Itiraz Ediyorum Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama Programlarına!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  konu ile ilgili itiraz dilekçesi ektedir. yök' e gönderim için
  YÖK:
  Fax: 0 (312) 266 47 59
  Eposta: bilgiedinme@yok.gov.tr

  numara ve e posta adresine lütfen gerekli ilgiyi gösteriniz. ucuz iş gücüne karşı hep beraber durmalıyız. mühendis sayısı türkiyede zaten yeteri kadar yüksek iken bir de teknik öğretmenlere böyle bir hak verilmesi emek sömürüsünün ve ucuz iş gücü (ki fiyatlar zaten dip yapmışken) ile daha da kötü durumlara sürükleneceğiz. lütfen duyarlı olalım.


   

  Ekli Dosyalar:

  imsorryimlate, Burcum ve Tahir26 bu yazıya teşekkür etti.
 2. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Bir cok ortamda bu konuyu tartistim simdi teknik ogretmenler şöyle mühendisler soyle diyecek degilim. Sunu belirteyim. Dilekce itiraz vs. ise yaramayacaktir. Çünkü sınav basvurulari yapildi. sınav icin 100 tl para aldılar . programlar, kim ne ders alacak hangi mihendislige gececek hepsi belirlendi. Yapılan bu calismalardan geri donulecegini sanmiyorum.

   
  Yusuf SAYAR bu yazıya teşekkür etti.
 3. A.Can Akbayrak

  A.Can Akbayrak TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim bende bir teknik öğretmenim ama bu programa itiraz ediyorum,aşağıda kısaca bunun nedenlerini sıralayacağım;

  1.Düzenlenen tamamlama programı,katsayı mağduriyetleri esas alınarak hazırlanmalıydı.
  2.1998 kasım ayında kabul edilen öss katsayıları bilindiği üzere meslek liseliler ve imam hatiplilerin lisans tercihlerinde alanlarını daraltmıştı.
  3.O dönemde benim de içinde bulunduğum grup ilk katsayı mağduruyduk.Çünkü liseye başladığımız sene mühendis olma hakkımız elimizden alınmıştı.Biz liseye başlarken teknik altyapımızı alıp lisans eğitimimizle mühendis olmayı istiyorduk.(Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum. o dönemde anadolu liselerine girebilecek kadar sınav başarım vardı!)
  4.1999 yılı itibariyle meslek lisesi vb. okullara gelenler sınav sistemini bilerek yani mühendisliklere giremeyeceklerini bilerek liseye başladılar.Bizim onlara göre dezavantajımız şuydu; Biz liseye başladığımızda sistem değişti ve %90 mız sene kaybı,cesaret vb.nedenlerden mevcut okullarından ayrılamadı.
  5.Olayın diğer boyutu şu ki; teknik eğitim fakültesinde birçok sınıf arkadaşımız düz lise,anadolu lisesi,süper lise gibi okullardan mezun olup öss sınavında yeterli başarı elde edemeyen ve alan kısıtlaması olmayan arkadaşlardı.Şimdi bu arkadaşlara mühendislik hakkı tanınması hangi mağduriyetlerini gideriyor sorarım size???
  6.Yani öss de önünde hiçbir engel yok iken çalışma,teknik öğretmen ol senin lise arkadaşın gece gündüz çalışıp mühendisliğe yerleşsin,sen teknik öğretmenliği bitir tamamlama al mühendis ol.Adama demezler mi zamanında öss ye çalışıp mühendisliğe girseydin.(Bu madde belirttiğim genel lise mezunu olup ta teknik öğretmen olan arkadaşlara!)
  7.Sonuç olarak hemen hemen 1994-1998 yıllarında teknik,endüstri meslek lisesinde olup da katsayı engelline takılan arkadaşlara bu şans verilmeliydi.Mevcut program hakkı olmayanlara da şans tanıyor.
  8.Yani 1994-1998 meslek lisesi kuşağı iki kere mağdur oluyor.(kontenjanlar belli değil ama nihayetinde tüm teknik öğretmenleri kapsaması bizim hakkımızın çalınması anlamına geliyor.
  Meslektaşlarım kızabilir bu yazılanlara ama herşey ortada...

     

   
  fsertoglu, İsmail SALMAN ve ercan kocaada bu yazıya teşekkür etti.
 4. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  sınav tarihi belli başvurular bitti ücretler alındı sorular hazır itirazlık bişey yok bende mühendis olacağım okadar

   
  Yusuf SAYAR bu yazıya teşekkür etti.
 5. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  sayın fehmi olun sizde mühendis olun zaten yeteri kadar azız birde siz gelin hele bu şekilde yaklaşımı olan birinin mühendis olması camia için acı verici.

     

   
  ömer hasgüçmen, hegomania ve İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  92' de çıkan mevzuata şimdi mi itiraz ediyorsunuz? Normal sınırlarda tepki göstermek herkesin doğal hakkıdır. Biz de yaklaşık 13 yıl boyunca kanun ve yönetmelikle tanımlı olan bu hakkın neden gasp edildiğine karşı tepki göstermiştik. 13 yıl sonra da olsa nihayet bu mevzuat tekrardan uygulanmaya başlandı. İtiraz eden arkadaşlara da kolay gelsin.

   
  Yusuf SAYAR ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 7. Yusuf SAYAR

  Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

  Sn Burak Bey, işini kim hangi ünvanla 'iyi' yapıyorsa saygı duyarım.
  Ben de teknik öğretmen olarak, bu itirazınızı haklı bulmuyorum. Özel sektör tecrübeniz ne konumda bilmiyorum, ben çok mühendis tanıdım, Civata Norm ve DIN değerlerinden mahrum, Metallerin kimyasından bi haber, Kaynak teknolojisi, elektrotların yapısı, kullanım yerleri vs.vs. bilgisi yok.
  Haa bu arada ben Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeniyim.:)
  İyi olan kazansın..
   
  umutrumelli, uzmannn ve Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 8. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  İyi olan elbetteki kazansın ancak sizin bu bahsettiğiniz kavramlarla (mühendislikle alakası olan kavramlar konular...vs) alakalı , bu doğrultuda ve ciddiyette , mühendislik fakültesi okumuş ve mühendis olmaya hak kazanmış arkadaşların geçtiği sınav sistemiyle olacaksa olsun .   
  Yusuf SAYAR bu yazıya teşekkür etti.
 9. İsmail SALMAN

  İsmail SALMAN TÜİSAG Üyesi

  Bu forum da ne kadar tartışırsak tartışalım, sonuç değişmeyecek. Türkiye mağdurlar ve hesaplaşanlar ülkesi oldu. 1998 yılı mağdurları duvar süsü diploma sahibi olmak pahasına bu fırsatı kaçırmayacaklar. Kimsenin bu olaya teknik bir mesele olarak baktığını sanmıyorum. tamamen siyasi. ülkemize geçmiş olsun. bu arada yeni mühendis arkadaşların da "diplomaları" hayırlı olsun.

     

   
  ediko ve Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 10. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  mühendisler nekadar kendinize güveniniz sıfır bir değil birmilyon kişi mühendis olsun ne olacak sen aranan adam olda...   
  Yusuf SAYAR ve misg bu yazıya teşekkür etti.
 11. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  elbette ama diğer kullanıcıları aşağılayacak hakaret içeren kelimelerden arındırılmış fikirlerini paylaşabilmeli.   
  trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica