Kule Vinçin Peryodik Bakimi Yapildiktan Sonra Başka Yerde Montaj Yapilmasi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında gap2004 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi  Şantiyemizdeki kule vinçin peryodik bakımını 07.09.2012 tarihinde yetkili makina mühendisi tarafından yapıldı. Kule vinçimizi iki hafta sonra söküp hemen bir başka yerde montajı yapıldı. Tekrardan makina mühendisinin gelip kontrol etmesi gerekir mi ? Yoksa montajı yapan servis tarafından bir yazı verilse yeterli mi ?


   
 2. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  Çalışmaya başlayabilmesi için. Tüzükte böyle bir durum için bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

   
 3. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Yeniden yapılması daha uygun olacaktır. Allah göstermesin diyelim ki bir kaza oldu. O testi yapan yetkili mühendis te görüşü alınmak üzere mahkemeye çağrıldı. Derseki ben testi yaptığımda vinç burada değildi diye, o zaman sıkıntı olur. Mevzuat bundan bi yerlerde bahsediyormu şuan için fikrim yok. Ama bir sorun olduğunda izlenecek yol yazdığım olacaktır muhtemelen. Benim fikrim yaptırınız.

     

   
 4. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  mehmet beyin yazdıkları doğrudur asıl olan kısım makinenin vincin vb. yerinden çıkartılıp başka bir noktaya tesis edilmesi durumunda bütünlüğünün bozulacağı yani kontrol kriterleri yeniden yapılandırılmış olacağından kontrolün yapılması gerekmektedir. çsgb teknik müfettişlerinin görüşleri de bu yöndedir.

   
 5. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Yeniden bakım yaptırmanız gibi bir zorunluluk yoktur. Ancak sizin yararınıza olması açısından tekrar bakımını yaptırmanız iyi olur.

     

   
 6. serhat güler

  serhat güler TÜİSAG Üyesi

  vinçler her kurulduğunda hem teknik testini hem de topraklama ölçümünü yaptırmalısınız.

   
 7. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.
   
 8. simsekali02

  simsekali02 TÜİSAG Üyesi

  İş ekipmanının kontrolü

  MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

  a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica