Ito Seminerinde Notlar 07/03/2013 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ito Seminerinde Notlar 07/03/2013

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Abdurrahman KAYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi  İyi Çalışmalar;

  İstanbul Ticaret Odası tarafından 07 Mart 2013 tarihinde 09:30-13:00 saatleri arasında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliğinde Yeni Dönem ve İşveren Yükümlülükleri Konulu Seminere Katıldım.

  SGK İl Müdürlüğünden üst düzey yetkililerin, Marmara Üniv. Ve İstanbul Üniv. Hukuk Fakültelerinden konu ile ilgili akademisyenlerin katıldığı seminer eleştirel bir bakış açısı ile oldukça verimli geçmiştir.

  Eğitimden aldığım notlardan bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim;

  v SGK Başmüfettişi İsa Bey; Denetimlerin hemen gerçekleşmeyeceğini bunun yerine online olarak bildirilmeyen durumların idari para cezası şeklinde tahakkuk edileceğini uygulamada ilk etapta bu şekilde bir çalışmanın gerçekleşeceğini söylediler.
  v Risk Değerlendirmesinin tüm işyerleri için olmazsa olmaz bir rapor olduğunu bunun online veya doküman olarak saklanabileceğini belirttiler.
  v Prof. Gülsevil Hanım; 50 ve üzeri çalışanı bulunan Her İşyeri(Sicil Numarası Farklı Her birim bir işyeridir) İşyeri Hekimi dışında Diğer Sağlık Personeli ile çalışmak zorundadır. Ancak İSG Uzmanları gibi İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli ile ilgili yönetmelik Taslak olmaktan çıkıp henüz yayımlanmamıştır ve en kısa zamanda çıkacağını beklediğini beyan ettiler.
  v SGK İl Müdür Yrd. İse; İş Kazalarının doğru bildirilmediğini bu yüzden detaylı olarak incelenmesi gerekli raporlamaların ona göre olması gerektiğini söylediler. Ramak Kala bildirimleri İSG Kanununa göre yapılacak ancak SGK Altyapısının buna uygun olmadığını belirttiler. Yakın zamanda SGK Kanunu ve İSG Kanununda düzenleyici şekilde düzeltmeler olabileceğini beklediklerini söylediler.
  v Prof. Nurşen Hanım; İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Koşulları ve Saatlerinin az olduğundan, İşyeri Hekiminin çalışan başına yeterli olmadığından bahsetti. Bunun için Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı arasında İşyeri Hekimleri Hakkında Yönetmelikte çelişkiler bulunduğunu bunun için İSG Kanunun yürürlüğe girmesine karşın söz konusu yönetmeliğin geciktiğini belirttiler.
  v SGK İl Müdür Yrd.; İşyeri Hekimi Çalıştırmak zorunda olan tüm işyerlerinde İşe Giriş Sağlık Raporları İşyeri Hekimi tarafında verilecektir. Özel ve Kamu Hastaneleri Rapor vermeyecektir. Hangi birim için personel alınacaksa o birime özgü tetkiklerle İşyeri Hekimi tarafından Rapor alınacaktır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşyerleri için bu rapor alınmadan çalıştırılamayacaktır, şeklinde beyan ettiler.

  Yukarıdaki notlarım genel hatları ile bilgilendirme amaçlıdır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiler tarafınızca malumdur.

  Abdurrahman Kaya –İş Güvenliği Uzmanı/Çevre Mühendisi   
  Kemal Tarık, İbrahim, hafizegönen ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica