Duyuru : Meclis Araştırması Komisyonunun 494 Sayılı Raporu Yayımlanmıştır

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Adana’nın Aladağ İlçesinde Kız Öğrenci Yurdunda Meydana Gelen Elim Yangın Vakasının Araştırılması ve Benzer Acıların Bir Kez Daha Yaşanmaması ve Kamusal Eğitim ve Barınma Haklarının Tüm Öğrencilerimiz İçin Güvence Altına Alınıp Yaygınlaştırılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun çalışmaları sonucu hazırladığı 494 sayılı raporu yayımlanmıştır.

Kaynak: İSGGM

Ekli dosyalar

• MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONU-ss494.pdf
    9.2 MB · Görüntüleme: 316
Son düzenleme:

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kimse okumasın diye mi 526 sayfa hazırlamışlar :)

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bazı mühim noktalar:

-Yurttaki yangına ilişkin inşaat, elektrik, iş güvenliği, makine ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından bilirkişi oluşturulmuş, bilirkişi heyeti 30.11.2016 tarihli detay içermeyen görüşlerinde özetle; “Yangının bina girişindeki elektrik dağıtım panosunda bulunan şartellerin eskiyip özelliğini kaybetmesinden kaynaklı ark oluşması ve alev almasıyla başlayıp pano altında bulunan kanepe, halı ve duvarlardaki ahşap kaplamaların tutuşarak binanın tamamına yayıldığı şeklinde görüş birliğine varılmış/acil çıkış yönlendirmelerinin (işaretlerinin) olmadığı, yangın merdiveni kapılarının yangına en az 90 dakika dayanması gerekirken kapıların PVC şeklinde olduğu, binanın yangından korunma yönetmeliğine uygun yapılmadığı” şeklinde tespitlerde bulunmuştur.-

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
“Yangın merdivenine açılan birinci kattaki yangın kapısı kapı kollarının olmadığı, muhtemelen olaydan önce çıkarıldığı, kapı kolları olmadığından ve açılamadığından kapıyı açıp buradan çıkıp kurtulanın olmadığı, İkinci kattaki etüt salonunda 7 kişinin, yangın merdiveninin yanındaki odada ise 4 kişinin cesedinin bulunduğu, bu kattaki (2. kat) yangın merdiveni kapısının da PVC olduğu, kapı kolu ve kilidinin sağlam çalışır vaziyette bulunduğu, kapının dışa doğru açıldığı, yangın merdiveni kapısı önünde, yeşil renkli perdelerin yanmamış şekilde zeminde bulunduğu, yangın merdiveninin yanında kalorifer olarak kullanılan demirden malzemenin bulunduğu, yere yatık şekilde düştüğü, yangın merdiveninin 2.kattan giriş katına kadar yapılan incelemesinde herhangi bir sıkıntının olmadığı, giriş katındaki yangın merdiveni başlangıç bölümünün açık olduğu, bu kısma kimsenin ulaşamadığı, yangın sonrası itfaiyecilerin ve vatandaşların giriş mutfak arka kapısının dıştan balta ile vurarak kırdıkları, camın ise demirlerinin kesilerek açıldığı, yurdun ikinci katında 7 kişinin cesedinin bulunduğu odada yapılan incelemelerde cesetlere ait olabilecek DNA incelemesine müsait ceset parçası olabilecek delillerin bulunduğu, Çıkan yangının binanın giriş kısmındaki ana panoya bağlı küçük elektrik panosundan başladığı değerlendirildiğinden her iki elektrik panosunun inceleme amacıyla adli emanete alınma talimatı verildiği, şeklinde değerlendirmelerde bulunulmuştur.”

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.