Talimat Lazer Kesim Makinesi İçin İş Güvenliği Talimatı

JFM58

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,
ayakkabı bıçağı imalathanesinde karşılaştığım pc program destekli lazer kesim makinesi için iş güvenliği talimatları veya alınması gereken önlemler hakkında paylaşımda bulunabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim...tşekkurler

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
derin dondurucu, buzdolabı imalatı yapan firmada kullanılan lazer makinesinin talimatı ektedir.

Ekli dosyalar

• T-ÜRE-02 LAZER MAKİNESİ TALİMATI.doc
    51 KB · Görüntüleme: 3,269

JFM58

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Elif Hanım teşekkür ederim paylaşımınız için ;)

İlknurM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Metal saç üzerine lazer kesim yapan bir firmanın risk analizini yapmıştım. lazer kesim makinası oldukça iyi bir makinaydı ve güvenlik aksamları tamdı. Makinanın aksamları tam olsa da makinayı kullananlar bu konuda yetersizdi. Güvenlik aksamları tam olduğu için çok ayrıntılı çalışmadım bunun üzerine, ancak belirttiğim hususlar şöyleydi;
- Lazer kesim ünitesinin lazer ışınlarını geçirmemek üzere tasarlanmış kapakları kesim esnasında kapalı tutulmalıdır.
- Kesim ünitesine beslenen saçlar beslirken dikkatli çalışılmalı, kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır.
- Makinaya ait basınçlı gaz tüpleri periyodik olarak yılda 1 kontrol edilmeli ve her operasyon önce basınçları kontrol edilmelidir.(Basınçlı gaz tüplerine dair ne olması gerekiyorsa onları da belirtin-renk, etiket vs)
- Makinanın içindeki kesim esnasında oluşan gazları aspire etmeye yarayan aspirasyon ünitesinin çalışırlığı sık sık kontrol edilmeli, periyodik bakımı yaptırılmalıdır.
Bunun dışında elektrikli aletlerde genel olarak olması gereken özellikleri de belirtebilirsiniz-gövde topraklaması yapılmalı gibi

bars.kayms

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İyi günler İlknur hanım metal saç kesim ile ilgili yaptığınız risk analizini benimle paylaşabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

fatih77

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaslar;

Bende lazer kesim ile ilgili risk analizi hazırlıyorum. standart olan maddelerin hepsini yazdığımı düşünüyorum ama çalışanlardan şöyle bir soru geldi?

fatih77

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
-Laser lens kesilen parçanın (3 mm saç) yukarı kalkmasıyla lens kafasına geliyor ve sonrada lens kafası patlıyor. patlama sonucu ne gibi tehlikeler olabilir. Rasyasyon sızıntısı olabilirmi?

hasan özer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
-Laser lens kesilen parçanın (3 mm saç) yukarı kalkmasıyla lens kafasına geliyor ve sonrada lens kafası patlıyor. patlama sonucu ne gibi tehlikeler olabilir. Rasyasyon sızıntısı olabilirmi?
Lazer,iyonlaştırıcı radyasyon sınıfına girmemektedir.Tüpte patlama olduğu zaman ancak yakınlarında çalışan bulunuyorsa,öncelikle göz ve cilde sıcaklıktan dolayı bir radyasyon tehlikesi yaratır,Tabiiki lazerin tehlike sınıfına göre önlemler alınır,Kilitleme tertibatı 3B ve 4. seviyede zorunludur.Ancak şunu unutmayın lazerdeki radyasyon iyonlaştırıcı değildir,Çalışanın cildine yüksek miktarda radyasyon gelmesinde en kötü senaryo ısıdan dolayı 2. veya 3. derece yanık meydana gelir,dahada ilerisi düşük ihtimal cilt kanseri olabilir.Önlem olarak 3B ve 4. seviyede kumanda odası ve cihaz ayrı odalarda olması gerekli,işlem sırasında cihazın odasında kimsenin bulunmaması gereklidir.Operatör özel korumalı camın arkasında bulunmalıdır.

Betül_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaslar;

Bende lazer kesim ile ilgili risk analizi hazırlıyorum. standart olan maddelerin hepsini yazdığımı düşünüyorum ama çalışanlardan şöyle bir soru geldi?
Fatih bey, yazdığınız risk analizinde hangi maddelere yer verdiniz. Bende lazer ve plazma kesim ile ilgili analiz hazırlamaya çalışıyorum.

ASLI ÇELİK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Lazer kesim makinesinin kapağı açıldığında çalışmayı durduracak ve açık olması durumunda makine çalışmayacak durumda olmalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.