Isg Uzmanlik Ücretleri

cananalptekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
yeni yönetmelik taslağını görmediniz herhalde rkadaslar, orda isg uzm. çalışma süreleri var değiniz gibi 27,50 ler bence bizi pek kurtarmaz gibi (adamlar dakikalardan bahsetmiş çünkü :)
(1)

İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için

a
şağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) 1 ilâ 10 çal
ışanı olan işyerlerinden,

1) Az tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda, ayda en az 30 dakika,

2) Tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda, ayda en az 60 dakika,

3) Çok tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda, ayda en az 120 dakika,

olmak üzere her çal
ışan başına ilave 15 dakika.

b) 10’dan fazla çal
ışanı olan işyerlerinden,

1) Az tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,

2) Tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika,

3) Çok tehlikeli s
ınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 20 dakika, BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ ??
Bilgi için teşekkürler. Yönetmelik taslağını incelediğimizde, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olan bizleTehlikeli sınıftaki işyerlerinde görev alamıyoruz. Oysa ki kanunda görev alabileceğimiz yazıyordu. Bu bir çelişki doğurmuş. Çalışma saatleri de tamamen değiştirilerek yeniden düzenlenmiş durumda. 10 dan fazla çalışanı olan işyerleri için çalışan başına ilave süreler 10 dan az çalışanı olan işyerlerindeki çalışma sürelerine ilave olarak mı hesaplanacak bun u anlayamadım.
Alacağımız hizmet karşılığı ücretler konusunda da tam bir belirsizlik var. Bence, taslaktaki gibi bizlerin de çalışma sürelerinin tesbit edilmesi gibi bir fiyat standardı oturtmamız gerekir. Hem bir standart olur.
Ben bir çalışma yapacak olursam;(fiyatlar gerçeği yansıtmamaktadır.)
1. 1 ila 10 çalışanı olanlarda:
*az tehlikeli sınıfta 300 tl+ kişi başına 50 tl ilave ücret eklenerek,
*tehlikeli sınıfta 400 tl + kişi başına 50 tl. ilave ücret eklenerek ,
* çok tehlkeli sınıfta 500 tl + kşi başına 50 tl. ilave ek ücret eklenerek hesaplanır.
10 dan fazla çalışanı olan işyerleri için de benzer şekilde bir hesaplama yapılabilir.
ücretlendirme konusunda birbirimize yardımcı olabiliriz.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bu fiyatları belirlemede tam zamanlı ve part için ayrı değerlendirmeler yapılmalı c sınıfı tam zamanlı bir uzman minimum 2500 tl ile çalışmalı. part çalışmalarda saat üzerinden değerlendirme yapılmalı ve belli bir limit olmalı . çünkü bu işi yaparken vergi (mükelleflikten doğan) serbest meslek makbuzu muhasebe işleri mesleki sigorta vs eklendiğinde c sınıfı bir uzmanın minimum saati 27,50 tl den çalışmalı rakamlar hoşunuza gitmesede(bedavaya çalışanlar için:)) bu işin kurtarırı bu;)
Ücretler gerçekten çok düşük. Ancak ben saat başı 27,50 tl minimum çalışma ücretini neye göre belirlediğinizi anlayamadım. Buna göre yapılan hesaplamalarda üretler gene ayaklar altında. Örnek vererek yaparsanız hesap ortada zaten. Full time çalışmalarda ücret okey. Ama part tıme çalışmalarda bir yanlışlık var bence.​
Bakanlık yeni kanunla birlikte artık fatura ve serbest meslek makbuzunu (bağımsız çalışan uzman ve hekimlerde) kabul etmiyor. Bünyesinde çalışacağı gün kadar sigortalı olmasını istiyor.

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
benim örneğini verdiğim osgb sağlık hizmetleri için periyodik sağlık kontrolleri,iş sağlığı eğitimleri ve küçük çaplı müdahaleler(pansuman,dikiş vs. ) dahil 1000 tl/ ay olarak sözleşme yapmış....

mecitaltay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hayatımızı kazanmaya yeter mi bu iş sizce

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar osg birimleri iş yeri hekiminden ve isg uzmanından ayrı ayrı 3000-3500 kazanıyorsa ve işverene bunu kabul ettiriyorsa. bizim iş verene gidip 1500-2000 ücret istemememiz işveren adına daha makul değil mi ...???

Ayrıca 3 yıl için C sınıfları B sınıfının baktığı yerlere bakabilecek.. Örneğin açık ocaklarda çalışacak bir c sınıfı uzmanı kömürün tozun içinde 500 tl yi kendine layık görüyorsa diyecek bir şey yok....

HAKAN AKARSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
6331 sayılı yasada sırf iş güvenliği uzmanı çalıştırmamak bile 5000 tl ceza gerektiriyor. türkiyede bu kadar çok isg uzmanımı varki ücretler bukadar düşük

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
6331 sayılı yasada sırf iş güvenliği uzmanı çalıştırmamak bile 5000 tl ceza gerektiriyor. türkiyede bu kadar çok isg uzmanımı varki ücretler bukadar düşük

ki bunun yanında kanunda okuyamadığım bu cezayla birlikte daha bir çok ceza da var

nr1A2fan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben anlamıyorum arkadaş , yani tamam bu işe sadece ''parası iyidir'' gözüyle bakmamak lazım orası her iş için gereken yaklaşım olmalı ama yani 1000 lirayada yapılmaz be...

Bugün bi tezgahtar bile daha çok para kazanır , yazık yani...

Bakanlık bu işe bi el atsada herkes eşit iş eşit adil ücret anlayışında işini yapsa...

isg0017

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tabipler birliği işyeri hekimleri için el atmış ve bir ücret tarifesi yaratmışdı ki gerçi son kanun ve yönetmelik taslaklaeından anlaşılıyorki tabipler birliği artık karışamıyor, aradan çıkartılmış sizin anlayacağınız, burada ücret konusunda devletin bir tarife yaratacağını sanmıyorum bizim için, daha 1-10 kişinin çalıştığı işyerleri için isg uzm. ve işyeri hekimi hizmet desteği için bir yönetmelikde bahsi bile geçmemiş, yani çok teh.-az teh. için şukadar destek devletce verilecek denmemiş. ama ocak 2013 den önce belirtilir sanırsam

imsorryimlate

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
staj yaptığım osgb' de c sınıfı uzmanlara 1000 TL /ay ücret ödenmekteydi malesef bunu öğrendeiğimde sadece bu işle yeterli gelirim olamayacağını düşündüm.

kral

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Yazıklar olsun...Belgesini 400-500 tl ye satanlaraaa...Bir aylık sigara parası.Mahkeme masraflarını bile karşılayamazsınız. byee

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bilgi için teşekkürler. Yönetmelik taslağını incelediğimizde, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olan bizleTehlikeli sınıftaki işyerlerinde görev alamıyoruz. Oysa ki kanunda görev alabileceğimiz yazıyordu. Bu bir çelişki doğurmuş. Çalışma saatleri de tamamen değiştirilerek yeniden düzenlenmiş durumda. 10 dan fazla çalışanı olan işyerleri için çalışan başına ilave süreler 10 dan az çalışanı olan işyerlerindeki çalışma sürelerine ilave olarak mı hesaplanacak bun u anlayamadım.
Alacağımız hizmet karşılığı ücretler konusunda da tam bir belirsizlik var. Bence, taslaktaki gibi bizlerin de çalışma sürelerinin tesbit edilmesi gibi bir fiyat standardı oturtmamız gerekir. Hem bir standart olur.
Ben bir çalışma yapacak olursam;(fiyatlar gerçeği yansıtmamaktadır.)
1. 1 ila 10 çalışanı olanlarda:
*az tehlikeli sınıfta 300 tl+ kişi başına 50 tl ilave ücret eklenerek,
*tehlikeli sınıfta 400 tl + kişi başına 50 tl. ilave ücret eklenerek ,
* çok tehlkeli sınıfta 500 tl + kşi başına 50 tl. ilave ek ücret eklenerek hesaplanır.
10 dan fazla çalışanı olan işyerleri için de benzer şekilde bir hesaplama yapılabilir.
ücretlendirme konusunda birbirimize yardımcı olabiliriz.

bööle kabul adileceğimizi sanmıyorum keşke olsa..

alitutar65

Üye
TÜİSAG Üyesi
Burası neresi arkadaşlar evet Türkiye der gibi duyuyorum.evet arkadaslar burası türkiye ve burada hersey mümkündür.bu meslek türkiyede henüz evresini tamamlamadan daha şimdiden ayaklar altına alındı danışmanlık şirketleri bu işi rezil eden en önemli faktörlerin basında geliyor adamlar haftada bir geliyor bir imza atıyor yalandan iki evrak yapıp gidiyor öbür yandan orda adamın kolu kopuyor sözüm ona bu firma bir iş güvenliği danısmanlık şirketine bağlı çok yazık.öbür yandan diğer mühendislik okumuş arkadaşlara c sınıfı belge vererek iş güvenlikçi yapıyorlar peki bu adamlar neden ozaman 2 sene bu işin bölümünü okuyor ozaman bu işin bölümünü okuyana c sınıfı belgeyi almak zorunda olmasın direk c sınıfı olarak baslasın buda yapılmıyor ben bu bölümden mezun olalı 2 sene oldu ama bu meslek türkiyede bence bir varlık gösteremiyecek sadece var mı var olarak adlandırılacak çok erken suyunu cıkardılar bu işin benim düşüncelerim böyle farklı düşünen varsa yorumlarınızı dikkate alırım.tesekkürler
Sevgili meslektaşlar. lütfen maliyet çıkartırken emekli iş müfettişi büyüklerinizi örnek alınız. çalışma prensiplerini , bilgi ve tecrübelerini ve en önemlisi ücretlendirmede örnek alınız. çünkü siz yargı karşısında hekimlerden daha fazla sorumlusunuz. osgb ler hekimlerin altında çalışıyorsanız dikkat edin. mühendisliğinizi ortaya vermeyin. işyerinde hekimlerden daha çok sorumluluğunuz ve çalışmanız var.LÜTFEN DİKKATLİ VE PRENSİBLİ ÇALIŞMA İÇİNDE OLUN. SİZLER PRENSİBLİ OLURSANIZ, İŞVEREN SİZE UYMAK ZORUNDADIR. MEVZUAT VE KONJÖKTÖR BUNU GÖSTERMEKTEDİR... LÜTFEN DİKKATLİ OLUN...

isg0017

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bence sürelerde değişme olmaz, hatta bu süreleri önesürüp az ücret tekliflerine zorlanacağız biz isg uzm. ları olarak. buna boyun eğmeyi düşünenler mutlaka çıkacaktır, AMA KİMSE ŞUNU UNTMASIN, O İMZAYI ATTIKTAN SONRA O ŞİRKETTE AYDA 5 DAKİKA GÖREV YAPMAKLA TAM SÜRELİ AÇISINDAN SORUMLULUKLAR EŞİT OLACAK, YANİ NE OLURSA OLSUN O ŞİRKETİN SORUMLULUĞUNU HER İKİ ŞEKİLDEDE EŞİT ALACAĞIZ, dakikalar, saniyeler günlerin önemi yoktur, sorumluluk bizde mi bizde, sana hakim tamam kızım/oğlum burda sen 30dk sorumlusun sen gidebilirsin demeyecek !

isg0017

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili meslektaşlar. lütfen maliyet çıkartırken emekli iş müfettişi büyüklerinizi örnek alınız. çalışma prensiplerini , bilgi ve tecrübelerini ve en önemlisi ücretlendirmede örnek alınız. çünkü siz yargı karşısında hekimlerden daha fazla sorumlusunuz. osgb ler hekimlerin altında çalışıyorsanız dikkat edin. mühendisliğinizi ortaya vermeyin. işyerinde hekimlerden daha çok sorumluluğunuz ve çalışmanız var.

daha açıklayıcı yazarsanız memnun olurum zira önemli noktalara değinmişsiniz

iasonx

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Değerli Arkadaşlar ben foruma yeni katıldım burda ve bir çok ortamda ücret çeşitliliğinden çoğu kişi muzdarip, teknik elemanlar olarak çalışma hayatında en çok birbirine zarar veren grup biziz galiba, doktorlar, avukatlar gibi lisans eğitimlilerden tutun da berberler, kasaplara kadar herkesin bir NET ücreti var.
Şu anda faal çalışan ve çalışmak üzere olan İSG Uzmanlarına sesleniyorum mesleki alanımızda bir ilki başlatın....
Ya arkadaşlar okuyorum, sınavlar var, konular ağır, sorumluluk had safhada, güncel olarak mevzuatın takibi gerek, bir sürü vakit ayrılacak bu işe ve hala 300-500 gibi rakamlar dolaşıyor..:((...
BİZE BİZDEN FAZLA ZARAR VEREN YOK GALİBA....!!!

chemistanbul

Banned
daha öncede yazmıştım tekrarlıyorum.
ülkemizde bu kadar işsiz olduğu sürece dik durmamız zor.şimdi gelelim bazı noktalara;

1-osgbler fazla para alıyor ama bize az veriyor.evet çünkü adamlarda para kazanacak.kimse de az para kazanmayı istemez.
2-1000 TL ye çalışan arkadaşlar mevzuu.şimdi arkadaşlar benim standartlarım gereğince ve ihtiyaçlarım doğrultusunda en az 2000 TL kazanmam lazım.ama bekar, ailesi ile yaşayan arkadaşlar var aramızda veya daha sıkıntılı durumlar yaşayan ve 1000tl onlar için büyük para olan ihtiyaç sahibi arkadaşlar var.bunlar ilerisini düşünememekteler.çünkü şuan kötü durumdalar zaten.ve 1000 tl ye tamam diyorlar.evet ileride bir kaza anında sıkıntı yaşayabilirler.ama şuan onlar için daha önemli.
3-ocaktan sonra 5000 tl ceza kesilecek, evet.ama 1000 tl ye tamam diyen arkadaşlar olduğu için osgbler de rekabetten daha fazla kazanmak için bu düşük ücret isteyen kişilerle çalışıyorlar ve böylece hizmet verdikleri fabrikalardan daha az para alıyor.böylelikle işi kaybetmiyor.

isg uzmanına 4000tl veren bir osgb fabrikadan 10000 tl almalı.AMA
isg uzmanına 1000tl veren bir osgb fabrikadan 5000tl alıyor.böylelikle işi kapmış oluyor.adamın 1000 tl alması osgb nin her zaman avantajına.

ben bir osgb de çalışıyorum.osgb firmadan 4000 tl alıyor.ben osgb den 2000 + sigorta alıyorum.işe yeni başladım..şimdi bir fabrikaya geçmem söz konusu o zaman isteyeceğim ücret 3500 olacak.çünkü rayiç bedelleri biliyorum.bilmeyen arkadaşlarda 1000 tl ye ok diyorlar.bilgisizlik bu işin diğer bir bacağı.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bütün samimiyetimle söylüyorum gittiğim işletmelerde bizim verdiğimiz teklife yıllık mı diye sordular. çünkü bu işletme sahibine aylık 500 tl teklif verilmiş ne kadar acı bir durum mesleğimizi yerin dibine sokuyolar.
aslında bu şekilde davranışda bulunan kişiler tespit edildiği takdirde ifşa etmek gerek diye düşünüyorum..bir çok kişinin emeğiyle de oynuyorlar malesef...

B

beyoglu33

Guest
ben 400-500 TL ye kadarda teklif verilecegine pek olanak vermiyorum çünkü kurtarmaz.. bunu düşük ücretle uzman çalıştırmak için atıyorlardır,işletmecilerde zaten simsarın önde gideni fiyatı düşürmek için ne cambazlıklar yapar onlar.
bu fiyat işine gelince bence her ilde toplantılar yapılmalı ve birlik saglandıktan sonra bakanlıga baskı yapılarak isg uzmanlarının işletmelere degilde bakanlıga baglı olarak çalışması saglanıp işverenin baskısı yokedilmeli ve sınıfına ve türüne göre işin tehlikesi belirlenip fiyat bakanlık tarafından kesin olarak belirlenip işverenden alınmalı bu sayede herkes kafasına göre fiyat belirleyemez...yoksa kendi yapacagı işi düşünüpte fiyat belirlemeyen ortalıkta saga sola sorup fiyat ögrenen uzmanlar çok kolay kandırılır ......yeni belgeli bir uzmanın(c sınıfı üstelik 3 yıl daha b sınıfı yerlerede bakabiliyor) maaşı 2500 TL den az olmamalı......

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben 400-500 TL ye kadarda teklif verilecegine pek olanak vermiyorum çünkü kurtarmaz.. bunu düşük ücretle uzman çalıştırmak için atıyorlardır,işletmecilerde zaten simsarın önde gideni fiyatı düşürmek için ne cambazlıklar yapar onlar.
bu fiyat işine gelince bence her ilde toplantılar yapılmalı ve birlik saglandıktan sonra bakanlıga baskı yapılarak isg uzmanlarının işletmelere degilde bakanlıga baglı olarak çalışması saglanıp işverenin baskısı yokedilmeli ve sınıfına ve türüne göre işin tehlikesi belirlenip fiyat bakanlık tarafından kesin olarak belirlenip işverenden alınmalı bu sayede herkes kafasına göre fiyat belirleyemez...yoksa kendi yapacagı işi düşünüpte fiyat belirlemeyen ortalıkta saga sola sorup fiyat ögrenen uzmanlar çok kolay kandırılır ......yeni belgeli bir uzmanın(c sınıfı üstelik 3 yıl daha b sınıfı yerlerede bakabiliyor) maaşı 2500 TL den az olmamalı......
maaşı şu kadar olmalı fikri çok mantıklı gelmese de fiyat belirlendikten sonra şöyle bir yöntem uygulanabilir uzman maaşları bakanlığa bağlı bir kurum üzerinden ödenebilir yani işveren parayı kuruma yatırır kurumda çalışanın hesabına aktarır fiyat politikası belirlenen asgarinin altında çalışma önlenebilir direk para işverenden alındığı sürece 400-500 liraları görmek çok zor olamayacak

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.