Kkd Nerelerde Kullanmak Zorunlu?

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar,

Sizce işyerlerinde çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanılması gereken yerlerin sınırlarının bir dayanağı var mıdır? Sözgelimi öğlen yemekhaneye yemeğe giden bir çalışanın gözlük yada baret kullanma zorunluluğu ne olmalı? Yada risklerden uzak bir noktada dinlenen ve ya yolda yürüyen bir çalışan tüm bu ekipmanları takmadan duramaz mı? Size komik gelecek ama bazı yerlerde neredeyse odanızda bile ekipman kullanmalısınız diyen mantıksız bir dirençle karşılaşıyorum. O zaman şu noktada tıkanıp kalıyorum. Mevcut risk değerlendirmesi yapılıp ucunda risk bulunmayan durumlarda neden bunu zorunluluk haline getirip çalışanları boğuyoruz!!!

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir çok işyerinde bunun gibi sayısız örnek bulunmaktadır. Risk değerlendirmesine göre KKD kullanımı gerektirmeyen alanlarda kullanım zorunluluğu gereksiz bir uygulama size katılıyorum. Fakat çalışma alanları maalesef iç içe ve yan yana bulunuyor. Kullanım zorunluluğunu bazı alanlardan kaldırdığınız zaman belli bir süre sonra ihlaller başlıyor. örneğin baret kullanması gereken alanda baretsiz görününce dinlenme alanından geliyorum, yemekhaneden geliyorum gibi cümleler konuşulmaya başlanıyor. Bu sebeple toplum olarak İSG kültürü anlamında çok zayıf olduğumuz için bir istismara dönüşüyor. Ben de kendi işyerimde bu tarz olaylar yaşadığım için her yerde (ofisler hariç) zorunlu tutuyorum. Çünkü istismarın önüne geçemiyoruz.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Bir çok işyerinde bunun gibi sayısız örnek bulunmaktadır. Risk değerlendirmesine göre KKD kullanımı gerektirmeyen alanlarda kullanım zorunluluğu gereksiz bir uygulama size katılıyorum. Fakat çalışma alanları maalesef iç içe ve yan yana bulunuyor. Kullanım zorunluluğunu bazı alanlardan kaldırdığınız zaman belli bir süre sonra ihlaller başlıyor. örneğin baret kullanması gereken alanda baretsiz görününce dinlenme alanından geliyorum, yemekhaneden geliyorum gibi cümleler konuşulmaya başlanıyor. Bu sebeple toplum olarak İSG kültürü anlamında çok zayıf olduğumuz için bir istismara dönüşüyor. Ben de kendi işyerimde bu tarz olaylar yaşadığım için her yerde (ofisler hariç) zorunlu tutuyorum. Çünkü istismarın önüne geçemiyoruz.
Çok haklısınız. Söz konusu isg olduğu zaman iyi niyetin suistimal edilmesi kaçınılmaz oluyor. Yasal dayanaklarımızın da muğlak ifadelerle işimizi daha da zorlaştırdığını düşünüyorum. Nihayetinde yıpranan taraf yine biz uzmanlar oluyoruz.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
petrokimya sektöründe, çok tehlikeli sınıfta ve erkek mevcudun yüksek olduğu bir fabrikada çalışan kadın uzman olarak bir çok zorluğu ben de yaşıyorum. hem kendi firmamda çalışan kişilerle hem de yüklenici firmalardan gelen çalışanlar ile tartışmam ve kavgam çok olmuştur. Bir defasında unutmam bir taşeron işçi ''abla işine bak beni katil etme'' demişti. bu insanların piyasada dolandığı bir ortamda mental sağlığımızı korumak çok zor. kadınlar için daha zor.. herkese kolaylıklar diliyorum.

Kaan Gülçiçek1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,

Sizce işyerlerinde çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanılması gereken yerlerin sınırlarının bir dayanağı var mıdır? Sözgelimi öğlen yemekhaneye yemeğe giden bir çalışanın gözlük yada baret kullanma zorunluluğu ne olmalı? Yada risklerden uzak bir noktada dinlenen ve ya yolda yürüyen bir çalışan tüm bu ekipmanları takmadan duramaz mı? Size komik gelecek ama bazı yerlerde neredeyse odanızda bile ekipman kullanmalısınız diyen mantıksız bir dirençle karşılaşıyorum. O zaman şu noktada tıkanıp kalıyorum. Mevcut risk değerlendirmesi yapılıp ucunda risk bulunmayan durumlarda neden bunu zorunluluk haline getirip çalışanları boğuyoruz!!!
hocam sana kestirmeden şöyle söyleyeyim.

bir kaza olup da, "burada neden kkd kullandırmadın" diye bir soru gelebilecek her yerde kkd kullandırılmalı. en kestirme cevap bu

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,

Merhabalar,

Kişisel Koruyucu Donanımlar bilindiği üzere risklerin ortadan kaldırılarak toplu korunmanın sağlanamadığı ; Proses , Madde , Makine , Ekipman , Tesis ve Ortam çalışmalarında , Çalışanların olası risklerden ve mevcut tehlike kaynaklarından korunması amacıyla kullanılmaktadır/kullanılmalıdır.

-- Kişisel koruyucu donanımlar mevcut tehlike kaynakları , olası riskler , proses akışı vs göz önünde bulundurulduğunda tüm tesiste ortak kullanım zorunluluğu şeklinde uygulandığı gibi ; *** Tehlike kaynaklarının ve olası risklerin "belirli alanda sınırlandığı" proses, madde, makine-ekipman, tesis ve ortam çalışmalarında sadece maruz kalması olası kişiye uygulanabilmektedir (Riskin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda İdeal uygulama bu olmalıdır !). Dolayısıyla şayet iş yerinizde tespit ettiğiniz riski belirli bir alanda sınırlayabiliyor, maruz kalması muhtemel kişilerin etki alanına kontrollü geçiş ve çıkışını sağlayabiliyorsanız bu alanda çalışma yapmayacak kişilerin de aynı kişisel koruma tedbirlerine zorlanması gereksiz olacaktır. Günümüz sanayi kuruluşları ve bir çok iş yerinde karşılaştığımız husus , proseslerin birbiri arasında ve bir birine sıkça geçmiş olmasıdır ki bu nedenle genellikle -"Diğer çalışan ya bu prosese dahil olursa..." refleksi ile kişisel koruma tedbirlerini tüm çalışanlara uygulanacak şekilde genişletiyoruz, genişletmek zorunda kalabiliyoruz.

Burada değinmek istediğim çalışanın yemekhane vb sosyal alanlara girişinden ziyade açık işletme alanlarındaki proseslerin veya kullanılan makine/ekipman/maddelerin etki alanı olacaktır !
Örnek-1) Şayet kırma makinesi çalışması yapılıyor ise ; makinenin etki alanı dahilinde gürültülü ortam oluşmakta ve dolayısıyla alan belirli yalıtım malzemeleri ile sınırlanmamış, diğer çalışanların (kırma makinesinde çalışmayan..) bu alana proses veya farklı nedenlerle sıkça girmesi ve alanı kullanması söz konusu ise tabii ki bu çalışanlarında aynı şekilde gürültülü alan çalışmasına yönelik tedbirlere dahil olması sağlanacaktır
Örnek-2) Şayet yüksek raf istiflemesi, yüksekten cisim düşmesi vb risklerin bulunduğu Depo, İnşaat vb alanlarda çalışıyorsanız doğal olarak Baret yani baş koruyucu kullanım zorunluluğu olacaktır. Çalışanların veya ziyaretçilerin belirtilen inşaat veya depolama tesis/alanında bulunan sosyal alana (yemekhane vb) erişimi için riskli alandan geçmesi gerekiyor ise haliyle risk bertaraf edilene ya da maruziyet riski ortadan kalkana kadar kişisel koruyucularını kullanmaları beklenecektir.

Peki riskin tespit edildiği ortam, tesis, proses, makine, ekipman vs etki alanından çıktığımızda da devam ettirmek zorunda mıyız? Tabii ki değiliz , devam ettirmemeliyiz. Burada uygulamada ; çalışan - yönetici - denetim disiplini ön plana çıkmaktadır. Maalesef ki çalışanlar özellikle sosyal alan kullanımı dışında , dinlenmek veya çeşitli nedenlerle risk etki alanından çıktığında ilgili KKD'yi kullanmayı bırakmakta fakat dönüşte de aynı şekilde uygulamayı terk edebilmektedir. Burada uygulama disiplininin yetersizliğinden söz edilebilir ! Sebepler ve bahanelerin her zaman aynı olduğunu görebiliyoruz; Unuttum , WC 'den çıktım , Dolabımdan almaya gidecektim vs vs...

Peki riskin belirli alanda sınırlanamadığı, kişisel koruyucuların tüm tesiste kullanımı zorunlu tutulması durumunda neler yapılabilir ? Uygulamada tamamı iş yeri olanakları ile çalışan profiline göre değişkenlik gösterebileceği üzere;
  • Sosyal alanlar yakınında KKD dolapları bulundurulması ,
  • Çalışanların şahsi dolap/soyunma odalarının yakınında sosyal alanlar inşa edilmesi/tasarlanması ,
  • işletme giriş çıkışlarının ve yürüme yollarının mevcut tehlike kaynaklarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanması gibi çözümler üretildiği görülmektedir.
Maalesef ki en yaygın uygulama açık işletme alanında çalışanın görevini yürüttüğü makine-tezgah üzerinde kişisel koruyucularını bırakarak tüm işletmeyi dolayısıyla mevcut tüm riskleri yürüyerek teğet geçip sosyal alanlara ulaşması şeklindedir.

İyi çalışmalar.

HseEnviropment

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hocam sana kestirmeden şöyle söyleyeyim.

bir kaza olup da, "burada neden kkd kullandırmadın" diye bir soru gelebilecek her yerde kkd kullandırılmalı. en kestirme cevap bu
Kullandırmak ? sorusu İş güvenliği uzmanının yapması gereken bir şey diye anlaşılmamalı. 6331 Madde 4 İşveren alınması gereken önlem ve tedbirleri İzler, Kontrol eder ve denetler der. Maalesef bu yanlış bilgiden kurtulmalıyız. KKD denetimi ve kontrolünde bizler prosedürleri belirleriz. Denetim işverenin belirlediği kişilerce yürütülür. Uzman gözetim yükümlülüğünü yerine getirir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.