Kasım Özer Twitterde Özel Sektörde Tam Süreli Çalışan Dışarda Isg Uzmanı Olarak Çalışamaz Dedi...

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Elif Burcu Cilingir ‏@Eburcuas 13 Mar
  @kozer0606 Kasım bey ben özel bir sektörde tam süreli çalışmaktayım.Ben işyeri haricimde dışarda isg uzmanı olarak kaç saatimi kullanabilirm


  00:01 - 13 Mar 2014 · Detaylar

  [​IMG] Kasım Özer ‏@kozer0606
  @Eburcuas Özelde tam süreli çalışan da zaten mesaisini doldurduğundan İş Kanunu gereği çalışmaz veya İSG Katip sisteminde imkan olmaz


  12:41 - 13 Mar 2014


   
  Last edited by a moderator: 14 Mart 2014
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Ahhhh bunu defalarca söyledik ama bazı arkadaşlarımız İSGkatipin açığını ve 37 saat başka bir işyerinde çalışabileceklerini söylüyorlardı. Adı üstünde zaten TAM ZAMANLI. Başka zaman yokki çalışmaya. Hem kanunen mümkün olsa bile iş sağlığı ve güvenliğine aykırı bu. Ne zaman dinleneceksin, ne zaman kendine ve ailene zaman ayıracaksın???

   
  AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İlk ağızdan duyurulmasında fayda var diye düşündüm...:)

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 4. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Şuanda uygulama şu şekilde olmakta. Tam zamanlı olarak bir işyerine bağlı çalışan uzman (yani ayda 30 gün sigortası yatan uzman) bağlı olduğu işyeri ile isgkatipten 180+37 saat sözleşme yapmadığı için dışarıdan da iş alıp çalışabilmekte. Bunun sakıncalarını ilerideki denetimlerde görebiliriz. Ancak şu bir gerçekki SGK sadece eksik yatan sigorta günlerini (yani ayda 30 günden az) takip ederek sorgulamakta. Fazla yatan (yani ayda 30 günden fazla) sigorta günlerini sorgulamamaktadır. Zaten uygulamadaki açıklıkta buradan kaynaklanmaktadır. Benim fikrimi soracak olursanız ileride kimse çıkıpta kardeşim sen neden 30 günden fazla prim yatırdın da demiyecektir. :) yani becerebilen çalışsın ekstra olarak bence sorun olmaz :)

   
  Yahyas bu yazıya teşekkür etti.
 5. Barış Şenoğul

  Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

  Özel sektörde iş güvenliği uzmanlığı dışında bir görevde tam zamanlı çalışan bir kişi, başka firmalara uzmanlık hizmeti veremez. Çalıştığı iş yerinde kısmi süreli sözleşme yaparsa, kalan sürelerinde +37 saati de kullanarak uzmanlık yapabilir. Yani tam süreli çalışıp, çalıştığınız iş yerine bildirmeyip başka firmalara iş güvenliği uzmanlığı yapamazsınız.

     

   
 6. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Geçiş süresi tamamlandıktan sonra İSG Katip üzerinden bakanlık onay vereceği zaman kişinin SGK kayıtlarından farklı işyerlerinde de çalıştığını görüp onaylamayabilir.

   
 7. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  para para para... Bu ne açgözlülük yahu...
   
 8. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  2 gün önce çalışma bakanlığında genel müdür yardımcısına bu soruyu sordum verdiği cevap 37 saatini kullanabilir dedi.
  Ya ben anlamıyorum ya ben anlamıyorum... Benim kanundan anladığım, 37 saat bizim fazla mesai hakkımız, 37 saat fazla mesai yapabilmek içinde 180 saat işyerinde çalışmamız gerekir diye anlıyorum. İşyerinde hiç normal çalışma olmadan 37 saat fazla çalışma olabilir mi? Bakanlığın yönlendirmeleri ve katibin eksikleri kafa karıştırmaya başladı.
  Katibe göre herkesi görevlendirebiliyorsun.. işyerinde sigortası olmayan, OSGB olmayan biri bile görevlendirilebiliyor.
  Tam zamanlı çalışırken dışarıya iş yapmaya kesinlikle karşıyım fakat, ayrımcılığı da karşıyım, eğer bizler çalışamıyor isek...
  Memura 80 saat verilmemeli... Kurum hekimlerine dışarıda çalışma yaptırılmamalı... Helede sigorta yatırılmıyorken... İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti verecek birinin sigortasının olmaması nasıl kabul edildi, anlamadım.. İşçi olarak çalışan kaçak olurken, Hekim olarak çalışan ne oluyor.?   
  ada, Mehlika ÖĞÜT NAZLI, mehmet konal ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. parlaksu

  parlaksu TÜİSAG Üyesi

  cevabı bilen yok hasılı.İSG KATİP Problemli

     

   
 10. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  Dürüst olmak gerekirse tam zamanli nir yerde calisirken isg uzmanlığı yapmak dogru degil isg uzmani olarak bu kurali ilk once biz cigniyoruz. Su anda isg katip. Bize 217 saat vermis bunu kullanabiliyoruz ama isg katip de SGK baglantisi olmadigi icin ekstradan baska bir is de yapabiliyoruz.
  OSGB kuruluş sartlarina bakin orda diyorki ayni unvanla baska bir yerde calismayan tam zamanli isg uzmani ve hekimi burda acik kapi biralmis OSGB kurmak icin. Hatta bunu kullanan bir çok arkadaş var.   
 11. mesutc

  mesutc TÜİSAG Üyesi

  merhaba konuya hakim arkadaşlara şunu sormak istiyorum. normalde tam zamanlı çalıştığınız bir işyerinde yasal uzmanlık süresi kaç saati gerektiriyorsa örneğin 40 saat tanımlayıp, firmanızın alt taşeron firmalarında uzmanlık yapılabiliyor mu ? Çevremde buna benzer çalışan uzmanlar var. Böyle birşey mümkün mü ?   
 12. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, Bir işyerinde tam süreli çalışırken başka işyerlerinde çalışma yapılamaz, eğer farklı işyerlerinde çalışacaksanız, her çalışmak istediğiniz işveren ile kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak her işyerinden sözleşme süreniz ile sigortanız eşit olmalıdır ve ücretiniz maaş gibi verilmeli fatura karşılığı olmamalıdır.

  Kısmi süreli çalışma nedir?
  İş kanunu: Tam süreli emsal işçiye oranla önemli ölçüde daha az çalışma şeklinde tanımlanmakta
  SGK işe girişler aylık 150 saatin altındaki çalışmaları kısmi süreli saymaktadır.

  İSG-Katip bunu sorgulamadığı için uzman arkadaşlar buradaki açıktan yararlanmaktadır.

  İş Güvenliği uzm. yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağında direk madde koydular,
  - "İş Güvenliği Uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz"

  İşin doğrusu olması gereken, birden fazla işyerinde çalışılacak ise,
  - Kısmi Süreli Sözleşme
  - Sigortanın olması
  - İsg-katip sistemine kayıt
  - Maaş olarak ücret alınması

  İyi Çalışmalar..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica