metal dumanlar da toksik(zehirli) olabilirler ve metal ateşi* hastalığına neden olabilirler. Demirdöküm materyallere kaynak yapılırken nikel çubuk kullanılır ve bu da nikel içerikli dumanlara neden olur. Plazma alev makinası da oldukça fazla miktarda metal duman, ozon, azot oksit ve UV radyasyonu oluşturur ve çok ses çıkartır.
  Bunlarla birlikte dökümhanelerde bulunan bazı kimyasallar (formaldehit, dimetiletilamin, trietilamin) ve tozlar çalışanlar da gözlerin sulanması, kaşınması ve buğulu görme gibi rahatsızlıklara neden olur ki bu da mavi-gri görüş olarak bilinmektedir.
  II.2. Kazalar
  Ocaklar, yapılan işin büyüklüğüne, eritilecek metalin miktarına ve yapılan işin şekline göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan Kupol denen ocaklardır. Ocakların içinde metaller erititilirken, genellikle çok yüksek sıcaklıklar kullanılır. Eriyik haldeki metalin kalıplara dökülmesi sırasında, çok ciddi hayati riskler vardır. Kazanlardan dökülen 100’lerce derece sıcaklıktaki eriyik, yakınlarda bulunan işçilerin üstüne dökülebilir ve bu yanarak ölümlere ya da çok ciddi bölgesel yanıklara* neden olabilir.
  Kalıpların temizlenmesi ve kalıplardan çıkan dökümlerin çapaklarının alınması sırasında kullanılan taşlama aletleri (zımpara edici elektrikli diskler) de çok tehlikeli olabilmektedir. Bu makinaların kullanımı sırasında hızla dönen diske el ve kolu kaptırmak kesilmelere ve (amputasyon*)kopmalara neden olmaktadır. Ayrıca gözler için de büyük riskler söz konusudur.Kişisel Koruyucu Donanımların kullanılması bir zorunluluktur. Onun için bu makinaları kullanırken uygun eldivenler, gözlükler takılmaladır.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. murat mert çakıroğlu

  murat mert çakıroğlu TÜİSAG Üyesi

  döküm sektörü içinde olan biri olarak ;
  kupol ocakları artık kaldırıldı, kalmadı,
  indüksiyon ocakları yerini aldı

  riskleri kısaca özetliyeyim

  - yüksek desibel ( ortalama 90 db (A)
  -çeşitli kimyasallar ( asit, reçine, alkol vb )
  -eriyen metalin çıkardığı duman gaz...
  -havada serbest dolaşan silis kum tozu
  -yüksek sıcaklıktaki metal 1550-1650 santigrat derece
  -yüksek enerji ( voltaj ) binlerce kw
  -önlem alınmamış sarsaktan gelen titreşim
  -ergonomik rahatsızlık verici durumlar
  -bakımsız yüksek tonajlı vinç ve forkliftler ( 10-20 ton )
  KKD kullanmak istenmemesi kaynaklı
  -göze yabancı cisim kaçması
  -kulağın ortalama 3yıl sonra, yüzde 25 duyu kaybı
  -dökülen kalıpta bulunan kimyasalların gazı sonucu akciğer rahatsızlığı
  -dikkatsizlik sonucu el-kol-parmak kesilmesi kopması, yaralanınlması
  -sıvı metal potasının delinmesi sonucu 1.2.3. derece yanıklar
  -yüksek tonajlı vinçleri ehliyetsiz kişilerin kullanmasıyla ölümlere dayanan bir sürü olumsuz durum

   
  adnan taşkın, münza ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica