Bilgi : Makine Koruyucuları

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG Uzman Yardımcısı Kürşat İsmail Akça tarafından hazırlanan Makine Koruyucuları hakkında bilgilendirme ekte yer almaktadır.

İçindekiler
MAKİNE KAYNAKLI KAZA NEDENLERİ
MAKİNE KORUYUCULARININ ÖZELLİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ
MAKİNE KORUYUCULARININ MEVZUATIMIZDAKİ YERİ

Makine koruyucusu, adından anlaşıldığının tersine makineyi korumak için kullanılan aparatlar değil insanı makinenin tehlikelerinden korumak için kullanılan aparatları kastetmektedir. Yani makine koruyucularının amacı makineyi değil insanı korumaktır.

İşyerlerinde makinelerin hareketli bölümleri iş kazalarına yol açmakta ve tehlike kaynağı olmaktadır. Makinelerin hareketli kısımlarının makine koruyucuları kullanılarak koruma altına alınması başta makine operatörleri olmak üzere tüm çalışanlara güvenli bir ortam yaratacaktır.

Ekli dosyalar

• Makine Koruyucuları.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 429

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
görev yaptığım firmada bu sistemle serum üretiliyor. Çalışanlar bazen serum sıkışınca elle müdahale ederek parmaklarını sıkıştırıyorlar. Ne gibi önlemler alınabilir sizce bir fikriniz var mı?

volkan aydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
görev yaptığım firmada bu sistemle serum üretiliyor. Çalışanlar bazen serum sıkışınca elle müdahale ederek parmaklarını sıkıştırıyorlar. Ne gibi önlemler alınabilir sizce bir fikriniz var mı?
Makinanın orijinal çalışma prensibi dışına çıkılmaması gerekiyor. Serum sıkışıp makine arıza verdiğinde arızanın giderilip daha sonra çalışmaya devam edilmesi gerekir. El ile müdahale her zaman tehlike yaratacaktır ve herhangi bir iş kazası durumunda herkese problem yaratacaktır. (Çalışan, kısım sorumlusu, isg uzmanı açısından) Çünkü asıl amaç el ile müdahale etmeden dolum yapmak. Ayrıca GMP açısından da sorun oluşturur. Operatörün steril eldiven kullanması gerekmektedir.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Serum torbasının kalıpta sıkışma nedeni nedir? Asıl kök neden nedir?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim önerim eğer imkan var ise hareketli tutucunun sıkışma esnasında hareketini durduracak ya da tutucuya açma hareketi verebilecek bir mekanizma eklenmesi olabilir.
Veya sıkışan ünite kapatıldıktan sonra müdahale edilmesini sağlayacak şekilde talimatlar verip, ilgili yerlere bu konu ile ilgili stickerlar yapıştırabilirsiniz.
Ama en öncelikli yöntem @YFŞ 'nin dediği gibi malzemenin neden sıkıştığını bulup bu sorunu gidermek olmalıdır.

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Makinanın orijinal çalışma prensibi dışına çıkılmaması gerekiyor. Serum sıkışıp makine arıza verdiğinde arızanın giderilip daha sonra çalışmaya devam edilmesi gerekir. El ile müdahale her zaman tehlike yaratacaktır ve herhangi bir iş kazası durumunda herkese problem yaratacaktır. (Çalışan, kısım sorumlusu, isg uzmanı açısından) Çünkü asıl amaç el ile müdahale etmeden dolum yapmak. Ayrıca GMP açısından da sorun oluşturur. Operatörün steril eldiven kullanması gerekmektedir.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle...Eldiven kullanılıyor. Bazen tapayı dolum yerine yerleştirirken dikkatsiz davranıyorlar. Tapa sıkıştığı zaman vermiş olduğumuz tel ile düzeltmeleri gerekiyor. Çalışanlar bu kurala uymuyorlar hemen halledebilirim diyerek teli kullanmadan o noktaya parmaklarını sokuyorlar ve sonuç olarak parmakları sıkışıyor. Bölümde makine çalışırken müdahale edilmemesi ile ilgili uyarılar var her dolum noktasında 'el sıkışma tehlikesi' uyarı etiketi de var. Her iş kazası sonrası şefleri eğitim de veriyor. Ama çalışanlar bu kurallara uymayabiliyor biliyorsunuz ki en temel sorun çalışanların duyarsızlığı. Ben de bu yüzden makine ile ilgili bir şeyler yapılabilir mi onu merak ediyorum açıkçası. Lazer el sensörü bu makinede ne kadar anlamlı olur? İşveren bu kadar basit bir duyarsızlık için harcama yapmak ister mi vs gibi soruları düşünüyorum.

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Serum torbasının kalıpta sıkışma nedeni nedir? Asıl kök neden nedir?
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim... Dikkatsiz takıldığı zaman serum tapası sıkışıyor. O durumlar için de her personele vermiş olduğumuz teller var onla çıkartmaları gerekiyor ama çalışanlar kolaycılığa kaçtığı için teli kullanmadan parmaklarıyla müdahale ediyor.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim... Dikkatsiz takıldığı zaman serum tapası sıkışıyor. O durumlar için de her personele vermiş olduğumuz teller var onla çıkartmaları gerekiyor ama çalışanlar kolaycılığa kaçtığı için teli kullanmadan parmaklarıyla müdahale ediyor.

Sanırım asıl neden tapaların uygunsuzluğu. Ayrıca o teller ne kadar hijyeniktir merak ettim. Doğru bir uygulama değil sanki.

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sanırım asıl neden tapaların uygunsuzluğu. Ayrıca o teller ne kadar hijyeniktir merak ettim. Doğru bir uygulama değil sanki.
Hijyen konusunda taviz verilmiyor. Bölümlere girmiş olan bir tornavida o bölümden hiçbir şekilde dışarı çıkmıyor o kadar söyleyeyim. Teller de aynı şekilde hijyenle ilgili sorun teşkil edecek durumda değil. Fakat bu konuyla ilgili birkaç ayda bir iş kazası oluyor (çok büyük kazalar olmasa da) artık kalıcı bir çözüm bulmak istiyoruz.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İş kazasının oluşmasının ana nedeni, kalıba sıkışan serum tapalarıdır.
  1. Serum tapaları sürekli sıkışmadığı için kalıp düzgün çalışmaktadır mantığı ile tapaların kontrolü gerekli.
  2. Tapalar düzgün ise operatörün montajında kusur vardır bunun çözümü ise montajın düzgün yapılmasını sağlayacak bir aparat ile kalıba yerleştirilmelidir.
  3. Bu iki aşama düzeltilemediği için aparat olarak tel verilmesi operatöre kalıba müdehale yetkisini verir.
  4. Kalıpta sadece tel girecek şekilde kalıba muhafaza yapılması ki bu en son çaredir.
Operatörler birbirlerinden gördüğü kalıba parmak sokmak vasıtası ile kazalara sürekli davetiye çıkaracaklardır. Yukarıdaki videoda çalışma esnasında hiç tapaların sıkışma problemi görülmediğinden dolayı proseste bir hata olduğunu düşünmekteyim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.