Soru : İstif Makineleri Ve Transpalet Operasyonlarında Güvenli Mesafe Nedir?

Burak35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Bir toplantıda şöyle bir soru soruldu, reach truck, forklift vs çalışmaları sırasında alanda personel bulundurmama kararı aldık o konuda problem yok, ancak transpalet ile ya da diğer elektrikli istif makineleri ile çalışılırken alandaki diğer personellerin bulunabileceği güvenli mesafe nedir? Ben 3 metre istifleme kuralına göre düşünüp, hareket halindeki transpalete 2-3 metreden çok yaklaşılmamasını tavsiye ettim ancak bunun bir yazılı kaynağı var mıdır? Ya da yapılan bir hesaplaması var mı? (mesela transpalette şu yükseklikte yük var ise güvenli mesafe şu olur şeklinde?)

Konu hakkında yardımcı olabilecek olursa çok sevinirim.

resul uşak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba,

Bir toplantıda şöyle bir soru soruldu, reach truck, forklift vs çalışmaları sırasında alanda personel bulundurmama kararı aldık o konuda problem yok, ancak transpalet ile ya da diğer elektrikli istif makineleri ile çalışılırken alandaki diğer personellerin bulunabileceği güvenli mesafe nedir? Ben 3 metre istifleme kuralına göre düşünüp, hareket halindeki transpalete 2-3 metreden çok yaklaşılmamasını tavsiye ettim ancak bunun bir yazılı kaynağı var mıdır? Ya da yapılan bir hesaplaması var mı? (mesela transpalette şu yükseklikte yük var ise güvenli mesafe şu olur şeklinde?)

Konu hakkında yardımcı olabilecek olursa çok sevinirim.
Taşıma aracının Maksimum taşıma yüksekliğinin 2 katı alınabilir. Yazılı mevzuatı var mı bilmiyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.