Soru : Kuaförlere Risk Değerlendirme

ozkantora

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar bildiğiniz gibi kuaförler de tehlikeli sınıfına tabiler..4 yılda bir risk analizi yapılacakmış.. benim sorum şu.. arkadaşım kuaför.. ondan risk analizi yapmamız için ne kadar ücret talep edeceğiz.. ve bu tutar sadece 1 defaya mahsus mu olacak.. şayet 1 defaya mahsussa sadece risk değerlendirmemizi yapıp tekrar kontrollere filan gitmeye gerek var mı? benim eğitimi aldığım kuruma bunu sorduğumda 4 yılda bir yapılıyor ve risk değerlendirme için 200 tl acil durum planları için 100 tl talep edildiğini söyledi.. ama pek tatmin olmadım..staj raporunu vermeye gittiğimde orda çalışan bir danışman her ay kontrollere gidileceğini ve aylık ücret talep edileceğinden bahsetti.. bu konu hakkında bilgisi veya düşüncesi olanlar varsa paylaşırsa sevinirim?

AltuğG

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar aynı soruyu bende sormak istiyorum. Bilgisi olan uzman arkadaşlar bize bu konuda yardımcı olursa sevinirim.

Eda35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kuaförlerde yapılan risk analizi örneğini paylaşmanız mümkün müdür acaba? İlk defa risk analizi yapacağım ve örnek olarak kullanmak istiyorum.

SELDA ÖZKUL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben de kaç yılda bir yapılacağı ve kontrol süreleri hakkında çelişki içindeyim. Net bir bilgiye ulaşamadım henüz.. Yardımcı olursanız sevinirim..

Oğuzhan YAVUZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç 2, 4 ve 6 yılda bir yenilenir.

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Kuaförler konusunda ne yazılmış diye hızlıca bir bakayım dedim. Demez olaydım.
Arkadaşlar şaka gibi...
Soru soran arkadaşları yermiyorum haşa...
Benim buradaki derdim eğitim kurumları ile. Böyle eğitim ve öğretim olmaz.
Sonra bu forumlarda İGU arkadaşlar meslek onurumuzu yerlere sermeyelim diye bas bas bağırıyorlar.
İğne yapmayı bilmeyen, neredeyse hastaya dokunmamış doktorlar mezun etmişiz bu memlekette;ama bunlar da olabilir diyemiyorum. Hele işimizin odağında İNSAN varsa.

İstenen yardımı 20 yıl arasanız bulamazsınız. Ama her şey yanı başınızda aslında.

Biraz araştırma biraz okuma... Başka bir şey değil.

Açacaksın NACE sınıflamasını kuaförü bulacaksın!
Tehlike sınıfını tespit edeceksin!
Açacaksın 6331 sayılı Kanunu bu tehlike sınıfında yasal gereksinim nedir diye bakacaksın!
Sonra açacaksın ilgili yönetmelikleri İş Güvenliği Uzmanı olarak uygulamalar nedir diye bakacaksın!

Risk Analizi yapacaksın, elindeki örnek ne kadar yardımcı olacak sana?
Bu iş kestirmeden yapılacak bir iş değil.

Bir sürü risk analizi görüyorum. Hepsi birbirinin kopyası. Bakanlık; yol gösterici olur demiş RA örnekleri yayınlamış. Bakıyorum noktasına virgülüne dokunulmadan bunlar veriliyor işletmelere.

Sadece saç sakal traşı yapan berberle saç boyası manikür pedikür yapan yer bir olur mu? Hele bir de bu yerde solaryum da varsa? Yada ne tür sterilazötör kullanılıyor. Enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için sterilizatör kullanılıyor da sterilizatörün kendisi ne gibi tehlikeler doğuruyor bakan, irdeleyen yok.

Arkadaşlar;

Sertifikayı aldım diye kendi başınıza iş yapmaya kalkışmayın sakın. Bu işte deneyimli uzmanların yanında kendi deneyiminizi arttırın. En az iki yıl gerekiyor tecrübe kazanmak için.

Ne kendinizi yakın ne de "çalışan"ları...

Odağında "İNSAN" olan mesleğinde 26 yılını geride bırakmış bir abiniz olarak;
Amacım kırmak değil ama bunları söylemeden edemedim.

Saygılar sunarım.

Zeliha...

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kuaförler için risk değerlendirme örneğini bakanlık yayınlamış.geliştirebilirsiniz onu.tehlikeli sınıflarda igu bulundurma zorunluluğu var artık. her ay için ücret talep edersiniz..onaylı defterine yazarsınız tesbit önerilerinizi.kuaför için risk değerlendirme yapmak zor değil...sadece o çok kokan amonyak içerikli boyalar kullanılırken uygun koruyucu ne kullanılacak çözümsüz gibi nasıl solutmayacağız çalışana o kokuyu ben çözemedim gaz maskesi olmaz müşteri kaçar :p ortam havalandırma daha makul gibi..fikri olan...ayrıca o sirağda yı iyi tetkik edin derim aynı ağdaya spatula ile herkese sürülüyormuş tek kullanımlık ağda olmalı hastalık kaynağı ...ayrıca taraklar herkese kullanılıyormuşş hiç acımayın buna dikkat edilmediğini açık açık yazın ...her tarak 1 müşteriye kullanılabilir..bunu uygulatmalıyızzz...hijyeni öğretmeliyiz...çalışan kuaför akşama kadar ayakta...yüksek tekerlekli sandalye yazın yazıktırr benim önemli gördüklerim kuaförler de bunlar havlu meselesine hiç girmiycem artık...:k_kızgın::k_kızgın::k_kızgın::k_kızgın:

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
kuaförler için risk değerlendirme örneğini bakanlık yayınlamış.geliştirebilirsiniz onu.tehlikeli sınıflarda igu bulundurma zorunluluğu var artık. her ay için ücret talep edersiniz..onaylı defterine yazarsınız tesbit önerilerinizi.kuaför için risk değerlendirme yapmak zor değil...sadece o çok kokan amonyak içerikli boyalar kullanılırken uygun koruyucu ne kullanılacak çözümsüz gibi nasıl solutmayacağız çalışana o kokuyu ben çözemedim gaz maskesi olmaz müşteri kaçar :p ortam havalandırma daha makul gibi..fikri olan...ayrıca o sirağda yı iyi tetkik edin derim aynı ağdaya spatula ile herkese sürülüyormuş tek kullanımlık ağda olmalı hastalık kaynağı ...ayrıca taraklar herkese kullanılıyormuşş hiç acımayın buna dikkat edilmediğini açık açık yazın ...her tarak 1 müşteriye kullanılabilir..bunu uygulatmalıyızzz...hijyeni öğretmeliyiz...çalışan kuaför akşama kadar ayakta...yüksek tekerlekli sandalye yazın yazıktırr benim önemli gördüklerim kuaförler de bunlar havlu meselesine hiç girmiycem artık...:k_kızgın::k_kızgın::k_kızgın::k_kızgın:
Zeliha Hanım, bakıyorum doktorlara iş bırakmamışsınız. İşçinin sağlığı ile ilgili riskleri de siz değerlendiriyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Maaşallah. Tebrik ederim.

keskinkilic

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar..Evet kuaförler işin ayrı bir boyutu...Benim de birkaç tespitim var..Kullanılan kimyasal maddelerin MGBF larını isteyin..Onlara uygun tedbirler alınsın.Ayrıca birçok işletme de boyalar mutfaklarda saklanıyor.Çalışanların yemek yedikleri yerlerde boya karışımları yapılıyor.Bunlar için kımyasal maddelerın ayrı depolanması saklanmasını isteyebilirsiniz..Benim bir kaç firmada gördüğüm güzel bir uygulama var..Kişiye özel manikür setlerini ayırmışlar isimleyip ayrı kutularda saklıyorlar..Ve havlular kuru temizlemeden vakumlu poşetlerde geliyor..süper...:) Umarım bunlar satandart hızmetler olur...Kolay gelsin...

Zeliha...

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar..Evet kuaförler işin ayrı bir boyutu...Benim de birkaç tespitim var..Kullanılan kimyasal maddelerin MGBF larını isteyin..Onlara uygun tedbirler alınsın.Ayrıca birçok işletme de boyalar mutfaklarda saklanıyor.Çalışanların yemek yedikleri yerlerde boya karışımları yapılıyor.Bunlar için kımyasal maddelerın ayrı depolanması saklanmasını isteyebilirsiniz..Benim bir kaç firmada gördüğüm güzel bir uygulama var..Kişiye özel manikür setlerini ayırmışlar isimleyip ayrı kutularda saklıyorlar..Ve havlular kuru temizlemeden vakumlu poşetlerde geliyor..süper...:) Umarım bunlar satandart hızmetler olur...Kolay gelsin...
MSDS İLE ilgili yönetmeliği okursanız şayet kozmetikler için msds gerekmiyor hatırlatayım.ben de gerekirmi diye araştırmıştım.gerekmediğini yönetmelikten buldum haberiniz olsun.

keskinkilic

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MSDS İLE ilgili yönetmeliği okursanız şayet kozmetikler için msds gerekmiyor hatırlatayım.ben de gerekirmi diye araştırmıştım.gerekmediğini yönetmelikten buldum haberiniz olsun.
teşekkür ederim Zeliha hnm..Dikkat etmemişim...Evet açtım okudum..sağolun...

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Konya da bu işi 118 TL + KDV yapıyorlar :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.