Lisans İsg Hakkında

Hasan Yalçıntaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce açıldı mı bilmiyorum ama bir de ben açmak istedim. Yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden.

Öncelikle şuan açıköğretim den isg okuyorum ve son sınıfa geçtim. Mezun olduktan sonra DGS ile örgün öğretime geçiş yapıp lisansa tamamlamak istiyordum. Fakat araştırmalarımın doğrultusunda lisans okumanın akademik fayda dışında önlisanstan hiç bir farkı yokmuş, bunu öğrenmiş oldum. Bunun için sizin görüşlerinizi almak için buradayım. Benim gibi taze mezuna ne önerirsiniz? Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum benim ilerleyen yıllarda yurtdışına gitme durumum da var. Yani bu mesleği yurtdışında da yapabilir miyim, bunu da cevaplarsanız çok sevinirim.

Pelin Kısa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce açıldı mı bilmiyorum ama bir de ben açmak istedim. Yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden.

Öncelikle şuan açıköğretim den isg okuyorum ve son sınıfa geçtim. Mezun olduktan sonra DGS ile örgün öğretime geçiş yapıp lisansa tamamlamak istiyordum. Fakat araştırmalarımın doğrultusunda lisans okumanın akademik fayda dışında önlisanstan hiç bir farkı yokmuş, bunu öğrenmiş oldum. Bunun için sizin görüşlerinizi almak için buradayım. Benim gibi taze mezuna ne önerirsiniz? Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum benim ilerleyen yıllarda yurtdışına gitme durumum da var. Yani bu mesleği yurtdışında da yapabilir miyim, bunu da cevaplarsanız çok sevinirim.
lisans okursanız üstüne yüksek yapıp direkt b sınıfı sınavına girebilirsiniz. lisans ile önlisans arasındaki tek fark c sınavı için kursa gitmek zorunda kalmıyorsunuz (bir arkadaşım lisans mezunu oradan biliyorum). eğer önlisanstan sonra işim hazır ya da hemen iş bulurum c olarak derseniz c olarak 3 yıl çalışıp b olmak bence daha mantıklı. en azından hem mesleği öğrenirsiniz hem para kazanırsınız. aslında öneriden çok sizin kararınız çok önemli.

Hasan Yalçıntaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
lisans okursanız üstüne yüksek yapıp direkt b sınıfı sınavına girebilirsiniz. lisans ile önlisans arasındaki tek fark c sınavı için kursa gitmek zorunda kalmıyorsunuz (bir arkadaşım lisans mezunu oradan biliyorum). eğer önlisanstan sonra işim hazır ya da hemen iş bulurum c olarak derseniz c olarak 3 yıl çalışıp b olmak bence daha mantıklı. en azından hem mesleği öğrenirsiniz hem para kazanırsınız. aslında öneriden çok sizin kararınız çok önemli.
Peki yurtdışı için bir bilginiz var mı

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Bu konuda ben forumda çok yazdım, bu sefer özet geçeyim :)

1. YDS (Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı)'ye bir girin, İngilizcenizi bi sınayın.
2. OSH, NEBOSH, IOSH sistemlerinde İngilizce olarak sertifikasyonlarınızı tamamlayın.
3. Occupational Safety and Health yani kısaca SAFETY teknik jargonunu öğrenin. Yani bir APP (Accident Prevention Plan) hazırlamayı bilecek kadar olsa yeter. ;). Rusça konuşulan ülkeler OSH, NEBOSH ve IOSH belgelerini kabul ediyorlar, ancak onların da kendi isg sistemi var. SNIP standartları.
4. Bir Safety Professional nedir? ne iş yapar? gibi soruların cevaplarını internette bir araştırın. Yurtdışı mesleki kariyerinizi ve gerekliliklerini ona göre planlayın ve yerine getirin.
5. Yurtdışında çalışmanın da iki yolu var:
5.1 Yurtdışında iş yapan Türk şirketlerini araştırın ve özgeçmiş gönderin. Onların İK veri bankalarında bulunsun. Gün ola harman ola ne zaman lazım olacağı belli olmaz.
5.2 Yurtdışındaki yabancı firmalarla temas geçin. Özgeçmiş gönderin. Size talep mektubu (davetiye) göndersinler ki, Türkiye'den oraya giderken çalışma vizesi çıkartabilesiniz. Aksi takdirde çalışamazsınız. Ayrıca, gittiğiniz/gideceğiniz o ülkenin kabul ettiği OSH (İSG) sistemine göre akreditasyon sağlayıcı eğitimlere katılabilesiniz.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yurtdışında çalışmak için a, b ya da c belgelerinin bir önemi olmadığı gibi hangi bölümden mezun olduğunuzun da bir önemi yok. Deneyiminiz, yabancı dil sevineyiz ve nebosh belgesine sahip olmanız önemli.
nebosh’a katılım için ise hangi okul mezunu olduğunuz önemli değil ingilizce bilmeniz yeterli

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yurtdışında çalışmak için a, b ya da c belgelerinin bir önemi olmadığı gibi hangi bölümden mezun olduğunuzun da bir önemi yok. Deneyiminiz, yabancı dil sevineyiz ve nebosh belgesine sahip olmanız önemli.
nebosh’a katılım için ise hangi okul mezunu olduğunuz önemli değil ingilizce bilmeniz yeterli

1. NEBOSH konusunda da bir ilave yapmak isterim. Son bir kaç yıl içinde Türkiye'de Türkçe NEBOSH IGC-I II ve III eğitimleri ve sınavları yapılıyor ancak belge İngilizce olarak kazanan kişilere geliyor. Buraya kadar iyi hoş.
Ancak İngilizce NEBOSH belgesine sahip olup, yurtdışında çalışmak için kullandığınızda, sizden IOSH standartlarına göre dokümantasyon, raporlama vb. İngilizce olarak isteniyor. Tabiki -bir arkadaşın dediği gibi- hani İngiltere Kraliyet ailesine sunum, evrak hazırlamıyorsunuz ya da onlarla konuşmayacaksınız, ama toplantılarda İngilizce konuşmanız isteniyor.

2. Ayrıca Amerikan OSH sistemi içerisindeki CSP (Certified Safety Person) sertifika eğitimi için bir ilave yapayım. Bu eğitim online bir eğitim :) Sınav da online bir sınav. (Çalışma soruları ile ilgili bir link ekledim, ilgilenir iseniz ltf. bakınız.)
Ancak bu eğitime katılabilmek için kabul edilmiş bir lisans mezunu olmanız gerekiyor. Hangi bölüm olduğu önemli değil, ister sanat tarihi ister astronomi fark etmiyor. (Detaylı bilgi için bir makale ekledim, ilgilenir iseniz ltf. okuyunuz) Türkiye'den bu eğitime katılmak isteyenler lisans diplomalarını -en son hatırladığım kadarı ile- 400 USD karşılığında :) Türkiye'de bulunan bir kaç akredite kurum üzerinden onaylatmak zorundalar.

Denilen odur ki CSP sertifikası = NEBOSH Diploma. Bu ikisi uluslararası ortamda en üst seviye belgedir. Fakat OSH ve IOSH (NEBOSH) belgeleri de Türkiye'de geçerli değildir. Sadece özgeçmişinizi güçlendirebilen belgelerdir.

3. Diğer bir belge olayı var. 10+30 saatlik OSH belgeleri. Bunlar çok basit online eğitim ve online sınav sonrasında alınabilinen belgeler. Ancak çalışanlar için geçerlidir. Yani formen, saha mühendisi vb. pozisyonlarda çalışacaklardan iş öncesi istenen belgelerdir.

Özetle, bu meşhur, çok konuşulan OSH ve IOSH (NEBOSH) belgeleri için girişimlerde bulunmadan önce ve o kadar para harcamadan önce bir YDS'ye girmenizi öneririm. İsterseniz TOEFL sınavına da bir girebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Dr. Hilal KINLI Amerika'da CSP Olmaya Giden Yol Son 1. ve 2. Aşama Sınavlar.docx
    19.3 KB · Görüntüleme: 18
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.