Talimat - Lazer Kesim Makinesi Için Iş Güvenliği | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Talimat Lazer Kesim Makinesi Için Iş Güvenliği

Konu, 'İSG Talimatlar' kısmında JFM58 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. JFM58

    JFM58 TÜİSAG Üyesi    Merhabalar,
    ayakkabı bıçağı imalathanesinde karşılaştığım pc program destekli lazer kesim makinesi için iş güvenliği talimatları veya alınması gereken önlemler hakkında paylaşımda bulunabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim...tşekkurler


     
  2. Elif Tavzar

    Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

    derin dondurucu, buzdolabı imalatı yapan firmada kullanılan lazer makinesinin talimatı ektedir.

     

    Ekli Dosyalar:

    erkanersoy, Seda Aslan, sevgay ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. JFM58

    JFM58 TÜİSAG Üyesi

    Elif Hanım teşekkür ederim paylaşımınız için ;)

       

     
    Elif Tavzar bu yazıya teşekkür etti.
  4. İlknurM

    İlknurM TÜİSAG Üyesi

    Metal saç üzerine lazer kesim yapan bir firmanın risk analizini yapmıştım. lazer kesim makinası oldukça iyi bir makinaydı ve güvenlik aksamları tamdı. Makinanın aksamları tam olsa da makinayı kullananlar bu konuda yetersizdi. Güvenlik aksamları tam olduğu için çok ayrıntılı çalışmadım bunun üzerine, ancak belirttiğim hususlar şöyleydi;
    - Lazer kesim ünitesinin lazer ışınlarını geçirmemek üzere tasarlanmış kapakları kesim esnasında kapalı tutulmalıdır.
    - Kesim ünitesine beslenen saçlar beslirken dikkatli çalışılmalı, kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır.
    - Makinaya ait basınçlı gaz tüpleri periyodik olarak yılda 1 kontrol edilmeli ve her operasyon önce basınçları kontrol edilmelidir.(Basınçlı gaz tüplerine dair ne olması gerekiyorsa onları da belirtin-renk, etiket vs)
    - Makinanın içindeki kesim esnasında oluşan gazları aspire etmeye yarayan aspirasyon ünitesinin çalışırlığı sık sık kontrol edilmeli, periyodik bakımı yaptırılmalıdır.
    Bunun dışında elektrikli aletlerde genel olarak olması gereken özellikleri de belirtebilirsiniz-gövde topraklaması yapılmalı gibi

     
  5. bars.kayms

    bars.kayms TÜİSAG Üyesi

    İyi günler İlknur hanım metal saç kesim ile ilgili yaptığınız risk analizini benimle paylaşabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

       

     
  6. fatih77

    fatih77 TÜİSAG Üyesi

    Merhaba arkadaslar;

    Bende lazer kesim ile ilgili risk analizi hazırlıyorum. standart olan maddelerin hepsini yazdığımı düşünüyorum ama çalışanlardan şöyle bir soru geldi?

     
  7. fatih77

    fatih77 TÜİSAG Üyesi

    -Laser lens kesilen parçanın (3 mm saç) yukarı kalkmasıyla lens kafasına geliyor ve sonrada lens kafası patlıyor. patlama sonucu ne gibi tehlikeler olabilir. Rasyasyon sızıntısı olabilirmi?
     
  8. hasan özer

    hasan özer TÜİSAG Üyesi

    Lazer,iyonlaştırıcı radyasyon sınıfına girmemektedir.Tüpte patlama olduğu zaman ancak yakınlarında çalışan bulunuyorsa,öncelikle göz ve cilde sıcaklıktan dolayı bir radyasyon tehlikesi yaratır,Tabiiki lazerin tehlike sınıfına göre önlemler alınır,Kilitleme tertibatı 3B ve 4. seviyede zorunludur.Ancak şunu unutmayın lazerdeki radyasyon iyonlaştırıcı değildir,Çalışanın cildine yüksek miktarda radyasyon gelmesinde en kötü senaryo ısıdan dolayı 2. veya 3. derece yanık meydana gelir,dahada ilerisi düşük ihtimal cilt kanseri olabilir.Önlem olarak 3B ve 4. seviyede kumanda odası ve cihaz ayrı odalarda olması gerekli,işlem sırasında cihazın odasında kimsenin bulunmaması gereklidir.Operatör özel korumalı camın arkasında bulunmalıdır.     
    fatih77 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Betül_isg

    Betül_isg TÜİSAG Üyesi

    Fatih bey, yazdığınız risk analizinde hangi maddelere yer verdiniz. Bende lazer ve plazma kesim ile ilgili analiz hazırlamaya çalışıyorum.

       

     
  10. ASLI ÇELİK

    ASLI ÇELİK TÜİSAG Üyesi

    Lazer kesim makinesinin kapağı açıldığında çalışmayı durduracak ve açık olması durumunda makine çalışmayacak durumda olmalıdır.     
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica