KIDEM TAZMİNATI, HASTALIK NEDENİYLE AKDİN FESHİ (YARGITAY KARARI)

Konu, 'Yüksek Mahkeme Kararları' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  B/1475H.344​
  YARGITAY KARARI​
  Dokuzuncu Hukuk Dairesi İlgili Kanun/Madde​
  E. No. 2006/27796 --------------------​
  K. No. 2007/15292 1475/14​
  Tarihi:16.5.2007 4857/24 ​

  * KIDEM TAZMİNATI
  * HASTALIK NEDENİYLE AKDİN FESHİ
  ÖZETİ: Davacı işçinin kendi hastaığını ileri sürerek işverenin fesih hakkını kullanma sını istemesi, bunun işveren tarafından kabul edilmemesi üzerine iş sözleşmesini feshetmesi, haklı nedenle bir fesih değildir. Bu durumda kıdem tazminatı isteminin de reddi gerekir.
  Davacı kıdem tazminatı alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
  Yerel mahkeme, isteği hüküm altına almıştır.
  Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
  Davacı yaptırdığı kan tahlilinde HEPATİT-B hastası olduğunun ortaya çıkması üzerine durumu şirket yetkililerine bildirmesine rağmen işe devam etmesinin istendiğini belirterek kıdem tazminatı isteğinin hüküm altına alınmasını istemiştir.
  Davalı davacının devamsızlığı nedeni ile iş akdini feshettiğini, sunmuş olduğu raporun Hepatit-B taşıyıcısı olduğunu, Hepatit-B hastası olduğunu göstermediğini, kaldıki sırf hasta olmanın tek başına kıdem tazminatına hak kazandırmadığını, iş sözleşmesinin konusu olan işi yapmasının işin niteliğinden doğan bir sebeple sağlığı ve yaşayışı için tehlikeli olduğuna dair delil sunmadığını savunmuştur.
  Mahkeme, davacının Hepatit-B hastası ve taşıyıcısı olduğu, İş Kanununun 24. maddesi uyarınca sağlık gerekçesi ile iş akdini fesih hakkı olduğu gerekçesi ile isteği hüküm altına almıştır.
  Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davacının sunmuş olduğu kan tahlili sonucuna göre HBsAg-POZİTİF olduğu görünmektedir. Tabip bilirkişisince verilen raporda Hepatit-B hastalığı hakkında bilgi verilmiştir. 4857 Sayılı Kanun 24/1 maddesinde işçinin sağlık nedenleri ile haklı fesih sebepleri belirtilmiştir. Buna göre:
  a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olması. b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması?" durumunda işçi iş akdini tek taraflı olarak feshetme hakkına sahiptir. Maddenin (a) bendinde aranan, işin yapılmasının işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olması durumu olayımızda söz konusu değildir. Maddenin (b) bendinde ise işverenin veya başka bir işçinin bulaşıcı bir hastalığa veya işçinin işi ile bağdaşmayan hastalığa tutulması gerekir.
  Burada işçinin kendisinin değil, başka işçinin veya işverenin hastalık durumu önemlidir. Somut olayda ise davacı işçinin kendisinin hastalığını ileri sürerek işverenin fesih hakkını kullanmasını istemesi, bunun işveren tarafından kabul edilmemesi üzerine iş sözleşmesini feshetmesi söz konusudur. Yasaya göre akdi fesih hakkı bulunmayan davacının iş sözleşmesini feshi haklı değildir. Bu durumda kıdem tazminatı isteminin reddi gerekirken mahkemece yazılı şekilde kabulü hatalıdır.
  SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 16.05.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi.


   
  huseyin.korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
 2. btepebag

  btepebag TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  2010 yılı 3 ayında işverenime iş mahkemesinde iş akdinin zamanından önce fes edilmesi adına mahkeme açtım. yerel mahkemeyi kazandım ve işveren yargıtaya gönderdi. Dava dilekçemde alacağım meblanın ödenmemesi adında mahkeme açılış tarihinden itibaren mevzuata uygulan en yüksek faiz oranı ile alacağın ödenmesine diye bahsettik. Mevzuata uygulanan en yüksek faiz oranı nedir bilen varmı?
  Teşekkürler...

   
 3. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica