Soru Işveren Çok Tehlikeli, Yüklenici Az Tehlikeli Olabilir Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında bilgin1975 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi  HES iş yerim çok tehlikeli ancak yüklenici bizim SGK numaramız altında gözükmüyor.
  büro da gözüken sondörleri geçici olarak görevlendiriyor.
  50 kişinin altında az tehlikeliler 2016 ya kadar isg den muaf.
  Acaba yapılan iş doğrumu, tünelde enjeksiyon yapan büroda gözüken, geçici görevli personel 50 kişiden az ise isg den muaf mı.
  rd ve aep yapıldı, tabi bunların geçerlilik süresi ne olacak 2 mi 6 mı?


   
  Last edited by a moderator: 11 Mayıs 2014


 2. Geçici görevle gönderilen işçilerin çalışmaları süreklilik gösteriyorsa taşeron olarak kabul edilirler. Bir kaza durumunda mahkeme çalışmayı ana işveren ve alt işveren ilişkisi olarak kabul edecektir. Bu yüzden çok tehlikeli çalışma olarak değerlendirip isg çalışmalarına katılmaları gerekli.
  Geçici görevle gönderilen işçilerin çalışmaları süreklilik gösteriyorsa taşeron olarak kabul edilirler. Bir kaza durumunda mahkeme çalışmayı ana işveren ve alt işveren ilişkisi olarak kabul edecektir. Bu yüzden çok tehlikeli çalışma olarak değerlendirip isg çalışmalarına katılmaları gerekli.

   
 3. Ertuğrul Tutcu

  Ertuğrul Tutcu TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda işverenlerle mutabakata varmak zor bence görüş almalısınız Çalışma İl Müdürlüğünden

     

   
 4. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  bende öyle düşünüyorum. rd ve aep yapıldı ama geçici görevle 2 ay çalışacak sondaj ekibi az tehlikeli nace de gözüküyor...
  şahsi fikrim çok teklikeli asıl işveren , alt işverenide bağlamalı. ama kanunda varmı soru bu

   
 5. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 in cevabı, iş başı eğitimi ve sağlık raporu tamamsa, isg hizmeti alması gerekmiyor. Aksini ispat edemedim.

     

   
 6. Ertuğrul Tutcu

  Ertuğrul Tutcu TÜİSAG Üyesi

  Maalesef Alo 170 hattı ile ilgili olarak benim bazı çekincelerim var. Kendim ile alakalı bir konuda görüş istemiştim az daha hak mahrumiyeti yaşayacaktım. Telefon görüşmeleri kanunen geçerli mi bilmiyorum fakat yazılı müracaatla görüş alınması daha uygun olur kanımca

   
  Vildan Aycibin bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mustafa BOYAR

  Mustafa BOYAR TÜİSAG Üyesi

  Eğer taşeron firmanın yapmış olduğu iş 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 2. madde alt işveren tanımına uyuyorsa mutlaka taşeron firma asıl işverenin SGK numarasından bir alt numara almalı ve işyeri SGK numarası açmalıdır. Bu açılan yeni SGK numarasına göre çok tehlikeli olacağından tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi İSG katip üzerinden tanımlanmalı ve yapılacak işlemler çok tehlikeli sınıfına göre yapılmalıdır.
   
 8. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  Aynı fikirdeyim yardımcı veya teknolojik iş kapsamına girer sondaj. Ancak sözleşmede alt teşeron olarak numara alacak yazmadığından geçici görevlendirme ile işi çözmeye çalışıyorlar. Ben kurul defterine isg hizmeti alacak diye yazacağım.   
 9. sonat

  sonat TÜİSAG Üyesi

  Sondaj hizmetleri nace koduna bakarsanız çok tehlikeli kapsama giriyor, bu sebeple onların da çok tehlikeli kapsama uygun olmaları zaten gerekmektedir.

     

   
 10. sonat

  sonat TÜİSAG Üyesi

  Sorunuza şöyle örnekle cevap verebilirim; çalışmakta olduğum şirket az tehlikeli sınıfta jeofizik çalışmalar yapıyoruz. fakat işverenlerimiz genelde çok tehlikeli sınıftalar. Bu sebeple işverenler bizden; çok tehlikeli işlere uygun sağlık raporu, isg eğitim belgesi, geçici görevlendirme belgesi, sabıka kaydı gibi belgeler istiyorlar. Size tavsiyem sizinde bunları temin ettirmeniz alt işvereninizden.   
 11. sonat

  sonat TÜİSAG Üyesi

  Nace kodu sondaj için;

  43.13.01 Test sondajı ve delme (inşaat, jeofizik, jeolojik vb. amaçlar için test sondajı ve delme işleri ile örnekleme sondajı) (madencilikle bağlantılı olarak gerçekleştirilen test sondajı hariç) Çok Tehlikeli   
 12. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  Yüklenici firmamız sizin durumunuzda ancak , proje firması olarak gözüküyor. Sondaj projeye altlık gibi kalıyor. Nace değişirse ihalelere giremeyiz diyorlar.

   
 13. sonat

  sonat TÜİSAG Üyesi

  siz yinede işinize uygun olacak şekilde çok tehlikeli alanlarda çalışma için sağlık raporu, sondaj işlerine göre RD, isg eğitimleri gibi belgeleri isteyin. hatta KKD ve İSG taahhütnamelerini de isteyin.
   
 14. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Sayın bilgin1975 ,

  Yüklenici firmanın az tehlikeli sınıfta olması bir şeyi değiştirmez. Sizin durumunuzda firmanın sınıfı nedeni ile kanuni zorunluluklarından çok , kişilerin çalışacağı alan ile ilgili zorunluluklar ön plana çıkıyor. Maalesef nace kodları , tehlike sınıfları ve kanun düzenlenirken bu durum göz önünde bulundurulmamış fakat siz asıl işveren ve uzmanı olarak yüklenici firmadan çalışma sahanızın tehlikelerine uygun şekilde önlemler almasını talep etmek zorundasınız. Bu nedenle siz firmaya/firmanıza yüklenici firmaya ait personelin ; sizin çalışma alanınıza uygun olarak hazırlanmış rd , acil eylem planları , sağlık belgeleri , eğitim , güvenlik tedbirlerinin alındığını belirten taahhütname , sigortasız çalışan olmadığına dair taahhütname , tehlikeli işlerle ilgili çalışma izin formları (yüksekte çalışma , ateşli işlemler v.s.) v.s. gibi belgeleri getirerek çalışmaya başlamaları gerektiğini bildirin ve onaylı deftere yazın. Bu durumda yüklenici firmanın önünde iki seçenek kalır ya sizden destek alarak sorumluluklarını yerine getirir ya da kendisi zorunlu olmasa da isg hizmetlerini almaya başlar. Tabii ki öncelikle işvereninizi bu tip durumlarda yaşanması muhtemel kazalarda üst işveren olarak sizin de suçlanma ihtimalinizin olduğuna ikna etmeniz gerekir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica