KLİMA MONTAJI hata düzeltme!

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi  Merhabalar;
  İzlemiş olduğum bir klima montajından görüntüleri yayınlıyorum..
  Merdiven çok enteresan bir merdiven. Ne kadar güvenli bilemiyorum ama bu iş için en mantıklı olanı bence..Herkesin kullandığı bir yöntemmiş.(klima montaj işi yapanların)
  Adamda güvenlik halatı olacak,,kaymaz ayakkabı olacak baret olcak vs. Ama bu merdiven nasıl olacak onu pek kestiremedim..Etrafına koruyucu yarım eksen mi olmalı? Merdiven kullanımdan kalkmalı mı? Merdiven mantıklı halat ve KKD kullansa yeter mi?
  Fikri olanlar??010620122019.jpg010620122020.jpg010620122019.jpg010620122020.jpg010620122021.jpgKLİMA.jpg


   
  Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
 2. ycet

  ycet TÜİSAG Üyesi

  Merdiven her nekadar pratik olsa da, KKD ve emniyet kemeri olsa da, çalışanın bu montajı güvenli ve rahat pozisyonda yapabilmesi güç.
  O yüzden böyle çalışmalar için platform kurulması daha doğru olacaktır.
  Ancak bunu söylediğinizde uğraşmak istemedikleri için itibar görmeyecektir diye düşünüyorum.

   
 3. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  platform konusunu tartıştık yalnız binalar daha doğrusu bina çevrelerinin %50 sinin buna elverişli olmadığını bu nedenle iskele-platform mobil vinç gibi durumların olamayacağını iddia ettiler.. Bu olayla istanbulda karşılaştım..konya da olsa her yere istediğini kurar yaparsın...ortam geniş bizde :D...ama istanbulda adamın dediği gibi mantar gibi her yerden bina veya eklentisi türemiş :)... Merdiven hem pratik hem kullanışlı ama GÜVENLİ DEĞİL... o yüzden güvenlikle ilgili bir şeyler oluşturulursa olay tamam olur gibi..

     

   
  Taner KARAÇAYLI ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 4. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  benim görüşüm kısa süreli bir çalıma var ise vinç filan giremiyorsa kullanılan merdivenin bazı mantıksal yönleri güzel ama KKD elemanlarını tammaladıkdan sonra kullanılan merdiven kafes biçiminde kullanılmalı çalışamyı engelliyorsa yarım kafes olarak kullunılmalıdır.

   
 5. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  igu konya, burası istanbul konya değil :) türkiyenin kişi ortalama kişi bazında en çok kaza olan ili. sen çatıları keşfetmişin resimleri paylaşmısın eline sağlık teşekkürler. birde yerlere bak derim :) köstebek çukuru gibi belediyenin açtığı kapatmayı unuttuğu çukurlarla dolu heryer. gerçi sokakları da görmüşsündür.
  şimdi anlaşma yapalım seninle ben sana çatıya önlem fikri söyleyim sende yoldaki çukurlara (ayrıca yavaşlatma kasislerine) karşı bana bir önlem söyleyeceksin, çünkü yolda yürürken çukura düşüp ölmek istemiyorum. :)

  klimacıların merdiven çözümü dahiyane bir buluş. ve tehlikeleri de mevcut
  merdivene yarım ay (gemici merdiveni) yaptırmak çözüm değil. çünkü tehlike o değil. asıl tehlike merdivenin düşme ihtimali.burada ki en iyi çözüm paraşüt tipi emniyet kemeri+merdiven. ancak kemerin ucunu merdivene bağlamamak şartyla. buna ilave, ortamı kilitlemek gerekli; yani aşağıda kimse olmamalı, çünkü çalışan işçi düşebilir merdiven düşebilir, malzeme düşebilir.
  mutlaka baret, montaj eldiveni, kaymaz ayakkabı giyilmeli.
  merdiven basamakları işçinin çalışma yüksekliğinden daha aşağıda olmalı. yani merdivenin son basamağında çalışmamalı, birkaç basamak pay olmalı. çünkü montaj yaparken bir yere uzanamaz ve bir basamak daha aşağı inmek ister veya basamak yok diye iyice sarkmaya başlar. gibi.
  güvenlik payı olmalı. son basamakta çalışılmaz.

     

   
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aslında kancalı, belden takılan emniyet kemerleri de mevcut. ani beline takıyorsun 2 adet kancayı da merdiven basamaklarına takıyorusun. yukarı-aşağı giderkende; sanki adım atar gibi kancaları basamaklara sırayla takıyorsun. resmini aradım ama bulamadım, daha açıklayıcı olurdu.
  neyse sonuçta kancalı emniyet kemeri iyi bir çözüm olmaz, çünkü asıl tehlike merdivenin düşme ihtimali, böyle bir duruma karşı, merdivenden bağımsız paraşüt tipi emniyet kemeri olmalı.

   
 7. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi


  BÖYLE BİRŞEY YAPABİLİRİM AMA NE KADAR ERGONOMİK VE EKONOMİK OLUR BİLEMEM :Dçukur güvenliği.jpg
   
  Aksoykz, Mehmet Emin DİNCEL, ISG-isg ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  ya şakasına takıldım, şaka ile süper bir icat yapmışsın, seri üretime geçersen bir tane kesin alırım senden söz. her doğan çocuğa 1. bu bileklikten
  2 can simitinden vereceksin. burası türkiye, ne olacağı belli olmaz. Toki bile artık yüzme bilmeyen ev almasın kardeşim bizden diyecek.   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  :D:cem: süpersiniz...

     

   
 10. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  SEL TUTUCU.jpg

  Daha uzun düşünülüp kafa yorulsa ARGE yapılsa daha hoş bişey olur.. Bu arada bu jel suyu da geç bırakıyor. Dolayısyla depolanıp- taşınıp suyu olmayan kurak yerlerde tarımsal sulamada yapılabilir.   
  Aksoykz bu yazıya teşekkür etti.
 11. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  jel ile ilgili bilgi için;
   
  Taner KARAÇAYLI ve surveyan bu yazıya teşekkür etti.
 12. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  yaa konudan saptık,, bu klima montajı yapan arkadaş nasıl bir çalışma yapmalı fikri olan yok mu?

   
  Aksoykz bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  merdivenin yukarıda duvara üst kısmında (terasta) paralel olan bölümünden duvara en az 3 bağlantı ile vidalanarak(kişinin ağırlığını taşıyabilecek mukavemette) sabitlenmeli böylece merdivenin düşme olasılığı kalkmış olur.Çalışan kişi de emniyet kemeri ve kancaları ile merdiven basamaklarına sabitlenir
   
 14. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  tabi bu merdivenle değil kalitesi ve et kalınlığı daha fazla olan bir merdivenle duvara dayandığı her yüzey duvara sabitlenmeli

   
  igu konya bu yazıya teşekkür etti.
 15. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  En önemli kurallardan biri olan "tehlikeli olani da az tehliklei olanla değişterime"yi uyguluyorum. gemici merdiveni üst eninde mengeneli ya da ayarlı kilitli bir 3 dayanak noktalı sepetli bir "portatif" platform yaptırıyorum. İşçiye eldiven ve yine ek olarak ayrıca bir dağcı kemeri takıyorum.
  bunu da "risk değerlendirme raporu"na yazıyorum. yukarıdaki 3 materyali de montaj arabasına koyuyorum.
  bu durumda işçi düşerse de ceza almıyorum   
 16. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bu platformun fotografı var mı

   
 17. Assasinko35

  Assasinko35 TÜİSAG Üyesi

  Bir ara sanayi dağcılığı yapan arkadaşlarla takılmıştım, duvara bolt atıp dağcılık düğümleri+merdiven de yapılabilir, ancak dağcı ipleri biraz pahalı ve kullanım ömürlerini takip etme durumu var. Aklıma gelen bi başka fikir ise merdivenin düşey direklerine raylı bir sistem yapıp o ray üstünde hareket edebilen ara mesafesi 50-30-30cm lik 3 adet işçiyi saran yarım halka, yarı gemici merdiveni gibi bişey. Alttan yukarı doğru ilk halka işçinin bastığı basamagın 50cm üstüne gelecek şekilde ayarlanmalı. Böylece ilk halka dizlerin hizasında ikincisi kalça ve üçüncüsü de bel hizasına gelecektir. Halkalar arası mesafeler değiştirilebilir olmamalıdır çünkü çalışan büyük ihtimalle müdahale eder. Bunun yanında merdivenden bağımsız olarak işçi kemerle başka yere bağlanır, baret, eldiven ve kayamaz ayakkabıları zaten soylemeye gerek yok.

   
 18. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Merdiven gayet güzel ve bizim de telekomünikasyon sektöründe kullandığımız bir yöntem ancak merdiven kesin kalite kontrollü ve taşıma kapasitesi gösterilen biçimde fabrika üretimi olmalı ayrıca sağlam bi yere dikey hayat hattı kurulup 2 lanyardlı emniyet kemeri ile bağlanmalı... Bu arada tabi ne yaparsan yap ne önlem alırsan al o işçi düşerse ceza almam diye bi durum olmaz her türlü başınız belaya girer o da ayrı :)

   
  Aksoykz bu yazıya teşekkür etti.
 19. balık

  balık TÜİSAG Üyesi

  üstadım merdiven düşerse kemer ne işe yarayacak? Harici bir halat sarkıtılmalı kemer ona tutturulmalı şu an tek çözüm o gözüküyor. Kiremit çatıya iskele kurulur mu? Yarım ay merdiven korkuluğu çalışmaya engel mi?

   
 20. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Duvara sabitlenen ağ sistemi de işe yarar.Aşağı kota yakın bir yere 5 metre*10 metre gibi ölçülerde ağ çekilir.En azından düşersede ağ içine düşer...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica