Eğitim-Sunum - Kaynak Işlerinde Iş Sağlığı Ve Güvenliği | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Eğitim-Sunum Kaynak Işlerinde Iş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Bu çalışmada kaynak teknolojisinin sık kullanıldığı çalışmalarda iş güvenliği önlemleri incelenmiştir. Temel olarak kaynak teknolojisi, bina kurulmasından, cihaz onarımlarına, ağır sanayiden gemi sanayine kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Sayısız teknolojik yararlarının yanı sıra, son yıllarda kaynak ile ilişkili olduğundan kuşku duyulan
  sayısız sağlık sorunları bulunmaktadır. Kaynak işlemi sırasında çalışanlar toksik gazlara, metal dumanına, metal partiküllerine, infrared ve ultraviyole ışınlarına, çok yüksek yoğunlukta görünür ışınlara ve aşırı sıcaklığa maruz kalmaktadır.
  Gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı durumlarda, kaynak işlemi sırasında ortama yayılan duman solunum yollarında, aşırı parlak ışıklar (infrared ve ultraviyole ışınlar) ise göz ve renk görme üzerinde istenmeyen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

  Çoğunlukla metallerin astar boyalı veya galvanizlenmiş olması nedeniyle kadminyum, kurşun ve çeşitli diğer materyaller kaynak dumanına maruziyetle oluşabilecek sağlık sorunları yelpazesini genişletmektedir.

  Çeşitli sağlık zararlarının yanı sıra oksijen veya asetilen üreten cihazın patlaması veya kaynak esnasında bir kazanın patlaması ile oluşan iş kazaları da olayın incelenmesi gereken başka bir boyutunu göstermektedir.

  Bu nedenle, kaynak işlemi sırasında iş kazası ve meslek hastalıklarının oluşmaması için yöneticilerin, çalışan kişilerin gerekli önlemleri almış, yeterli eğitim ve bilgiye sahip olmaları gerekir.

  Bu makale, TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın 1-12 Mayıs 2001 tarihinde Adana’da yaptığı “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi”nde olarak sunulan bildirinin yeniden gözden geçirilerek yazılmış şeklidir...

  Devamını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
  Dosya : kaynak_islerinde_is_guvenligi.pdf
  Link : İndirmek için tıklayın.


   
 2. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi

  İnternet ortamından çeşitli sitelerden edindiğim sunumları sizlerle paylaşıyorum. Diğer paylaşımda bulunan arkadaşlarada teşekkürler. Bu eğitimlerinde elinizin altında olmasında fayda var.

  Ekteki sunumun içeriği : KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK

   

  Ekli Dosyalar:

  Dilek ÇELİK, sevgay, erkan aktaş ve 16 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkür ederim. Fakat kafama takılan bir durum var. Bu tip sunumlar biz isg uzmanları için mi yoksa çalışan personel için mi. Neden sordum? Çalışanlara eğitim olarak bu sunumları izletmenin ne ölçüde fayda sağlayacağı konusunda kafam karışık. Çünkü eğitim verirken işçilere bakıyorum dinlemiyorlar bile. Sıkılıyorlar. Ancak video izlettiğimde bir miktar izliyorlar. İSG sınavı yaptığımda ise biraz da eğlence gibi görüyorlar ve bir miktarda orada ilgi çekiyorum. Hepsi bu. İşçi eğitimi konusunda nasıl bir yol izlemek gerek acaba? fikir ve tecrübelerini paylaşacak tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

     

   
  yesilimsi ve Fatih ÖZCAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. Fatih ÖZCAN

  Fatih ÖZCAN TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey merhaba,

  Gerçekten güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben eğitim sunumlarıma mümkünse şantiye içinde yaşanmış kaza vb. örneklerin fotoğraflarını ekliyorum. NAPO vb. videolar ile renklendiriyorum ve eğitim sırasında mutlaka işçilere rastgele soru soruyorum. Bu şekilde işçilerin eğitime odaklanmasını büyük ölçüde sağlıyorum.

   
 5. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Fatih bey,

  Demekki su akar yolunu bulur doğru bir söz. Bende bu işi 1,5 yıldan biraz fazla bir süredir yapıyorum. Ben de artık sizin dediğiniz gibi bir yol izliyorum. Ama keşke yabancılar gibi videolar hazırlamamıza zaman, mekan ve para ayrılsa. Kısmet bakalım birgün o da olur. Büyük ve bu işe önem verdiğini düşündüğümüz firmalarda veya o firmaların alt işverenlerinde çalışmış ve bize gelen her işçiye klasik sorumdur "orada nasıldı". Hep aynı cevap "şef daha işe başlamadan bir alıyolar saatlerce isg eğitimi, süperdi valla". Sonra zaman geçiyor aynı kişiye tekrar hatırlatıyorum. Artık bir noktada tanışmış samimi olmuşuz ya cvp değişiyor "ya şef bi alıyolardı işe başlarken. Saatlerce eğitim. Çoğunda nerdeyse uyuyorduk:))))". Sanırım biz isg uzmanları biryerlerde yanlış yapıyoruz? Mesela hemen güncel bir örnek: 25.02.2012 makine yağcısı ateş yakmış (1m kadar bir çapta), klasik isgci gibi düşünsem önce bir foto, ardından ateşi yakanlar gelsin, yazı, sonra ceza. Emin değilim ama birçok yerde sanırım böyle imiş (işçiler geldikleri yerlerde isgci foto çeker arkadan ceza gelirdi, acaip önem veriliyordu orda deyip duruyorlar ondan öle yazdım). Fakat ben o ateşi görünce şunu yaptım:
  Ben: Kim yaktı bu ateşiiiiii?
  İşçi: Ben şef ama kontrolümde :)
  Ben: olmaz öle şey. şantiyede yasak. Söndür bakalım şimdi.
  İşçi: Tamam şef hemen su hortumunu getiriyorum.
  Ben: Hayır dur. git yangın söndürücü getir söndür.
  İşçi: Oooo tamam şef. (gidip 6kg KKT getirdi). Hemen söndürürüm şimdi şef dedi ve hemen pimi bile çekmeden ateşe yöneldi :)))
  Ben: Dur dur dur ne yaptın tüp dolumu? Pim yerinden çıkacak mı bakalım? Kısa bi eğitim ayak üstü:)))
  İşçi: Şef tamam bak söndüüüüüüü ( tabi etraf KKT dumanı)
  Ben: Gel bekle bakalım söndümü görelim.
  İşçi: Söndü tabi şef hehehehe. (toz duman ortadan kalkınca baktı ki ateşin yarısı sönmüş:)))
  Ben: Gördün mü bak o tüple filmlerdeki gibi yangına dalmamak gerekmiş değil mi ( bu arada itiraf edeyim ben bile bu kadar az işe yarayacağını öğrenmiş oldum:))))
  İşçiler: (olayı gören 4 kişi daha katıldı) vay be şef ii oldu ya öğrendik.
  Devamında video falan izlettim.

  Kendi yazdıklarıma bakınca fıkra gibi:))) ama malesef isg uzmanı olduk olduk ta (daha doğrusu uzman yaptılar), öğretirken öğreniyoruz. Belki bu tecrübe herkesi hem güldürür hemde başka tecrübe paylaşımları olur? Kazasız günler.

     

   
  Tülay Suiçmez, sorgulamak, 6666 ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  güzel bir yazı :alkış:

   
  arifa74 bu yazıya teşekkür etti.
 7. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektasşım Mehmet Bey,

  Bu anıyı eğitimlerde örnek uygulama olarak anlatabilirsin. İlginç bir hikaye çıkmış..
   
  nilgan bu yazıya teşekkür etti.
 8. Fatih ÖZCAN

  Fatih ÖZCAN TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey,

  İş biz iş güvenlikçilein bazı şeyleri kabullenmesinden geçiyor bence. Verdiğimiz işe giriş eğitimleri mutlaka faydalı ama aslında yasal prosedürlerde işimizi kolaylaştırıyor. Eğitim sahada başlar derim her zaman ve öyledir bence. Herkes toolbox yapıyordur mutlaka işe başlamadan önce bizde yapıyoruz fakat bazı farklar söylüyorum ekibime.
  1. Sahada uygunsuz gördüğünüz adama bağırmayın ceza yazmayın.
  2. Gidin hal hatır sorun.
  3. Olay yerinde uygulamalı toolbox yapın.
  4. Bir daha ki sefer o işçi aynı hatayı yapmamak için elinden geleni yapıyor.

  Gerekirse olabilecek kazaları yerinde göstermelerini istiyorum ekibime. Tahta kalas iskeleye bağlamazsan kalas kayabilir düşersin. Göster yerinde kalasın ne kadar kolay kayabileceğini o zaman faydalı olur eğitimler. Eğitimlerde genellikle aksettirilen bu eğitimlerin sadece iş yerinde lazım olduğu hayır hayatın her yerinde kullanılabileceğini bilmesi gerekiyor işçinin. Görsel ve uygulamalı eğitim her zaman en iyisi sanırım. Yazmak çizmek bize lazım işçiye değil. Hatta eğitimlerde esprili yaklaşınca işçilerden ne kaza haberleri ne ramak kalalar öğreniliyor :)

  Selamlar...   
  miner67, İsmail TÜRKER, arifa74 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. emniyet

  emniyet TÜİSAG Üyesi

  cesarete bak

     

   

  Ekli Dosyalar:

  6666, sevgay, erkan aktaş ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  KAYNAK İŞLERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ
  Genel anlamda kaynak iki metali birbirine birleştirmek için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde prensip, kaynatılacak parçaların kaynak yerlerini erime derecesine kadar ısıtarak, ya kendi kendisiyle veya birleştirici olarak kullanılan elektrotla iki parçayı birbirine birleştirmektir.
  Sıklıkla kullanılan iki türlü kaynak şekli bulunmaktadır:
  1-Oksijen kaynağı,
  2-Elektrik kaynağı (ark kaynağı).
  Bunlardan başka demirci kaynağı (lehim), argon kaynağı, toz altı kaynağı, PVC kaynağı gibi özel kaynak çeşitleri var isede yaygın olanı ilk ikisidir.
  OKSİJEN KAYNAĞINDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Oksijen kaynağında, asetilen, sıvılaştırılmış petrol gazları, propan, metan, bütan ve hava gazı gibi kolay yanabilen, yüksek ısı veren ve yanmaları sonucunda artık bırakmayan gazlar kullanılır. Bu gazların belirli oranda hava ile karışımları patlayıcı özellik gösterdiği gibi şiddetli darbelerden
  de infilak edebilirler.
  Oksijen kaynağında, çoğunlukla çabuk yanma, yüksek ısı elde etme ve teminindeki kolaylık nedeniyle asetilen gazı kollanılır. Asetilen gazı karpitin su ile birleşmesinden elde edilir.
  CaC2 + 2H20 ———> Ca(OH)2 + CH (CH Asetilen)
  Havadan hafif ve kokulu bir gazdır. Oksijenle tam bir yanma sağlar. 3100 0C lık ısı verir.
  2CH=CH + 502 —————> 4C02 + 2H2O + Q (2.3100 0C)
  Asetilen gazının hava ile % 2,5 - % 81 oranları arasındaki karışımları küçük bir kıvılcımla patlamaya neden olur.
  Asetilen gazı, bakır ve bakır alaşımlarına karşı da çok hassastır. İçerisinde % 65 oranından fazla bakır balunan alaşımlarla temas ettiği zaman patlayıcı olan bir asetilen - bakır alaşımı oluşur.
  Asetilen yüksek basınçlara ve ısılara maruz kaldığında ayrışması nedeniyle patlamaktadır. Bu nedenle asetilenin tüplere doldurulmasın saf asetilenin yanlız başına konması halinde basıncın 1,5 Kg/cm2 yi, asetona emdirilmosi halinde ise 18 Kg/cm2 yi geçmemelidir. Asetilen tüpleri yine ısıya maruz kaldıklarında iç basınçları yükseleceğinden patlama tehlikesi yaratmaktadır. Saf asetilen sarsıntı ve düşmelere karşı da hassasdır.
  Dışardan herhangi bir tesir olmadan tüp cıdarında bir ısınma sezilirse, bu tüpün içerisinde bir asetilen ayrışmasının başlamış olduğunun belirtisidir. Bu durumda tüp ventili itina ile açılarak asetilen açık havaya tahliye edilmeli ve asetilenin basıncı düşürülmelidir. Dışardan ateş veya alevle ısıtılmış tüplerde mutlaka asetilen ayrışması tehlikesi vardır.
  Oksijen kaynağında asetilen yerine likid gaz (LPG) tüpleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. LPG, etan bütan ve propan gazlarının karışımı olup, hava ile %1,9 ile %12,5 arasındaki oranları patlayıcı ortam oluşturmaktadır.
  LPG tüplerinin basıncı 18 Kg/cm2 yi geçmemeli ve bu tüpler de ısıya maruz bırakılmamalıdır.
  Oksijen kaynağında yanıcı gaz olarak ister asetilen ve ister LPG kullanılsın uyulması gerekli İş Güvenliği önlemlerini şöyle sıralayabiliriz :
  1- Oksijen kaynak takımındaki tüplerse, gaz kaçağı bulunup bulunmadığına, üzerlerindeki emniyet ventillerinin işler durumda olup olmadığına, manometre ve basınç düşürücünün bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.
  2- Hortumlar kontrol edilmelidir. Yıpranmış hortumlar kullanılmamalıdır.
  3- Yanıcı gaz tüpü hortumu ile oksijen tüpü hortumu farklı renkte olmalıdır. Yanıcı gaz tüpü hortumu kırmızı, yakıcı gaz (Oksijen) hotrumu mavi veya gri renk olabilir. Hortumlar tüp ve şalumaya çift kelepçe ile bağlanmalı ve tel kullanılmamalıdır.
  4- Tüpler taşınırken özel arabaları ile taşınmalı, atılarak veya yuvarlanarak taşınmamalıdır.
  5- Seyyar oksijen kaynak takımlarının özel arabaları olmalı, tüpler arabaya dik olarak konulmalı ve devrilmeyecek şekilde bağlanmalıdır.
  6- Sabit sistemlerde de yine tüpler dik olarak konulmalı ve sarsıntılardan devrilmemesi için bağlanmalıdır.
  7- Oksijen tüplerinde ventillerin takılmasını ve dönmesini kolaylaştırmak için yağ ve gres gibi maddeler sürülmemeli, yağlı bezle silinmemeli ve yağlı elle tutulmamalıdır. Oksijen tüplerinde lastik conta kesinlikle kullanılmamalıdır.
  8- Üflecin tıkanık olup-olmadığı kontrol edilmeli, basınç ayarlayıcı ventil sıkılmadan önce, tüp kısa bir an açılarak pas ve pislik dışarı atılmalıdır.
  9- Şalumenin tıkalı olması halinde el veya parmaklar şalume ağzına konarak kontrol yapılmamalıdır. Tazyikle galen gaz parmağı kopardığı gibi eli de parçalayabilir.
  10- Ventil açılırken gaz çıkışı yönünde durulmamalı ve şalumeyi vücuda tutarak kontrol yapılmamalıdır. Bir kıvılcımla tutuşma olabilir. Üzerindeki elbise oksijen-yanıcı gaz karışımı ile de zenginleşmiş olacağından ani alevler içinde kalabilirsiniz. Ayrıca, vantilden gaz çıkışı tüplerden de uzaklaşacak yönde olmalıdır.
  11- Üfleç, önca yanıcı gaz açılarak tutuşturulmalı ve daha sonra da yakıcı gaz verilerek basınçlandırılmalıdır.
  12- Donmuş vantiller sadece sıcak su veya buharla ısıtılarak açılmalı, hiç bir surette açık alev yaklaştırılmamalıdır.
  13- Kaynak işinde kullanılan oksijen, asetilen veya LPG tüpleri yangın tehlikesi olmayan ayrı bir yerde ve sundurma altında depolanmalı ve dik olarak durmalı, devrilmeyecek şekilde önlem alınmalıdır. Boşalan tüpler de yine aynı şekilde depolanmalıdır.
  14- Tüpler kullanılmadıkları zaman ventilleri kapatılmalı ve ventil koruyucu başlıklar takılmalıdır.
  15- Kaynak yapılan yerde kullanılmakta olan gaz tüplerinden başka tüp bulundurulmamalıdır.
  16- Açık sahada oksijen kaynak takımlarıile yapılan çalışmada, gaz tüpleri çalışılan yere en az 10 m. uzakta tutulmalıdır. Kapalı yerlerde ise, gaz tüpleri bina dışında olmalı ve kapalı yerlere alınmamalıdır.
  17- Lamba çalışır durumda iken gaz tüpü üzerine veya başka bir tesisata asılmamalıdır. Gazlar tamamen kapatılmadıkça lamba bırakılmamalıdır.
  18- Yüksek yerlerde yapılan oksijenle kesme işlemlerinde, gaz tüpleri, kıvılcım ve parça düşen saha içinde bulundurulmamalıdır.
  19- Dar ve kapalı yerlerde yapılan kaynak ve kesme işlemlerinde, sürekli temiz hava verilmeli, yeterli havalandırma sağlanamıyorsa temiz hava maskesi ile çalışılmalıdır. İçeri saf oksijen verilmemelidir.
  20. Kaynakçılar hiçbir zaman suni malzemeden yapılmış giysiler giymemelidir. Bu malzemeler kıvılcımlardan eriyerek yanmalara neden olur.
  21- Gaz kaçağı vb. nedeniyle tüplerde tutuşma olursa, tüplerin ventilleri mümkün olan süratle kapatılarak gaz kaçağı önlenmelidir.Tüpler alev içinde kalıyorsa bir siper arkasından su veya karbondioksit sıkılarak tüp soğutulmalı ve alevler söndürülmelidir. Alevler sönmüyor ve tüptan çıkan gaz yanmayı devam ettiriyor ise, bir battaniye ile sarılmak suretiyle havasız bırakılarak tüp söndürülmeli ve bu arada yine tüpü su ile soğutma işlemine devam edilmelidir.
  22- Kaynak işi bittikten sonra gaz tüplerinin ventilleri kapatılmalı ve hortumları düzgun olarak toplanmalı ve kaynak takımları belirlenmiş olan yerlerine konmalıdır.

  ELEKTRİK KAYNAĞINDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  1- Elektrik kaynağında, panolardan fiş-priz sistemi olmaksızın elektrik alınmamalıdır.
  2- Elektrik kaynak makinalarının şebeke hattı ve seyyar kaynak kabloları zedelenmelere karşı korunmalıdır. Hasarlı kablolar kullanılmamalıdır.
  3- Elektrik kaynak makinalarının temizlenmesi, tamir ve bakımı veya yerinin değiştirilmesi sırasında makinalar şebekeden ayrılıp elektriği kesilmelidir.
  4- Reaktör, kazan ve tank gibi metal aksamlı yerler ile nemli yerlerdeki elektrik kaynaklarında yalnız doğru akım kaynak jenaratörü kullanılmalıdır.
  5- Elektrik kaynak makinalarının çıkış uçlarının ve kaynak devrelerinin birer kutbu kaçak akımlara karşı iş parçasına topraklanmış olmalıdır.
  6- Benzin ve yağ bidonları, palayıcı ve yanıcı madde konulmuş her türlü kapalı kablar, tamamen boş olsa ve hatta uzun müddet boş olarak kalmış olsa dahi, bunlar çok tehlikelidir. Bunlar, kaynak yapılmadan önce iyice yıkanmalı, yanmayan gaz, buhar veya su ile doldurulup öyle kaynak yapılmalıdır.
  7- Atelyede yapılan kaynaklar, ya ayrı bir bölme veya ışık geçirmeyen paravanalarla ayrılmış ayrı bir köşede yapılmalıdır. Kaynak yapılan mahal, salonum seviyesinin altından güçlü aspiratörlerle kaynak esnasında oluşan duman ve sisin tamamını emecek şekilde havalandırılmalıdır.
  8- Küçük parça kaynakları, üstü ızgaralı ve alttan emişli bir sehpa üzerinde yapılmalıdır.
  9- Her türlü kaynak işlerinde, kaynakçılar, mekanik tehlikeler ve kıvılcım sıçramalarına karşı, işin özelliğine göre berat, gözlük, yüz siperi, kaynakçı eldiveni, kaynakçı önlüğü, emniyet ayakkabısı, tozluk gibi kişisel koruyucular kullanılmalıdır.
  10- Kaynak işi bittikten sonra, gerek çapakların temizlenmesinde ve gerek taşla, fazlalıkların tesviyesinde mutlaka koruyucu gözlük kullanılmalıdır

   
  6666, emine CELEP, Alper Erkmen ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Dolgu Kaynağı
  Gazaltı Kaynağı
  Tozaltı Kaynağı
  Eğitim dokumanlarıdır.

  Bir kaynakçı kadar kaynağı bilemeyebiliriz, ancak, bu dokumanlar sayesinde kaynak işlerinde neler yapıldığını, ne gibi tehlikeler olabileceğini vb. konularda Kaynak işleri ile ilgili tüm arkadaşlar için genel kültür ve genel bilgi sağlayabileceklerdir.   

  Ekli Dosyalar:

  sevgay, Alper Erkmen, İSGEDİZ ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. mhatıp

  mhatıp TÜİSAG Üyesi

  MMO odasının bir sunumu

   

  Ekli Dosyalar:

  6666, sevgay, Alper Erkmen ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. mhatıp

  mhatıp TÜİSAG Üyesi

  MMOKOCAELİŞUBESİİŞ
  GÜVENLİĞİKOMİSYONU
  SÖYLEŞİLERİ
   

  Ekli Dosyalar:

  6666, veli cem peker, bademco ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Kaynak İşlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Özet Halidir Kendi Çalıştığım Şirket İçin Hazırlamış Bulunmaktayım. Eksik Bir Yer Tespitiniz Varsa Ya Da Yanlış Lütfen Bildirin! (Teşekkür Etmek İçin Lütfen Teşekkür Et Yazısına Tıklayın)

   
  sevgay, miner67, Bahar10bey ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Formen/Ekip Başı ve Kaynakçı personele verilebilecek seviyede bir eğitim sunumudur.

  (Katılınan eğitimden alınmıştır)   

  Ekli Dosyalar:

 16. adipik

  adipik TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu da benden küçük bi katkı olsun çeşitli dökumanlardan hazırladığım hem kaynakçılara hem de kaynakla aynı ortamda çalışanlara verdiğim eğitim .Umarım işinize yarar.

   

  Ekli Dosyalar:

  6666, nevrin altınkum, bademco ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Soner AKGUL

  Soner AKGUL TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. oksijen kaynağı iş güvenliği

Yandex.Metrica