Kamuda Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında tamer_dal tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tamer_dal

  tamer_dal TÜİSAG Üyesi  Bir belediyede iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. 657 ye bağlı memur 4857 işçi ve taşeron personel var. kurul oluşturma aşamasında çalışan temsilcisi oluşturmak gerekiyor. bu kapsamda 4857 ye bağlı işçi personelimizin sendikası ve sendika temsilcisi var. taşeronada personel sayısına göre temsilci oluşturması söylendi. fakat 657 ye bağlı memur personel için çalışan temsilcisi konusuna takılmış durumdayım. bu konuda fikri olan ve çözüm üretmiş veya kendi kurumunda yaptığı uygulamaları yazan olursa sevinirim. iyi çalışmalar


   
 2. aydın çavana

  aydın çavana TÜİSAG Üyesi  Yetkili sendika temsilcisini görevlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum sendika kanunu bu boşluğu doldurabilir
  Yetkili sendika temsilcisini görevlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum sendika kanunu bu boşluğu doldurabilir

   
 3. Tevfik AKSOY

  Tevfik AKSOY TÜİSAG Üyesi

  Aynı durum bizde de vardı. İşçilerin sendika baş temsilcisi görevlendir ve kurula girsin. Diğer temsilcileri çalışan temsilcisi yap, köprü görevi görsünler. Memurlardaki sendika temsilcisini de çalışan temsilcisi olarak görevlendir. Onu da kurula al. Zaten bu açıklama yönetmelikte de var. En kısa ve en kolay çözüm bu. Fakat hepsi yazılı ve onaylı olsun. Ben öyle yaptım. Onaylı deftere de yazdım. Sorunsuz gidiyor..

     

   
 4. htuzan

  htuzan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 50 ve ustu çalışanı olan çok tehlikeli sinifta bulunan kamu kurumunun 2016 temmuza kadar kurul oluşturmama hakkı var mı....

   
 5. arzum hamzakadı

  arzum hamzakadı TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla kurul oluşturmak zorunlu. Sadece İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu 2016 temmuza ertelendi

     

   
  htuzan bu yazıya teşekkür etti.
 6. Arif BAŞTÜRK

  Arif BAŞTÜRK TÜİSAG Üyesi

  herkese selamlar...
  kamuya bağlı devlet hastanelerinde 50den fazla çalışan olduğu durumlarda kurul oluşturmak zorunlumu?
  risk değerlendirme çalışmaları yapılırken uzman ve hekimin isg katipten sözleşme yapılması gerekiyormu?
  eğitimleri verecek kişinin işyerinin tehlike sınıfına uygun sertifikaya sahip olması gerekiyormu? (çok tehlikeli bir iş yerinde c sınıfı uzman eğitim verebilirmi)

  ilgili yönetmelikle kaynak göstererek cevap verebilirmisiniz...?

  kestane kebap acele cevap :)

   
 7. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Uzman olan sizsiniz. Eğer bu sorduğunuz soruların cevaplarını bilemiyorsanız uzmanlığınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririm. Artık kestane ve kebap uzmanlığını bırakıp, cevabımızı dayandırmamızı önerdiğiniz yönetmelikleri kendiniz okumayı denerseniz ilerleyen zamanlarda mesleğinizi icra ederken komik durumlara düşmezsiniz.
   
  tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
 8. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  [​IMG]
  Merhaba Arkadaşlar;
  Uzun süredir ülkemizde, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili bir eksiklik olan, KAMUDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ NASIL UYGULANIR ? sorusuna YEREL YÖNETİMLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU ile yanıt aramaktayız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü ve paydaşları ile düzenlenecek olan bu sempozyumda, yaşanan sıkıntılara ilişkin geniş bir akademisyen topluluğu ve özelikle İsatanbul Büyükşehir Belediyesi İş Güvenlik Uzmanlarının 1 yıla yaklaşan deneyimlerinin paylaşılacağı bu sempozyuma katılmanızı öneriyorum.
  Sınırlı sayıda katılımcının kabul edileceği bu sempozyuma ilişkin Türkiye de ki Belediyelerle ve ilgili kurumlarda davet edilmiştir. Siz değerli meslektaşlarımın, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir altlık oluşturacak bu sempozyuma katılmanız yararlı olacaktır.
  Kamuda deneyimli arkadaşlarımız varsa, ayrıca Bilim Kurulunun incelemesi için kendilerine konu seçerek aşağıda linkini verdiğim adresten sözel sunum yada poster sunum yapma imkanıda tanınıcaktır.
  Katılmak isteyen katılımcıların aşağıdaki linkten İBB web adresinde belirtilen mail adresine dinleyici yada sunum için isteklerini dile getirebilirler.
  Uzun zamandır takip ettiğim bu forumda özelikle kamuda uzman olarak çalışan yada istekli olanlar için bu sempozyumun yararlı olacağını düşünmekteyim.
  Yerel yönetimlerde çalışan arkadaşlar içinse, kurumlarına yakında davet yazıları gelecektir. Süreci oradan da takip edebilirler.

  Saygılarımla.
  http://www.ibb.gov.tr/sites/SaglikVeSosyalHizmetler/ISSAGLIKGUVENLIK/Pages/AnaSayfa.aspx   
 9. glsngl

  glsngl TÜİSAG Üyesi

  2016 ya erteleme sadece memurlar için 4857 sayılı işkanununa bağlı çalışan bulunuyorsa mülga 81 e göre işgüvenliği yapma zorunluluğu var.

     

   
  tahir çayır ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 10. MGüneş21

  MGüneş21 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Il afet ve acil durum müdürlüğünde çalışıyorum. 150 personelimiz var ve hepsi memur. Sanırım tehlike sinifimiz az tehlikeli.Öncelikle bu sayı karsiliginda ne kadar ucret alirim? Kurul olusturmak icin nereye ve ne icerikli yazi yazmam ya da yazdirmam gerekiyor? Yazi örneği varsa paylasir misiniz. Bunun dışında yazisma yapmamiz gereken kurumlar ve yazisma ornekleri nelerdir? Herkese hayirli ramazanlar şimdiden. Cevaplarinizi merakla bekliyorum.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica