Soru : Kapalı Alan Risk Değerlendirmesi Hk.

Hoenir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Mar 2017
Mesajlar
12
Tepki puanı
0
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar;

CO2, Metan gibi gazların bulunduğu kaynak vb. işlerin yapılacağı Bitüm işine risk değerlendirmesi hazırlıyorum. Kabataslak bir şeyler hazırladım fakat bu alanda benim ilk çalışmam olduğu için daha önce tecrübe edindiğiniz konularda yardımınıza ihtiyacım var. Bu çalışmada özellikle dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Teşekkürler
 

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
13 Şub 2012
Mesajlar
231
Tepki puanı
175
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
patlamadan, zehirlenmeden yani acil durumda müdahale edeceğiniz noktaları, kurtarma planlarını titizlilikle hazırlamanızı öneririm. ortamdaki gazın süpürülmesi, havalandırılması, sürekli ölçüm bunlara çok dikkat edin. işin doğası normali bu şekilde sözlerine kanmayın siz olması gerekenleri maliyet gözetmeden risk değerlendirmenize işleyin.
 

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Katılım
4 May 2012
Mesajlar
493
Tepki puanı
1,842
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle kapalı alan tipi nedir ? = Gemi ambarı mı? Depo antrepo vb. mi? Yeraltı-yer üstü tank mı? Drenaj, kablo vb. kanallar mı ? Kaç m2 ?
Kapalı alanda yapılacak iş nedir ? :
1) Tavan, duvar vb. tamir bakım boya badana mı ? = Yüksekte çalışma, kimyasallar, elektrik, yetersiz havalandırma vb.
2) Yeraltı-yerüstü tank tamir bakım temizlik işleri mi? = Kimyasallar, elektrik, yetersiz havalandırma, kapalı alan stressi, ernogonomik yetersizlikler vb.
3) Drenaj, kablo kanalları, manhole tamir bakım, temizlik, kablo çekimi vb. = Eletrik, yetersiz havalandırma, kimyasallar, kapalı alan stressi, biyolojik tehlikeler, hayvan tehlikesi (Yılan, fare, böcek vb.) , ergonomik yetersizlikler
Diğer tehlike faktörleri :
1) İnsan faktörü = Çalışanların kapalı alan çalışma yeterlilikleri? Eğitimleri?
2) Acil Durum faktörü = Yeterliliği? arama-kurtarma ve tahliye tatbikatları ve meşhur plan yeterliliği?
3) Yönetim faktörü = Ana firma ve varsa taşeron firma iş güvenliği yaklaşım, yönetim ve özellikle bu konudaki talimatları vb.
4) Kapalı alan çalışma planı ve izin (permit) işlemleri = Yeterliliği ?
Çok şey yazılabilinir, ancak önemli olan sahada siz varsınız ve sizin yapacağınız Tehlike Analizi önemlidir. Tehlike Analizi ise doğrudan doğruya yapılacak işin doğru okunması ile en iyiye yakın olarak ortaya konulabilinir. Neticede yapılacak işin bir projesi, ihale teklifi vb. gibi bir iş tanımlaması vardır, öncelikle onu iyi okuyun. Zaten uzmansınız ve sahadasınız her okudunuz satırda mutlaka birden fazla tehlike kaynağını fark edeceksiniz.
Kolay gelsin
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.