Soru : İso-45001'e Göre Risk Analizi Örneği

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Geçen seneki TSE denetlemesinde risk analizinde Fırsatlar başlığı altında bir sütun daha eklemem gerektiği söylenmişti. Bu konuda elinde örnek olan var mı?

Çağdaş 1985

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, örnek olarak form içeriğinden ziyade bir örnek verebilirim. Hem fırsat hem tehdit olarak "İSG Mevzuatları ve Yaptırımları"nı yazabilirsin. Denetim ve/veya herhangi bir olayda mevzuata uyulmaması sebebiyle idari para cezası kesilmesi - Tehdit
İşyerinin isg anlamında iyileştirilmesi, yatırım yapılması, geliştirilmesi - Fırsat

Bu şekilde firmana özgü tehdit ve fırsatları değerlendirebilirsin, kolay gelsin.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çok teşekkür ederim.

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, bizim fabrikada hazırladığımız risk analizinde tehlike ve risk belirtildikten sonra alınan mevcut önlemler kısmının ( ISO 45001 eğitiminde) zaten fırsat kısmına girdiği söylendi. Yani siz bir tehlike görüp onunla ilgili önelm almışsınız, bu zaten fırsattır denildi. Ekstra bir sütun açmaya gerek olmadığı söylendi. Umarım faydalı olur.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben de öyle düşünüyorum ama TSE denetiminde gelen müfettiş bu şekilde yapmamı söyleyince ben de değiştireyim madem dedim. dün uğraştım aklıma fırsat olarak neler yazmam gerektiği gelmiyor bi türlü tıkandım. e zaten önlem alınması bi fırsat dediğiniz gibi, örnek veriyorum fırsatlar kısmına "sağlıklı/güvenli çalışma ortamı sağlanması, enerji tasarrufu sağlanması vs." yazsam daha mı faydalı olacak? her mdde hemen hemen bu yazdığım cümlelere çıkıyor çünkü

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Gunaydın,Aslında iki örnekte dogru bır yaklaşım burada sizin yapmanız gereken risk ve fırsatı tanımlanız eğer her risk bir fırsattır ve riskler ortadan kaldırıldıgında fırsat oluşur tanımlaması yaparsanız gelen denetçi itiraz edemez ama eğer her fırsat kendi içinde değerlendirilir ve derecelendirilir derseniz ayrı yazmanız gerekir,bi sorunuz olursa mesaj atabilirsiniz

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhabalar, risk değerlendirme prosedüründe fırsatları ve tehditleri ,analiz kısmındaki karşılığını tanımlarsanız sorun olmayacaktır.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yani "fırsatlar, analiz sayfasında alınacak önlemler sütununda belirtilmiştir" gibi mi? hani Excel öncesinde tanımlamalar yapıyoruz ordan bahsediyorsunuz değil mi?

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Nilüfer Hanım, ekte bizim yaptığımız risk analizinin bir parçasını ekledim. Ordaki "mevcut durum" bizin fırsatımız oluyor. Bu fırsatın da yetersiz kalması durumunda ekstra alınması gereken ya da dikkat edilmesi gereken kısımlar için de "risk kontrol önlemi" kısmı var.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2020-11-18 160506.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-18 160506.png
    27.5 KB · Görüntüleme: 763

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Konu hakkında yazılanları incelemek fırsatım oldu. Bende bir iki cümle katkı sağlamak isterim.

ISO 9001 2015 Versiyonundan itibaren, Risk Analizi Kalite Yönetim Sistemine (KYS) girmiş olup en önemli değişikliklerin başında gelmiş idi. KYS' de yapılmış olan Risk Değerlendirmesi İSG alanında yapılandan bira farklıdır. Kurgusal mantığı benzer olsa da sonuçları aynı olmuyor. Örneğin; KYS' de Piyasa / Banka faizlerinin artması sonucu firmanın ödeme güçlüğü yaşaması ve kredibilitesinin azalması olasılığında, Tehdit iken, Firmanın piyasaya ödemelerini Öz kaynakları ile yapabiliyor olması Satış alanındaki söz sahipliğini artırması ve bu şekilde yeni pazarlara ulaşabiliyor olması vede Şirket Hacminin artması bir fırsattır. Firmanın piyasa koşullarına göre Banka kredisi kullanması yerine Öz kaynaklarının artırılması öneridir.

İSO' nun diğer tüm versiyonlarında olduğu gibi 45001' de de Ortak alanlarından biridir Risk analizleri. Ve başlıkta da Riskler ve Fırsatlar mutlaka istenen datalardır. Risk Değerlendirmesi yapılırken, Her Riskin değerlendirmesi bir fırsat yaratmayabilir. Örneğin Gürültü Riski değerlendirmesinde, Ortam ölçümü yapılması, çalışanlara KKD kullandırılması önerilmiş olup sonucunda Meslek Hastalığı veya Gürültü Kaynaklı İş kazası yaşanması olasılığı düşürülmüştür. Bu olay sonucunda Fırsattan bahsedemeyiz. Bu başlık sonuna bu madde de fırsat görülmemiştir eklenmesi gerekir. Lakin Risk Değerlendirmesinin geneline baktığımızda ise İş kazalarının ve Meslek Hastalıklarının sıfırlanması, Firmanın piyasa itibarının artırması gibi, Mali olarak Devlet Teşviklerinden yararlandırılması ise Fırsat penceresi açacaktır.

Dilim döndüğünce yazmaya çalıştım.

saygılar.

Çağdaş 1985

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Yönetim sistemlerindeki tehdit-fırsat olgusu firma dışından gelen prosesleri kapsar.
Sizin göstermiş olduğunuz ise firmanıza özgü risk değerlendirmedir. ISO denetçileri (standardı iyi bilen) bu tanımlamanızı kabul etmeyebilir.

Bunun yanında hem risk değerlendirmesinde hem de süreç risk analizinde ortak gösterilebilecek durumlar da vardır, örneğin "Doğal Afetler" gibi. Süreç risk analizinde tehdit olarak değerlendirilir. Değerlendirebileceğiniz bir tehdit örneği de mesela "komşu işyerinde yaşanabilecek acil durum" olabilir.

Hem tehdit hem fırsat olarak "Bakanlık denetimleri" de yazılabilir.

Aklıma geldikçe örnek veririm. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi çalışmalar.
Nilüfer Hanım, ekte bizim yaptığımız risk analizinin bir parçasını ekledim. Ordaki "mevcut durum" bizin fırsatımız oluyor. Bu fırsatın da yetersiz kalması durumunda ekstra alınması gereken ya da dikkat edilmesi gereken kısımlar için de "risk kontrol önlemi" kısmı var.

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Konu hakkında yazılanları incelemek fırsatım oldu. Bende bir iki cümle katkı sağlamak isterim.

ISO 9001 2015 Versiyonundan itibaren, Risk Analizi Kalite Yönetim Sistemine (KYS) girmiş olup en önemli değişikliklerin başında gelmiş idi. KYS' de yapılmış olan Risk Değerlendirmesi İSG alanında yapılandan bira farklıdır. Kurgusal mantığı benzer olsa da sonuçları aynı olmuyor. Örneğin; KYS' de Piyasa / Banka faizlerinin artması sonucu firmanın ödeme güçlüğü yaşaması ve kredibilitesinin azalması olasılığında, Tehdit iken, Firmanın piyasaya ödemelerini Öz kaynakları ile yapabiliyor olması Satış alanındaki söz sahipliğini artırması ve bu şekilde yeni pazarlara ulaşabiliyor olması vede Şirket Hacminin artması bir fırsattır. Firmanın piyasa koşullarına göre Banka kredisi kullanması yerine Öz kaynaklarının artırılması öneridir.

İSO' nun diğer tüm versiyonlarında olduğu gibi 45001' de de Ortak alanlarından biridir Risk analizleri. Ve başlıkta da Riskler ve Fırsatlar mutlaka istenen datalardır. Risk Değerlendirmesi yapılırken, Her Riskin değerlendirmesi bir fırsat yaratmayabilir. Örneğin Gürültü Riski değerlendirmesinde, Ortam ölçümü yapılması, çalışanlara KKD kullandırılması önerilmiş olup sonucunda Meslek Hastalığı veya Gürültü Kaynaklı İş kazası yaşanması olasılığı düşürülmüştür. Bu olay sonucunda Fırsattan bahsedemeyiz. Bu başlık sonuna bu madde de fırsat görülmemiştir eklenmesi gerekir. Lakin Risk Değerlendirmesinin geneline baktığımızda ise İş kazalarının ve Meslek Hastalıklarının sıfırlanması, Firmanın piyasa itibarının artırması gibi, Mali olarak Devlet Teşviklerinden yararlandırılması ise Fırsat penceresi açacaktır.

saygılar.
Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Paylaştığım risk analizinde, gürültü için maalesef toplu koruma, ikame, rotasyon vb önlemler alınamadığı, gürültü seviyesi düşürülemediği için mecburen kişisel koruma önlemlerine başvuruluyor. Kulaklık kullanımı da çalışanların işitme kaybı yaşama ihtimalini olabildiğince azaltmak için fırsat olarak düşünülüyor.

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Yönetim sistemlerindeki tehdit-fırsat olgusu firma dışından gelen prosesleri kapsar.
Sizin göstermiş olduğunuz ise firmanıza özgü risk değerlendirmedir. ISO denetçileri (standardı iyi bilen) bu tanımlamanızı kabul etmeyebilir.

Bunun yanında hem risk değerlendirmesinde hem de süreç risk analizinde ortak gösterilebilecek durumlar da vardır, örneğin "Doğal Afetler" gibi. Süreç risk analizinde tehdit olarak değerlendirilir. Değerlendirebileceğiniz bir tehdit örneği de mesela "komşu işyerinde yaşanabilecek acil durum" olabilir.

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Hem kalite ile entegre bir risk analizi hem de her atölye için ayrı ayrı risk analizi hazırlıyoruz. Paylaşmış olduğum bir atölyedeki bir madde sadece. Bize söylenen yanlışım varsa düzeltin lütfen "tehlikeyi ve riski tanımladıktan sonrasında aldığınız mevcut önlem fırsat olarak değerlendirilebilir. Ayrıca bir kısım, sütun açmanıza gerek yoktur" şeklindeydi.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Paylaştığım risk analizinde, gürültü için maalesef toplu koruma, ikame, rotasyon vb önlemler alınamadığı, gürültü seviyesi düşürülemediği için mecburen kişisel koruma önlemlerine başvuruluyor. Kulaklık kullanımı da çalışanların işitme kaybı yaşama ihtimalini olabildiğince azaltmak için fırsat olarak düşünülüyor.
Risk Değerlendirmesinde esas olan kaynağında mücadeledir. Sizin örneğinizde, Gürültü kaynağı diyelim ki eski bir maline olsun. Bu sebeple değişimin yeni teknolojiye sahip olan ve gürültü seviyesi az olan bir makine ile değişimini önerirseniz ve bu gerçekleşirse, o zaman da gürültü ile mücadeleye gerek kalmaması ise fırsatını doğuracaktır.
Kolay gelsin.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
benim de risk analizim bu şekilde. dediğiniz gibi ekstra fırsatlar sütunu eklemeye gerek yoksa sıkıntı yok ancak denetçinin eklemelisin demesi beni biraz sıkıntıya soktu. koskoca gıda fabrikası 278 madde ve her birine tek tek fırsat yazmaya kalkarsam altından kalkamam :D (uğraşıyorum olmuyor)

saygılar.
teşekkür ederim ayrıntılı yazınız için ama o kadar madde var ki nasıl cümle haline getiririm fırsatları bilmiyorum.

Mustafa KOÇER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Risk Değerlendirmesinde esas olan kaynağında mücadeledir. Sizin örneğinizde, Gürültü kaynağı diyelim ki eski bir maline olsun. Bu sebeple değişimin yeni teknolojiye sahip olan ve gürültü seviyesi az olan bir makine ile değişimini önerirseniz ve bu gerçekleşirse, o zaman da gürültü ile mücadeleye gerek kalmaması ise fırsatını doğuracaktır.
Kolay gelsin.
Kolay gelsin.
Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum ama bazı basit ekipmanları aldırmakta, kontrolleri yaptırmakta, eksikleri gidermekte bile zorlandığım için fırsatı şu şekilde düşünüyoruz ; bir risk var, önleyemiyorsunuz (imkan, ekonomik durum, çalışma düzeni vb) o zaman kişisel koruyucu ve eğitimlerle çalışanları bireysel olarak koruyalım, bilinçlendirelim. Elimizdeki imkanlarla fırsatı bu şekilde değerlendiriyoruz şeklinde düşünülüyor. Ama bu yeterli mi tartışılır.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

bana kesinlikle örnek lazım ben işin içinden çıkamıyorum kusuruma bakmayın. aralıkta denetleme var ve ben mevcut risk analizimi revize etmeliyim. bunu yapmadığımda bi sıkıntı olur mu hiç bilmiyorum. en azından elinde bu şekilde risk analizi olan varsa bi iki sayfa paylaşsa dahi yeterli olur benim için. ona göre de prosedürde de değişiklik yapmam gerekebilir.

Adile_20

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bana kesinlikle örnek lazım ben işin içinden çıkamıyorum kusuruma bakmayın. aralıkta denetleme var ve ben mevcut risk analizimi revize etmeliyim. bunu yapmadığımda bi sıkıntı olur mu hiç bilmiyorum. en azından elinde bu şekilde risk analizi olan varsa bi iki sayfa paylaşsa dahi yeterli olur benim için. ona göre de prosedürde de değişiklik yapmam gerekebilir.
Aynı sorunu bende yaşıyorum şuan. Ben şimdilik Uzmanın ve hekimin oluşturduğu risk analizine rutin ve rutin olmayan riskleri ve önlemleri ekledim. Farklı bir dokümanda da İSG süreç risk ve fırsatları tanımladım ve puanlama yaptım. Ne kadar doğru hala emin değilim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.