Kendi işyerinde isg uzmanlığı

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında krmbz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, selamlar. Müsadenizle size, beni bugün oldukça meşgul etmiş bazı konularda sorular sormak istiyorum. Sorularımın bazılarına cevap bulmayı başardım ama bir çoğu hala askıda kaldığından, sizinle paylaşmak ve yorumlarınızı okumak istedim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.


  Kendime ait (ortağı olduğum), turizm ve restoran alanında faaliyet göstermekte olan bir şirketim var. Şirketimin çalışan sayısı 10 kişinin altında. Şirket sahibi olduğumdan dolayı, bağ-kur primlerim yatıyor yıllardır.

  Geçtiğimiz Mayıs ayında, sınava girerek C sınıfı iş güvenliği uzmanlığını kazandım ve sertifikamı aldım. Benim sormak istediğim soru şu; yeni çıkan yasaya göre, artık 1 kişi dahi çalıştıran tüm iş yerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundalar. Bu geçiş için tanınan zaman henüz dolmuş değil ancak yinede, kendi şirketimde isg uzmanlığı yapabilir miyim? Şimdiden yapmaya başlayabilir miyim yoksa beklemem mi gerekiyor?

  Eğer kendi şirketimin isg uzmanı olabiliyorsam, nasıl bir sözleşme yapmam gerekiyor? Ayrıca ssk yatırmam gerekiyor mu? İşyerimin az tehlikeli sınıfta yer alacağını düşünüyorum, peki kaç saatlik sözleşme yapmam gerekiyor? Önceden 12 saat + işçi başına 5 dk olan sistemde herhangi bir değişiklik yapıldı mı? Yoksa yine aynı şekilde mi yapmam gerekiyor saat hesabını? Örneğin 16 saatlik anlaşma yaptıysam, ssk primini kaç gün yatırmam gerekiyor? Yapmış olduğum sözleşmeyi nereye ve ne şekilde yollamam gerekiyor? Kendi iş yerimde yaptığım isg uzmanlığı, ileride B sınıfa geçeceğim zaman, çalışılmış olarak sayılıyor mu?

  Sorularımın çok fazla olması için şimdiden kusura bakmayın arkadaşlar. Hepinize saygılarımı sunarım.


   
 2. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Küçük İşletmelere(10 işçiden az çalışanı bulunan) Bakanlık Desteği verilecek..
  Yasada 10 kişiden az çalışanı bulunan işyerleri için S.G.K.tarafından Bakanlar Kurulu kararıyla destek sağlanabileceği maddesine yer verilmiştir.
  Ayrıca istihdam etme zorunluluğu yok sizin gibi işletmeler için,en azından iş güvenliği eğitimi aldırma,risk analizi yaptırma gibi işler için danışmanlık hizmeti alınması zorunluluğu var..Ha dersiniz ben istihdam etmek istiyorum buna kesinlikle bir engel yok..

   
 3. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey çok teşekkür ederim.
  Esat Bey, size de çok teşekkür ederim, özellikle de üşenmeyip tek tek yazdığınız için ve kafamdaki soruların hemen hepsinin yanıtını verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

  Yalnız bir sorum daha olacak size, demişsinizki kendinizi tam zamanlı olarak da gösterebilirsiniz. Ben başka yerlerden de iş bakıyorum tabiki ve başka iş imkanları da çıktıkça değerlendireceğim, o yüzden tam zamanlı yapmak işime gelmez. Ama bu noktada merak ettiğim soru şu; tam zamanlı ya da yarı zamanlı olmak bir şey değiştiriyor mu? Yani şu şekilde sorayim, diyelimki 16 saatlik sözleşme yaptım aylık. 2 senelik süreyi doldururken, o ay için çalıştığım 2 gün mü geçerli oluyor yoksa o ayın tamamını çalışmış gibi mi gözüküyorum (bunu sertifikayı B sınıfına geçerkenki hesabı anlayabilmek için soruyorum)?

     

   
 4. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı sözleşme yapmanıza gerek yok.Aylık olarak saat hesabını yapıp ek-4 ü doldurarak sözleşmeyi bakanlığa gönderin.Hemen gönderin bence süreniz bir an önce işlemeye başlasın.
  Ayrıca uzman olarak bir an önce başlamanız süre işlemesi açısından yeterli.Her gününüzün dolu olmasına gerek yok.Ayda 2 gün sizin işinizi görür.

   
 5. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim Sn. Omark.

  Ve yardımcı olan diğer arkadaşlara da ilgi ve alakalarından dolayı tekrar teşekkür ederim.

     

   
 6. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Esat Bey;

  Sanırım o kısımda bir yanlışlık yapmışım, haklısınız 3 yıl süre olması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde bir iş güvenliği uzmanı arkadaşımla sohbet esnasında, bir defaya mahsus 3 yerine 2 yılda yapılacağından bahseden bir konuşma geçmişti ama yasal dayanağı var mı yok mu bilmiyorum çünkü yeni kanunda böyle bir maddeye rastladığımı hatırlamıyorum. O yüzden sanırım, aklımda kalan 2 yıl olduğu için o şekilde yazmışım.

  Verdiğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ederim.

   
 7. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Ssk ile ilgili sorun konusunda, Esat Bey'in tavsiyesi üzerine Alo 170 'i aradım ve kendilerine sordum. Şirket sahibi olduğum için bağkurlu olduğumu, ancak isg uzmanı olarak çalışmak istediğimi, ssk primi yatırılıp yatırılmayacağını, nasıl yapacağımı ve benzeri konuları sordum.

  Aldığım cevap ilginç;
  Şirket sahibi olarak isg uzmanlığı yapmamda herhangi bir engel olmadığını, çalışma bakanlığının bu izni verdiğini söylediler. Ancak, sorun SGK ile alakalı. Ssk primi yatıramıyorum. Yatıramadığım içinde, yaptığım uzmanlık geçersiz oluyor. Özellikle sordum, uzmanların çalışmalarını incelerken sözleşme ve ssk primlerini kontrol ediyorlarmış. Kısacası işin içinden benim çıkamadığım gibi, onlar da çıkamadılar.

  Benim için bir dosya oluşturdular ve üç iş günü sonunda cevap verecekler bana. Bu işin sonunu merak ediyorum, bakalım ne olacak. Çarşamba günü, sonucu sizlerle de paylaşırım.
   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  evet sonucu paylaşırsanız seviniriz   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  En son mesajımda, 3 iş günü içerisinde sonuçlanacağını ve sonucu sizinle paylaşacağımı söylemiştim ancak bugün tekrar (belki 8 veya 9. kez) aramama rağmen, 170 hala bana cevap veremiyor ve beni oyalıyor. Kısacası, alo 170 dediğimiz kurumda, tipik devlet kurumları gibi "bugün git yarın gel" mantığı ile hareket ederek, her aramamda 3 gün sonra tekrar arayın diye oyalıyor. Bugün tam 18. gün oldu, hala "henüz bir açıklama gelmemiş" cevabı alıyorum.

     

   
 10. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Esat Bey; cevabınız için teşekkürler. Ben artık Alo 170 'ten umudu kestim ve maillerime 15 gündür cevap vermeyen isggm 'ye direk posta ile dilekçe gönderip başvurmaya karar verdim ve dilekçemi hazrıladım. Ancak yinede dilekçeyi göndermeden evvel, SGK il müdürlüğü ile görüşeceğim bakalım bir sonuç elde edebilecek miyim diye.

  Aslında olay, kendi iş yerimi geçtim, başka işlerde de sıkıntı yaratacak. Şuan herhangi bir iş yeri ile, kısmi süreli iş anlaşması yapsam isg uzmanı olarak (örneğin 20 saatlik yani 3 günlük) aynı sıkıntıyı yine yaşayacağım. Çünkü ssk primlerimi yatıramayacaklar. Beni ne şekilde gösterirlerse göstersinler, değişmeyecek maalesef.

  Bir şekilde ya bağkur ile aynı anda ssk yatırmanın yolunu açacaklar ya da ssk yatırmadan (nasıl olsa bağkur primlerini yatırıyor şeklinde) ssklı olmadan, bağkur ile isg uzmanlığımı kabul edecekler. Benim aklıma başka bir yol gelmiyor çünkü.

  Kısacası, neresinden tutarsam elimde kalıyor, hayrlısı bakalım. Bende merakla beklemekteyim sonucu. Sonuç elde eder etmez de ilk işim burada paylaşmak olacak.   
 11. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bu arada, isggm 'yi aramam konusunda fikir söylemişsiniz ancak maalesef web adreslerinde sadece mail adresleri ve faksları yer alıyor. Telefon numaralarını bulamadım. Bilginiz varsa, paylaşırsanız sevinirim.   
 12. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  tel: 0312 296 64 86 isggm numarası olmalı
  mail: onderatalay@csgb.gov.tr

  bu adresleri denemenizi öneririm.

  yasal dayanağınız da 6331 sayılı kanun 6. madde 1-a.
  maddeyi okumanız fayda sağlayacaktır.

   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Esat Bey;

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Telefon numarasını bir kaç kez denedim ama maalesef cevap verilmedi. Aralıklı olarak denemeye devam ediyorum. Ayrıca posta yoluyla yollamaya karar verdiğim ve hazırladığım dilekçeyi de vermiş olduğunuz mail adresine yolluyorum. Umarım bir cevap alabilirim.

  Sonucu yine burada paylaşırım. Tekrar teşekkürler.
   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 14. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, uzun çabalarım sonucu ulaştığım sonuçları sizinle paylaşmak istedim.

  Öncelikle, kendi iş yerinde çalışırken ssk yatırmanız gibi bir şansınız olmadığından dolayı, mevcut bağkur sisteminiz ile devam ediyorsunuz. Kendinizle sözleşme yapıp bu sözleşmeyi bakanlığa posta yoluyla ulaştırıyorsunuz. Sonrasında yapacak herhangi bir şey kalmıyor beklemekten başka.

  Ayrıca, yine kendi işyeri sahibi arkadaşlar, başka yerde çalışacağı zaman, diğer işyerinde çalıştıkları kadar ssk yatırılıyor, kalan zaman içinde yine bağkur ödemeye devam ediyorsunuz.

  Şimdilik elde edebildiğim sonuçlar bunlar. Sözleşmemi hazırladım, kendi kendimi uzman atadığıma dair görev yazımı hazırlayıp imzalayıp arşivime kaldırdım. Sözleşmemi bakanlığa yarın göndereceğim.

  Edindiğim bilgilerin doğruluğu, sözleşmeye gelecek olan bakanlık cevabından sonra daha da netleşecektir diye tahmin ediyorum.

  Hakkımızda hayırlısı bakalım.

  Üşenmeden ve usanmadan bana cevap verip bana yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Hakkınızı helal edersiniz umarım.

   
  palemo ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 15. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  Sorun SGK ve Bağ-kur primlerinin yatırılması ile alakalı olabilir.   
 16. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  Benimde aklıma takılan bir konu bu biraz farklı ama :S 30 gün üzerinden sigortalı olarak isg dışınd abir alanda çalışırken .Farklı firmalara isg uzmanlığı yapıp oralarda ekstradan sözleşmedeki gün sayısı kadar 30 gün ğzerine SGK girişi yapabiliyormuyuz?

   
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  yapabiliyorsunuz.

   
  eski bu yazıya teşekkür etti.
 18. ALTUĞ01

  ALTUĞ01 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım bu paylaşımını görmeseydim aynı soruları soracaktım..bende işyeri sahibiyim ve şirketimle yarı zamanlı iş sözleşmesi yapmayı planlıyordum taaki bu paylaşımı okuyana kadar.. bakanlıktan yapmış olduğun sözleşmene cevap geldimi?? skk olayınız ne oldu ve gün hesabı nasıl yapılıyor?? başka bir şirketle yarı zamanlı iş sözleşmesi yapıldığında hesaplanan gün sayısına göre ssk primi yatırılıp geri kalan günlere bağkur primimi yatırılıyor??konu en önemli yerinde kesilmiş =)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica