İşyeri Denetimi ve Raporu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  Madem bu kadar yorum yazdınız önemsediniz konuyu herkese teşekkür ediyorum.Herkese tek tek yanıt veremeyeceğim için genel olarak şunu tekrar belirtmek istedim.
  1-Seçimle belirlenen Sağlık güvenlik işçi temsilcisi dediğimiz kişiden başka bir temsilci ve yedeğini istedi.
  2-Kapı çıkış rengi kırmızı olduğunu görünce yeşil olması uygun dedi. Arkadaşlar kırmızı gömlek giymem müfettiş beyi sinirlendirmiş olmalı "kapının rengide kırmızı sizinde elbiseniz kırmızı siz tehlike oluşturuyorsunuz" dedi.
  3-"kamuda çalışmıyorsa fabrika bünyesi içersinde bulunan mühendisin imza yetkisini kabul ederim " dedi. Buyrun tartışma konusu
  4-Herbir kontrolün uzmanlık alanımıza girmediğini düşünerek kontrol etmek sadece yapılmış mı bakmaktan ötesine geçmez diye düşünüyorum.


   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 2. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  musa bey ilk yazdığınız mesajda acil çıkış kapılarının rengi ne olmalıdır diye bir soru sorduğunuz için birçok arkadaşımız da doğal olarak ilk defa duyduğunu söyledi ama mevzuatta böyle bir şey olmadığı için, var olmayan birşey üzerinden epey bir insan kafa patlattı burada. Ancak son mesajınızdan görüyorum ki bahsettiğiniz kapının rengi değil kaçış yolunu gösteren piktogramın renginden bahsediyorsunuz.Dünyada bu konuda 2 farklı uygulama var buna göre Amerika gibi ülkeler kırmızı renkte EXİT yazısını kullanırken AB ülkeleri yeşil renkte Piktogram kullanmaktadırlar.Bu konuda mevzuatımızda ilgili yönetmelik bulunmaktadır. (GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ) Ayrıca Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik madde 70-73 arasında da bu konuyla ilgili açıklamalar bulunmaktadır.

  Yapılan periyodik kontrollerle ilgili sadece yapılmış mı ona bakarım daha ötesine geçmem dediğiniz müddetçe o raporlarda daha çok hata çıkar ve her seferinde size neden eksik olduğu sorulmaya devam eder.Burda örneğin siz kimya mühendisisiniz ve buhar kazanının periyodik kontrolü yapılacak .Sizden bu hidrostatik testi yapmanız istenmiyor ki, hiç bir kimse böyle bir şey istemez zaten.Sizden istenen o testlerin sizin gözetiminizde ve mevzuatın istediği şekilde eksiksiz tamamlanmasını sağlamanız.O yüzden size özellikle sormuştum testlerde neyi eksik buldular ve sizden ne istediler diye.Amacım sadece yardımcı olmak, bildiklerimizi paylaşmak ve işyerlerinde çalışma ortamının iyileştirilmesine yaptığımız katkıyı en güzel şekilde yapabilmek.Yoksa amacım eksik aramak değil.İyi Çalışmalar

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  Bir şeyide paylaşmayı unutmuşum izninizle onu da aktarayım.İşyerindeki temsilcilerle ilgili konuda İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik hükümlerine bakmamız gerekir.Bu yönetmelikte kurulun kimlerden oluştuğu açıklanmıştır.(madde5) Bu maddeyi okuduğunuzda 2 farklı temsilci olduğunu açıkca görüyorsunuz:

  g) 2821 sayılı Sendikalar Kanununun değişik 34 üncü maddesi hükmü uyarınca işyerinde bulunan sendika temsilcilerinin kendi aralarında seçecekleri kişi, işyerinde sendika temsilcisi yoksa o işyerindeki işçilerin yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilecek işçi,
  h) Sağlık ve güvenlik işçi temsilcisi.

  Ayrıca bu aşağıdaki alt bendde de yazdığı gibi bu temsilcilerin yedekleri de olmak zorunda:

  Bu maddenin (f) ve (g) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir.

  Bizler iş güvenliği uzmanları olarak çok araştırma yapmak ve öğrenmek zorundayız arkadaşlar.

     

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  yeni kanuna göre çalışanlar arasından seçilecek "çalışan temsilcisi " olması gerekiyor.Çalışan temsilcisi özel olarak eğitilir.İşyerinde isg çalışmalarına katılan ,tedbirlerin alınmasını isteyen tekliflerde bulunmak için çalışanların temsil eden önleme , koruma ,tahliye,yangınla mücadele ,ilk yardım konularında özel görevlendirilmiş gerekli donanım ve eğitime sahip DESTEK ELEMANI olmalıdır.(iş saglığı ve güvenliği destek elemanı)

   
  safetypro bu yazıya teşekkür etti.
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  ersin bey bu dedikleriniz henüz çoğunluk maddeleri yürürlükte olmayan yeni kanunumuzda (6331 sayılı 30/06 resmi gazete) yer alan tanımlar.Ancak şuan halihazırda, İş Kanunundaki maddeler geçerli.

     

   
 6. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  sanırım ben yine yeterli anlatamadım. Neyse açıkcası kapının renginden bahsediyorum. Uyarı yazısı belirten işaretlerden yveya yazısından bahsetmiyorum. Yorumlarınız için teşekkürler. Sağlık güvenlik işçi temsilcimiz var zaten ,sendika yok dolayısıyla başkasına gerek yok. Teşekkürler

   
 7. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  dediğim gibi musa bey,sorunuzun cevabı yok malesef...yani kapı rengi diye birşey yok zaten..:hayır:
   
 8. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Musacım O kadar takma : ) biliyorsunki stres ileri derece kişinin çalışmasını ve sosyal hayatını etkiliyor. Mufettiş Yesil dediyse yesil olsun onumu kıracaksın simdi aa ayıp sana.. Bu ülkede itaat et rahat et kültürü var o yüzden bos ver be ya : )   
 9. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Başınız rahat etsin istiyorsanız makine mühendisleri odasına yaptırın arkadaşlar, o kuruma güveniyor ve çok incelemiyorlar raporlarını, demekki adamlar gerçekten iyi yapıyorular

     

   
 10. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  ISO 18001 denetimlerinde bizim uygulamamız şöyle ;
  mevzuatta belirtilen ölçüm,analiz,kontrol ların akredit olan bir firma tarafından yapılması önemli ,akreditasyon srandardı ise İSO 17025 ,raporlarda TÜRKAK logosu ve ISO 17025 ibaresi bulunuyor.herhangi kapsamda hizmet alacaksanız www.türkak.com.tr adresinden o kapsamde akteditasyonu olan bir firma seçip o şekilde çalışıyorsunuz.Akreditasyonun alternatifi ise ilgili bakanlık tarafından o kapsamda yetkilendirilmiş olmak.bu firmalarıda ilgili bakanlığın web adresinden sorgulayabilirsiniz.görüldüğü gibi akreditasyon yoksa o kontrol,ölçüm,analiz raporunun geçerliliği ortadadır.gelelim raporda ne yazdığına ;arkadaşlar raporda ne yazdığını çok dikkatli okumak ve gereğini yerine getirmek olmazsa olmazdır.şöyle düşünün neden akredite bir firmaya analiz,ölçüm,kontrol yapılıyor.yazılanları yerine getirmek için.burada iki sorun çıkanilir.rapor hatalı tanzim edilmiştir.yada raporda yazılı önlem,uyarı,tavsiyeler vardır.her iki durumda da sorumlu işveren vekili ve iş güvenliği uzmanıdır.bitmedi raporda yazılan eksiklik,uyarı,önlemler tamamlandıktan sonra tekrar aynı firmaya kontrol,analiz,ölçüm raporu v.s düzenlenmelidir.bu süreç raporda ilgili mevzuata uygun olduğunun akredite firma tarafından tam olarak yazılana kadar.örnek aydınlatma ölçümünde yetersiz aydınlatma yapılan bölgeler de aydınlatma yeterli hale getirildikten sonra tekrar ölçüm yaptırılmalıdır.

  Şükrü ÖZGÜR
  Metalurji mühendisi
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı (belge bekliyorum)
  Lead Auditor (QMS_EMS_OHSAS_FSMS)   
  Mustafa ESEN, reaxi ve Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica