Kimyasal Atıklar Hakkında

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar

Kalite kontrol laboratuvarında tehlikeli kimyasallar ile çalışılan bir firmada çalışıyorum. Tehlikeli kimyasallar ile çalıştğımız için haliyle atıklarımızda tehlikeli atık grubuna girmektedir. Laboratuvarda atıklarımızı kaplarda toplayıp, buradan geçici atık depolama alanına götürüyoruz. Sonrada buradan yetkili firma teslim alıyor. Benim öğrenmek istediğim firmamız çevre iznine tabi midir? Çevre görevlisi bulundurma mecburiyetimiz var mı? Atık depolama alanımız için sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğümüz var mı? Atık yönetimi ile ilgili tavsiyeleriniz olabilir mi? Özellikle Çevre mühendisi arkadaşların yardımlarını bekliyorum

hamdiye

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba ,
Çevre izini Çevre Kanunu uyarınca alınması gereken; hava emisyonu, çevresel gürültü, atık su deşarjı ve derin deniz deşarjı konularından en az birini içeren izindir.Bunlardan herhangi biri bulunmuyorsa bulunduğunuz şehrin Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne bir dilekçeyle görüş başvurusu yapın büyük ihtimalle Çevre izninden muaf yazısı alırsınız ama tehlikeli atığınız çıktığı için yönetmeliğe uygun Geçici depolama alanı yaptırıp Mali Sorumluluk Sigortası almanız gerekiyor .Atık Yönetimi Yönetmeliği 5.bölüm MADDE 16 – (1)Miktarına bakılmaksızın tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması, bertarafı ve prosesten kaynaklanan tehlikeli atıkların geçici depolanması faaliyetlerinde bulunanlar faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlara karşı tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar.

simurgg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar

Kalite kontrol laboratuvarında tehlikeli kimyasallar ile çalışılan bir firmada çalışıyorum. Tehlikeli kimyasallar ile çalıştğımız için haliyle atıklarımızda tehlikeli atık grubuna girmektedir. Laboratuvarda atıklarımızı kaplarda toplayıp, buradan geçici atık depolama alanına götürüyoruz. Sonrada buradan yetkili firma teslim alıyor. Benim öğrenmek istediğim firmamız çevre iznine tabi midir? Çevre görevlisi bulundurma mecburiyetimiz var mı? Atık depolama alanımız için sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğümüz var mı? Atık yönetimi ile ilgili tavsiyeleriniz olabilir mi? Özellikle Çevre mühendisi arkadaşların yardımlarını bekliyorum

Faaliyetinizin izin kapsamında değerlendirip değerlendirilmeyeceğine Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğine bakarak karar verilir. Öncesinde eklerini inceleyeyip ana faaliyet konunuzun bu kapsamda olup olmadığını inceleyin. İncelediğinizde faaliyetiniz ile alakalı herhangi bir yükümlülüğünüz yoksa yine Hamdiye Hanımın yazdığı gibi İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne görüş sorun. Çevre izninden muaf dahi olsanız herhangi bir denetimde muafiyet yazısı sorgulanabilir.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bahsettiğiniz yönetmeliğin eklerini inceledim.Firmamız kapsama girmiyor. Çevre izninden muhaf izni hangi tür denetimlerde istenebilir peki?

simurgg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bahsettiğiniz yönetmeliğin eklerini inceledim.Firmamız kapsama girmiyor. Çevre izninden muhaf izni hangi tür denetimlerde istenebilir peki?

Çevre izninden muaf yazısı alınması için İl Çevre ve Şehicilik Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapın ve Muaf görüşü talep edin. Faaliyet konunuzu da dilekçeye yazın.

İl Çevre Müdürlüğü veya ISO 14001 denetimlerinde Çevre İzninden muaf yazısı sorgulanır.

Muafiyetinizi ispat edebilmeniz için yazı önemli.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.