Soru - İşyeri Hekimi - İşe Giriş Raporu Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İşyeri Hekimi - İşe Giriş Raporu Hakkında

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında chilqen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba, inşaat sektöründe İG uzmanı olarak çalışmaktayım. Personellerimizden birini işyeri hekimi tarafından eline reçete yazılarak hepatit B şüphesiyle Devlet Hastanesine göndermektedir. Eline yazdığı kagıdı gerek personel sorumlusu gerekte iş arkadaşları neden işyeri hekimi işe almadı diye sorgulayıp nedenini öğrenmiştir. Bu durumda işyeri hekimi-hasta arasındaki gizlilik ne oluyor ? Bu işçi hepatit B olduğu için işe alınmayabilir, bu durumda işçi devlet hastanesine gidip işyeri hekiminin raporuna itiraz edip enfeksiyon hastalıklarından işe giriş sağlık raporu aldığında işyeri çalıştırmak zorunda kalacaktır. Bu durumda insanların diğer personele önyargılı yaklaşabilir. Bu durumda ne yapılması gerekiyor. İşyeri hekimlerine özellikle soruyorum, bir işçinin hepatit vs. gibi bir hastalığı olsa işe almıyor musunuz ? Tedavi görüyor olabilir, bunuda geçelim. 3.kişiler işçinin hastalıgını öğrenmemesi için ne yapıyorsunuz ?


   
  Last edited by a moderator: 9 Şubat 2016
 2. Dniz

  Dniz TÜİSAG Üyesi

  bulaşıcı bir hastalık ve şüphe doğrulanırsa inşaat sektöründe çalışması diğer çalışanların sağlık güvenliği açısından önemlidir İH doğru yapmıştır bana göre...

   
 3. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi

  Çok mantıklı dediğiniz, peki bulaşıcılığı olan bir adamı ben inşaat sektöründe çalıştırmasam, siz gıda sektöründe çalıştırmasanız, bir başkası sağlık sektöründe çalıştırmasa bu kadar insan ne yapacaktır ?

     

   
 4. Erkan Erdem

  Erkan Erdem TÜİSAG Üyesi

  Hepatit B gibi ancak vücut sıvılarıyla bulaşabilen bir hastalık inşaat sektöründeki bir çalışan için çalışamama sebebi değildir. Çalışanın sağlık bilgilerinin herkes tarafından duyulması da hem etik hem kanuni açıdan yanlış olmuş maalesef.

   
  Hikmet Buan ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 5. Gülden Çelen

  Gülden Çelen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba.Hemşire olarak cevaplıyorum.Çalıştığım firmalarda her zaman hepatit B'li çalışanlarımız olmuştur.Bunların bazıları çalışırken tesadüfen tespit edilmiş bazıları da bu tanısıyla iş başvurusu yapıp işe alınmıştır.Ancak hastalığın bulaşma yolları hakkında bilgilendirilip bu konuda kontrolleri ihmal edilmemiştir.Diğer çalışanları koruma konusuna gelirsek;tehlikeli olan tanısı bilinen değil,bilinmeyendir.Bu nedenle eğitimlerde kesinlikle hiç kimsenin kanına, yarasına..vs. eldivensiz dokunmamaları,eğer dokunmuşlar ise ne yapmaları gerektiği anlatılır.Sadece iş yaşamında değil tüm yaşamımızda karşılaştığımız insanların AİDS'mi,hepatit'mi olduğunu bilmemiz olanaksız.Gizlilik konusunda ise çok haklısınız.Yasa bunu açıkça belirtiyor zaten.Ben firmamda sağlık bilgilerini İGU'ya bile vermiyorum. İK'lar ise bu konuda bilgisiz olduğu için önce onları gizliliğin önemi konusunda bilgilendiriyorum.Bu arada firmamız yaralanma açısından inşaattan daha kötü. İH'nin görevi süper sağlıklı çalışan bulmak değil,uygun işe yerleştirmektir.Sağlık durumunu tespit eder;şuraya değil ama buraya bu koşullarda çalıştırılmaya uygundur der.Bundan sonrasına işveren karar verir.İşe alır ya da almaz.Saygılar.

     

   
  mekabe, frdrn, yunus er ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi

  Gülden Hanım bir sağlık çalışanı olarak gayet güzel açıklama yapmışsınız. Ben İG Uzmanı olduğum halde revirin personelimizle ilgili sağlık sorunlarını benimle bile paylaşmaması gerekir. Fakat işyeri hekimleri hiç ama hiç dikkat etmediği bir problemdir. Ayrıca, dediğiniz gibi her türlü önlemi aldıktan sonra insanları işinden etmekte insanlık görevimizi aşıyor. Bu hepatitli çok riskli bu adamı işe almayalım dersek, bu adamlar ne iş yapacak konusunu hiç düşünmüyorlar. Aslında işyeri hekimlerimizin eğitimlerini biraz daha uzun tutmamaları gerektiği düşünüyorum. Sonuç olarak hepatit b li bir hasta işe giriş raporuna hepatit b yazarsa, bu işe giriş raporu hem ana yüklenici hem de taşeron firmanın eline geçebilecektir. Bununla ilgili çözüm bulunmalıdır.

   
  Gülden Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 7. E. Şebnem

  E. Şebnem TÜİSAG Üyesi

  Hepatit B taşıyıcılığı toplumda % 10 a yakın bir oranda bulunmakta olup girişimsel tıbbi işlem yapan sağlıkçılarda da bulunmaktadır. Hiçbir işe giriş muayenesinde engel olarak belirtilmesi doğru değil. Sağlık sektörü dışında işe girişte ne amaçla istendiğini de bilemiyorum.
   
  mekabe ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 8. M. İlhan Çala

  M. İlhan Çala TÜİSAG Üyesi

  Hekimliğin en temel ilkelerinden biri hastanızın iznini almadan (ki bazı görüşler izni alınsa dahi der) hiçbir bilgisini başka kişi ve kurumlarca paylaşamazsınız. Eğer paylaşır iseniz bu ciddi bir suçtur ve hasta talep eder ise hekim çok ciddi tazminatlar ödemek durumunda kalır. Ayrıca bu kişi o anda hepatit hastalığını geçiriyor olabilir ve bu kişiye az 3 ay yatak istirahati verilmelidir. Hekimin bu kişi bu iş için sağlık nedenleriyle uygun değildir dediğinde bunu sorgulayamazsınız, hekimin de size ayrıntılı bilgi vermemesi gerekir.   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 9. hakvat

  hakvat TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Yaklaşık üç yıl sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir firmada iş güvenliği uzmanlığı yaptım. Sektörün riskleri gereği her çalışandan HbsAg ve anti hbs testlerini isterdik. Ayrıca tüm çalışanlara kan ve vücut salgıları ile bulaşan hastalıklar hakkında eğitim verirdik.

  Hepatit B aşılama ile %97 oranında önlenebilir bir hastalıktır ve çalışmaya engel oluşturmaz.

  Kolay gelsin.

     

   
 10. Dr.Kürşat

  Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba..
  Bir konuda arama yaptığımda bu konu ile karşılaştım ve yazmak istedim.
  Tüm yorumları okudum ve sanırım herkes kendine göre haklı.
  Tabi enteresan yorumlar da var :)
  Ancak sizlerden ricam, yorum yapmak yerine herhangi bir Hepatit pozitif vakayı neden işe almalıyız ya da almamalıyız ile ilgili bana yasal bir mevzuat gösterir misiniz?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica