Soru : Kumlama Makinasında Kullanılması Gereken Kişisel Koruyucu Donanımlar

gizem alev

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba;

Kumlama makimasının çalışması ve kullanılması gereken kişisel koruyucu donanım hakkında beni aydınlatabilecek arkadaş var mı?

Ayhan BAŞKAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba;

Kumlama makimasının çalışması ve kullanılması gereken kişisel koruyucu donanım hakkında beni aydınlatabilecek arkadaş var mı?
Daha ayrıntılı bilgi verirsen aydınlatıcı olabilir mesela kumlanacak yüzey sabit mi yoksa parça mı kumalanacak ? Burda kumlanacak parça veya yüzeyin hassasiyetine göre kumlama makinesinin kaç barda çalışacağını belirleyebilirsiniz.Ayrıca kumlama özellikle kapalı alanda olucaksa kumlama çadırı kurulup güzelce izole edilmeli ve içerisinin aydınlatması ve havalandırma fanları yeterli sayıda olmalı. KKD konusunda ise kumlama yapıcak kişinin kumlama maskesinin hava girişini kontrol et derim ben bunun dışında koruyucu kulaklık ve tulum kullanmalı. Kumlama işi uzun sürücekse 1 saat gibi aralıklarla dönüşümlü olarak kumlama yaptırırsan daha sağlıklı olur. Kumlama makinesinin çalıştırılması bence senin işin değil kumlamacı ayarlar onu ama kaç bar basınçta kumlama yapılıcaksa ona göre basıncı kontrol edip ayrıca kumlama hortumunun makineye bağlanan kısmının kelepçe var ise iyi sıkılmış olması gerekir ama kilit sistemi olması daha emniyetli olur ve son olarak nozulun kumlama yapılacak yüzey veya parçaya göre seçilmesi gerekir büyük alanlarda belki 10luk veeya 12 lik nozul kullanabilirsiniz ama buda kumun çabuk bitmesine sebep olur. Kumlama hassas yüzeyde ve ayrıntılı olucaksa 6 lık veya 8 lik nozul idealdir.

gizem alev

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ayhan Bey bana detayları sormuşsunuz ama siz yeterince ayrıntılı bir açıklama yapmışsınız zaten. yüzey sabit değil farklı parçalar gelecek kumlanacak ve atölyeye gicedek kaynak veya boya için. açık alada yapıyoruz ama yine bir çadır kuruldu biraz derme çatmada olsa bana yeterli gelmedi ayrıca havalandırması da yok bunun için bir örnek görmem lazım aslında benimde

noradrenalin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ayrıca kumlama makinesinin yanında surekli sabit bir eleman çalışacaksa mutlaka KKD olarak gözlük, maske, kulaklık, eldiven ve iş ayakkabısı kullanması gerekir. çalıştığım firmada tamburlu kumlama makinesi mevcut. tambur kapağının altında boş bir alan var hava girişini sağlıyor. makinede patlaçlar var o esnada altından kum tanecikleri sıçratıyor. makine günlük haftalık olarak temizlenmiyorsa üst kısmında makine çalışırken kumun hareketini sağlayan bölgeden ve kapağın altından toz kaçırıyor. mevcut kullandığımız makine üretici firma makinenin 75 dB gürültü çıkardığını söylüyor fakat ben operatörlere isteyenlere kulaklık veriyorum. iş ayakkabısı makineye parça yükleme ve boşaltma esnasında parçaların düşme riskine karşılık iş mutlaka kullanılmalı.

efe3411

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Daha ayrıntılı bilgi verirsen aydınlatıcı olabilir mesela kumlanacak yüzey sabit mi yoksa parça mı kumalanacak ? Burda kumlanacak parça veya yüzeyin hassasiyetine göre kumlama makinesinin kaç barda çalışacağını belirleyebilirsiniz.Ayrıca kumlama özellikle kapalı alanda olucaksa kumlama çadırı kurulup güzelce izole edilmeli ve içerisinin aydınlatması ve havalandırma fanları yeterli sayıda olmalı. KKD konusunda ise kumlama yapıcak kişinin kumlama maskesinin hava girişini kontrol et derim ben bunun dışında koruyucu kulaklık ve tulum kullanmalı. Kumlama işi uzun sürücekse 1 saat gibi aralıklarla dönüşümlü olarak kumlama yaptırırsan daha sağlıklı olur. Kumlama makinesinin çalıştırılması bence senin işin değil kumlamacı ayarlar onu ama kaç bar basınçta kumlama yapılıcaksa ona göre basıncı kontrol edip ayrıca kumlama hortumunun makineye bağlanan kısmının kelepçe var ise iyi sıkılmış olması gerekir ama kilit sistemi olması daha emniyetli olur ve son olarak nozulun kumlama yapılacak yüzey veya parçaya göre seçilmesi gerekir büyük alanlarda belki 10luk veeya 12 lik nozul kullanabilirsiniz ama buda kumun çabuk bitmesine sebep olur. Kumlama hassas yüzeyde ve ayrıntılı olucaksa 6 lık veya 8 lik nozul idealdir.
basınçlı kumlama veye taspa yapıldığı zamanlarda zincir tipi kilitlerde kullanılması esastır kelepçe yerinden çıkınca tutar ve 6-7-8 barlık şiddete hakim olmuş olursunuz

Ayhan BAŞKAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ayrıca kumlama makinesinin yanında surekli sabit bir eleman çalışacaksa mutlaka KKD olarak gözlük, maske, kulaklık, eldiven ve iş ayakkabısı kullanması gerekir. çalıştığım firmada tamburlu kumlama makinesi mevcut. tambur kapağının altında boş bir alan var hava girişini sağlıyor. makinede patlaçlar var o esnada altından kum tanecikleri sıçratıyor. makine günlük haftalık olarak temizlenmiyorsa üst kısmında makine çalışırken kumun hareketini sağlayan bölgeden ve kapağın altından toz kaçırıyor. mevcut kullandığımız makine üretici firma makinenin 75 dB gürültü çıkardığını söylüyor fakat ben operatörlere isteyenlere kulaklık veriyorum. iş ayakkabısı makineye parça yükleme ve boşaltma esnasında parçaların düşme riskine karşılık iş mutlaka kullanılmalı.
Evet haklısınız normalde benim personelim iş ayakkabısı ve koruyucu gözlük olmadan sahaya çıkamadıkları için onları yazmadım yardımcı eleman içinde dediğiniz gibi kulaklık , toz maskesi ve tulum gerekli.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Kumlama maskesi ile ilgili bir CE standardı yok sanırım?

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar Merhaba;

Kumlama Tesislerinde Çevre ve Güvenlik Kuralları

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu bilgileri farklı bir mesajda eklemiştim, buraya da yazalım. Sanırım konu güncel.

1) ISO 14877:2002(en) Protective clothing for abrasive blasting operations using granular abrasives
Kumlama ile ilgili koruyucu tüm ekipmanlara ait standartlar :

• EN 270:1994, Respiratory protective devices — Compressed air line breathing apparatus incorporating a hood — Requirement, testing, marking.
  • EN 271, Respiratory protective devices — Compressed air line or powered fresh air hose breathing apparatus incorporating a hood for use in abrasive blasting operations — Requirements, testing, marking.
  • EN 340:1993, Protective clothing — General requirements.
  • EN 388:1994, Protective gloves against mechanical risks.
  • EN 420:1994, General requirements for gloves.
  • EN 466:1995/A1, Protective clothing — Protection against liquid chemicals — Performance requirements for chemical protective clothing with liquid—tight connections between different parts of the clothing (Type 3 Equipment).
  • EN 530, Abrasion resistance of protective clothing material — Test methods.
  • EN 863, Protective clothing — Mechanical properties — Test method: Puncture resistance.
  • ISO 1421, Fabrics coated with rubber of plastics — Determination of breaking strength and elongation at break.
  • ISO 3175-2, Textiles — Dry cleaning and finishing — Part 2: Procedures for tetrachloroethene.
  • ISO 3758, Textiles — Care labelling code using symbols.
  • ISO 4674, Fabrics coated with rubber or plastics — Determination of tear resistance.
  • ISO 6330, Textiles — Domestic washing and drying procedures for textile testing.
  • EN ISO 13934-1, Textiles — Tensile properties of fabrics — Part 1: Determination of maximum force and elongation at maximum force — Strip method.
  • EN ISO 13934-2, Textiles — Tensile properties of fabrics — Part 2: Determination of maximum force — Grab method.
  • EN ISO 13937-2, Textiles — Tearing properties of fabrics — Part 2: Trouser method.
2) Türk Standardı TS EN 14594 2018 tarihli "Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Sürekli akışlı basınçlı hava hatlı solunum cihazları - Özellikleri, deneyleri, işaretlemesi"

Son bilgi, 1 nci maddede verilen standart numaraları bizim TSE standart kütüphanesine girdiğinizde bulabiliyorsunuz.
İyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.