Soru Işyerinin Tehlike Sınıfını Değiştirebilme

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Deniz Altun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Deniz Altun

  Deniz Altun TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhabalar,

  Sorum şu; Bir firmam var buraya daha önce risk analizi yapılmış ve tehlikeli sınıfta bulunmakta. Ancak risk analizi yapılan bu yer üretim yeri olmaksızın sadece ofis işlerinin yapıldığı yer ve sigortada asıl işe bağlı olarak tehlikeli sınıfta görünüyor. Tehlike sınıfının değiştirilip az tehlikeli konuma getirilmesi için başvuru yapmışlar iş güvenliği uzmanının risk değerlendirme raporuna buranın az tehlikeli bir yer oldugunu belirtmesi yahut bir yazı bir belge vermesi gerektiği söylenmiş. Böyle birşey var mı varsa izlenilecek yol nedir nasıldır?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim..


   
 2. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Risk analiz raporu tehlike sınıfını değiştirmez. Başvuru çalışma sosyal güvenlik bakanlığının ilgili birimine yazılı dilekçede bulunulur. Bakanlık 2- 12 ay arasında dönüş yapar. Müfettişler gelip iş koluyla alakalı inceleme yaparak sistemden değiştirilir.

   
  Deniz Altun bu yazıya teşekkür etti.
 3. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ


  MADDE 1 – (1) 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları Ek-1’de yer alan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde belirtilmiştir.

  MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.

  (2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirir.

  (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır. 6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.

  MADDE 3 – (1) İşyeri tehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.

  (2) Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.

  (3) Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması halinde, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir.

  (4) Alınan karar işyerine tebliğ edilir. Kararın işyerinin tehlike sınıfı değişikliğine neden olması halinde tehlike sınıfının gerektirdiği iş ve işlemleri, işverenler 90 gün içinde yerine getirmek ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

  (5) İşyeri Tehlike Sınıfları Listesindeki faaliyet kodunun tehlike sınıfına ait itirazlardan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Komisyonda alınacak karar sonucunda, itiraza ilişkin faaliyet kodunun tehlike sınıfının değişmesi halinde bu Tebliğde gerekli değişiklik yapılır.

  MADDE 4 – (1) 25/11/2009 tarihli ve 27417 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

  MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

     

   
  Deniz Altun bu yazıya teşekkür etti.
 4. iremre

  iremre TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica