Soru Işveren Çok Tehlikeli, Yüklenici Az Tehlikeli Olabilir Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında bilgin1975 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. bilgin1975

    bilgin1975 TÜİSAG Üyesi



    HES iş yerim çok tehlikeli ancak yüklenici bizim SGK numaramız altında gözükmüyor.
    büro da gözüken sondörleri geçici olarak görevlendiriyor.
    50 kişinin altında az tehlikeliler 2016 ya kadar isg den muaf.
    Acaba yapılan iş doğrumu, tünelde enjeksiyon yapan büroda gözüken, geçici görevli personel 50 kişiden az ise isg den muaf mı.
    rd ve aep yapıldı, tabi bunların geçerlilik süresi ne olacak 2 mi 6 mı?


     
    Last edited by a moderator: 11 Mayıs 2014
  2. Geçici görevle gönderilen işçilerin çalışmaları süreklilik gösteriyorsa taşeron olarak kabul edilirler. Bir kaza durumunda mahkeme çalışmayı ana işveren ve alt işveren ilişkisi olarak kabul edecektir. Bu yüzden çok tehlikeli çalışma olarak değerlendirip isg çalışmalarına katılmaları gerekli.

     
  3. Ertuğrul Tutcu

    Ertuğrul Tutcu TÜİSAG Üyesi

    Bu konuda işverenlerle mutabakata varmak zor bence görüş almalısınız Çalışma İl Müdürlüğünden

       

     
  4. bilgin1975

    bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

    bende öyle düşünüyorum. rd ve aep yapıldı ama geçici görevle 2 ay çalışacak sondaj ekibi az tehlikeli nace de gözüküyor...
    şahsi fikrim çok teklikeli asıl işveren , alt işverenide bağlamalı. ama kanunda varmı soru bu

     
  5. bilgin1975

    bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

    Alo 170 in cevabı, iş başı eğitimi ve sağlık raporu tamamsa, isg hizmeti alması gerekmiyor. Aksini ispat edemedim.

       

     
  6. Ertuğrul Tutcu

    Ertuğrul Tutcu TÜİSAG Üyesi

    Maalesef Alo 170 hattı ile ilgili olarak benim bazı çekincelerim var. Kendim ile alakalı bir konuda görüş istemiştim az daha hak mahrumiyeti yaşayacaktım. Telefon görüşmeleri kanunen geçerli mi bilmiyorum fakat yazılı müracaatla görüş alınması daha uygun olur kanımca

     
    Vildan Aycibin bu yazıya teşekkür etti.
  7. Mustafa BOYAR

    Mustafa BOYAR TÜİSAG Üyesi

    Eğer taşeron firmanın yapmış olduğu iş 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 2. madde alt işveren tanımına uyuyorsa mutlaka taşeron firma asıl işverenin SGK numarasından bir alt numara almalı ve işyeri SGK numarası açmalıdır. Bu açılan yeni SGK numarasına göre çok tehlikeli olacağından tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi İSG katip üzerinden tanımlanmalı ve yapılacak işlemler çok tehlikeli sınıfına göre yapılmalıdır.




     
    nelly bu yazıya teşekkür etti.
  8. bilgin1975

    bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

    Aynı fikirdeyim yardımcı veya teknolojik iş kapsamına girer sondaj. Ancak sözleşmede alt teşeron olarak numara alacak yazmadığından geçici görevlendirme ile işi çözmeye çalışıyorlar. Ben kurul defterine isg hizmeti alacak diye yazacağım.



     
  9. sonat

    sonat TÜİSAG Üyesi

    Sondaj hizmetleri nace koduna bakarsanız çok tehlikeli kapsama giriyor, bu sebeple onların da çok tehlikeli kapsama uygun olmaları zaten gerekmektedir.

       

     
  10. sonat

    sonat TÜİSAG Üyesi

    Sorunuza şöyle örnekle cevap verebilirim; çalışmakta olduğum şirket az tehlikeli sınıfta jeofizik çalışmalar yapıyoruz. fakat işverenlerimiz genelde çok tehlikeli sınıftalar. Bu sebeple işverenler bizden; çok tehlikeli işlere uygun sağlık raporu, isg eğitim belgesi, geçici görevlendirme belgesi, sabıka kaydı gibi belgeler istiyorlar. Size tavsiyem sizinde bunları temin ettirmeniz alt işvereninizden.



     
  11. sonat

    sonat TÜİSAG Üyesi

    Nace kodu sondaj için;

    43.13.01 Test sondajı ve delme (inşaat, jeofizik, jeolojik vb. amaçlar için test sondajı ve delme işleri ile örnekleme sondajı) (madencilikle bağlantılı olarak gerçekleştirilen test sondajı hariç) Çok Tehlikeli



     
  12. bilgin1975

    bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

    Yüklenici firmamız sizin durumunuzda ancak , proje firması olarak gözüküyor. Sondaj projeye altlık gibi kalıyor. Nace değişirse ihalelere giremeyiz diyorlar.

     
  13. sonat

    sonat TÜİSAG Üyesi

    siz yinede işinize uygun olacak şekilde çok tehlikeli alanlarda çalışma için sağlık raporu, sondaj işlerine göre RD, isg eğitimleri gibi belgeleri isteyin. hatta KKD ve İSG taahhütnamelerini de isteyin.




     
  14. osman.koyuncu

    osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

    Sayın bilgin1975 ,

    Yüklenici firmanın az tehlikeli sınıfta olması bir şeyi değiştirmez. Sizin durumunuzda firmanın sınıfı nedeni ile kanuni zorunluluklarından çok , kişilerin çalışacağı alan ile ilgili zorunluluklar ön plana çıkıyor. Maalesef nace kodları , tehlike sınıfları ve kanun düzenlenirken bu durum göz önünde bulundurulmamış fakat siz asıl işveren ve uzmanı olarak yüklenici firmadan çalışma sahanızın tehlikelerine uygun şekilde önlemler almasını talep etmek zorundasınız. Bu nedenle siz firmaya/firmanıza yüklenici firmaya ait personelin ; sizin çalışma alanınıza uygun olarak hazırlanmış rd , acil eylem planları , sağlık belgeleri , eğitim , güvenlik tedbirlerinin alındığını belirten taahhütname , sigortasız çalışan olmadığına dair taahhütname , tehlikeli işlerle ilgili çalışma izin formları (yüksekte çalışma , ateşli işlemler v.s.) v.s. gibi belgeleri getirerek çalışmaya başlamaları gerektiğini bildirin ve onaylı deftere yazın. Bu durumda yüklenici firmanın önünde iki seçenek kalır ya sizden destek alarak sorumluluklarını yerine getirir ya da kendisi zorunlu olmasa da isg hizmetlerini almaya başlar. Tabii ki öncelikle işvereninizi bu tip durumlarda yaşanması muhtemel kazalarda üst işveren olarak sizin de suçlanma ihtimalinizin olduğuna ikna etmeniz gerekir.

     
  15. nelly

    nelly TÜİSAG Üyesi

    Ben kamu kurumunda (hastane)çalışıyorum ve alt işverenlerin cok tehlikeli sınıfa göre hareket etmeleri için bir yazı hazırlıyorum bana bu yukarıda yazmış oldugunuz yazının dayanagını yada kanun maddesini soylemeniz mümkünkü ? Alt işverenlerde az tehlikeli nace kodu olan şirketler varda..tesekkürler



     
  16. gökçe güntepe

    gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

    Daha önce bu konuda burada da birçok yerde de araştırma yaptım. Sonuç olarak hastaneler çok tehlikeli iş yeri ve altişverenler hastane içerisindeyse çok tehlikeli işlere göre hareket etmeleri gerekiyor eğitim muayene gibi diğerleri normal kendilerine ait olan güvenlik seviyesi ile ilgili. Yani hastanelerde bulunan temizlik, güvenlik, sekreterlik çok tehlikeli ama çamaşır hizmetleri bizim hastane dışında yürütüldüğünden az tehlikeli olarak geçiyor. Bende çsgb göre öyle yazı yazmıştım. Bilgi edinme talebi cevabına istinaden.

     
  17. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    26 Aralık 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28509 TEBLİĞ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ


    MADDE 2: (1)Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.


     
  18. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Tebliğin tamamını okumanızı öneririm.

     
    nelly bu yazıya teşekkür etti.
  19. nelly

    nelly TÜİSAG Üyesi

    Evet tebliğin tamamını okumuştum.Sorun şöyleki alt işverenler diyorlarki bizim nace kodumuz az tehlikeli bu yüzden bizim çok tehlikeli sınıfa göre hareket etmemiz uygun olmuyor maliyetlerimiz artıyor.

     
  20. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    Konu içinde konu var aslında, şöyleki;
    • Yapılan iş sizin firmanızın yapamayacağı derecede bilgi ve teknoloji gerektiren bir iş midir?. Eğer durum böyle ise siz hizmet alarak bu eksiğinizi gidermektesinizdir ki. Bu durumda siz zaten işin dışında kalırsınız demektir. Bu durum da zaten sorun da yok. Çünkü siz devre dışı kalmaktasınız. Ancak bu aşamaların herhangi bir durumda işin içinde iseniz (örneğin malzeme temini, personel takviyesi vb. durumlar) o zaman bu madde devre dışı kalır.
    • Sizin yapabileceğiniz bir işi; eğer ki ihale ederek başka bir firmaya vermişseniz; o zaman bu durum muvazalı işler kategorisine girerki, Bu da yasada suçtur. Çünkü işin taşere edilebilmesi için sizin bu işi yapamıyor olmanız gerekir. Muvazalı işler hukukta ana başlık kollarındandır. Araştırmanızı öneririm.
    • Son olarak da ken organizasyonunuz gereği, yapılan faaliyetler Çok tehlikeli işler, tehlikeli işler ve az tehlikeli işler olarak gruplanıyorsa; O zaman da size daha evvelki mesajlarda sunmuş olduğum mail ve tebliğ geçerli olacaktır. Yani en tepedeki işler tüm organizasyonunuzu kapsayacaktır.
    Siz durumunuzun hangi seçenekte olduğunu yazarsanız. Daha da net cevap vermeye çalışırım.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica