Mesleki Eğitimler

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omark

  omark TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar kağıt fabrikasında kazancı,kaynakçı ve iş makinesi kullanan arkadaşların mesleki eğitim sertifikaları var fakat fabrikamıza bölümlerde çalışan işçilerin mselkei eğitim sertifikaları yok.Bu arkadaşların da mesleki eğitim sertifikaları olması gerekiyor mu?


   
 2. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sorumu şu şekilde düzeltip daha anlaşılır yapmak istiyorum. Hangi işlerde çalışan personelin mesleki eğitim sertifikası olması gerekiyor? Bu konuda yayınlanmış bir liste yok

   
 3. Miraç Emre YILDIRIM

  Miraç Emre YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  Evet bu sorunun cevabı net değil örneğin kaynakçı için eğitim alması zorunlu ama çilingir için böyle bir gereklilik var mı?

     

   
 4. Serhat Ay

  Serhat Ay TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanun madde 17 / 3 " Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan islerde,
  yapacağı isle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıstırılamaz."

   
 5. ssseyma

  ssseyma TÜİSAG Üyesi

  evet ben de bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Kaynakçı olduğunu biliyorum mesela ama diğer meslekler nedir yardımcı olursanız sevinirim.

     

   
 6. umutyaprak

  umutyaprak TÜİSAG Üyesi

  Kimlerin belge alması gerektiğine "Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği" nin Ek I ' indeki listeden bakabilirsiniz. Eğer personelinizin yaptığı iş o listede varsa halk eğitim merkezlerinden ya da meb onaylı eğitim veren firmalardan belgeleri almalısınız.

   
 7. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yasada açık şekilde belirtiyor eğer işletmeniz tehlikeli veya çok tehlikeli ise belge gerekiyor,dolayısıyla işletme içinde ofis ve büro çalışanları hariç sahadaki herkesin belgeli olması gerekiyor.Eğer yapılan işler farklı farklı ise ve o bazı mesleklerle ilgili bir kurs yok ise o zaman kendiniz gerekli işlemleri yaparak o mesleğe özel bir kurs açabilirsiniz,kendi personelinizi eğitirsiniz ve belgelendirirsiniz.
  Örneğin kaynakçı,kazancı,iş makinası v.s meslekler için herhangi bir kurs açmanıza gerek yok çünkü bunun eğitimlerinin verildiği bir sürü MEB onaylı yerler var onlara oralardan aldırabilirsiniz.
   
 8. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Konu ile ilgili daha önce yazmış olduğum mesaj aşağıdadır.

  Arkadaşlar verdiğim linkte mesleki eğitim programları mevcuttur.Bu programlardan farklı bir iş kolunda iseniz o zaman kendi programınızı hazırlayıp,bakanlığa onaylatırsınız ve daha sonra MEB ile bir protokol imzalayarak mesleki eğitimleri firma bünyesinde verirsiniz.
  Eğer hazır programlardan birisini verecekseniz o zaman yine protokol imzalayıp eğitimi bünyenizde verebilirsiniz yada dışaran bu eğitimleri aldırırsınız.

  http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/foet/foet.html

  Biz firmamıza özel bir program yaptık,programın modülünü oluşturduk,bakanlığa onaylattık,daha sonra bağlı olduğumuz ildeki milli eğitim müdürlüğü ile bir protokol yaptık ve son olarakta halk eğitim merkezi ile koordineli olarak eğitimleri hazır hale getirdik ve yakında eğitimler başlayacak.

  Bilgilerinize sunarım   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica