Soru : İSG uzmanlığı yapan aynı zamanda TMGD yapamaz mı ?

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar, ben de TMGD belgesi almayı düşünüyorum fakat geçenlerde yine forumda bahsedilmişti, İSG uzmanlığı yapan aynı zamanda TMGD yapamaz diye, bu yüzden vazgeçtim. Aynı firmada tam zamanlı İSG uzmanlığı ile beraber TMGD yapılamıyor değil mi kesin bilgi bu?

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yapılabilir. bu konununda arka kapısı mevcut. TMGD olarak çalışabilmeniz için SGK giriş kodunuz TMGD olma zorunluğu olmasına rağmen İSG uzmanı olarak hizmet verebilmek için sgk kodunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu demektir ki SGK girişini TMGD seçerek bu yükümlülüğü yerine getirebiliriz. daha sonrasında da İsg katipten uzman olarak kendinizi atayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yok şimdilik.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yapılabilir. bu konununda arka kapısı mevcut. TMGD olarak çalışabilmeniz için SGK giriş kodunuz TMGD olma zorunluğu olmasına rağmen İSG uzmanı olarak hizmet verebilmek için sgk kodunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu demektir ki SGK girişini TMGD seçerek bu yükümlülüğü yerine getirebiliriz. daha sonrasında da İsg katipten uzman olarak kendinizi atayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yok şimdilik.
Ama bu sefer de prim gün sayısından sıkıntı yaşamaz mıyım? A sınıfı İGU lar bu dediğinizi yapabilir o zaman prim gün yani sınıf yükselme derdi olmayacağı için :)

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Yapılamaz, aynı TCKN ya İsg Katip'ten iş güvenliği uzmanı diye atanabilir ya da e-devlet'ten TMGD diye.
Önce hangisini atarsanız diğerini atayamazsınız.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yapılamaz, aynı TCKN ya İsg Katip'ten iş güvenliği uzmanı diye atanabilir ya da e-devlet'ten TMGD diye.
O zaman sadece CV ye yazıp güçlendirmek için alınabilir eğer TMGD işi yapmayacaksak. Sırf bunun için de bu kadar zahmete değmez kısaca :düşünceli:

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ama bu sefer de prim gün sayısından sıkıntı yaşamaz mıyım? A sınıfı İGU lar bu dediğinizi yapabilir o zaman prim gün yani sınıf yükselme derdi olmayacağı için :)

A sınıfı uzman olabilmeniz için sgk girişinize bakmaz isg katipte atamanız olsun süreyi doldurun evrakalrınız tam olsun birde çalıştığınız işletmeden çalışma belgesi isteyin. İş güvenliği uzmanı olarak çalıştığınza dair yeter

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

İSG katip sistemi ile TMGD sistemi entegre değil. O yüzden böyle birşey yok. Lütfen insanları yanıltmayın.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG katip sistemi ile TMGD sistemi entegre değil. O yüzden böyle birşey yok. Lütfen insanları yanıltmayın.

Güzel kardeşim hem iş güvenliği uzmanıyım hem TMGD'yim. Kendi yaptığım işlemi benden iyi mi bileceksin?
***kesildi***, asıl sen yanıltma insanları.
Birşey biliyoruz da konuşuyoruz.
Kralı gelsin hem TMGD atamasını hem de iş güvenliği uzmanı atamasını yapamaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Okan Kaynak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu konuya ilgili mevzuatı inceleyerek açıklık getirelim. Öncelikle tmkt hk. yönetmelikte " TMGDK şirketinin yönetim kurulunda görev alanlar veya şirketin müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda TMGD hizmeti verenler 5510 sayılı Kanunun sadece 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında tam süreli (aylık 30 gün üzerinden) 2263.06 SGK meslek kodu sigortalı ile olarak çalışması zorunludur. Bu fıkrada belirtilen şekilde hizmet veren TMGD’ler herhangi başka bir işte çalışamaz veya çalıştırılamazlar.” hükmü yer almaktadır. Bu oldukça net bir ifade. Buradan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğine geçelim. "İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından ilgili yönetmeliklerde belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı görevlendirir." İşyerinde uygun nitelikte çalışan yoksa OSGB'den hizmet alır vb...
Şimdi TMGDK'da görev alan biri başka işte çalışamaz. İşyeri bünyesinde TMGD olarak görev yapan bir çalışanın ise işyerinin iş güvenliği uzmanlığını veya işyeri hekimliği yürütmesinin önünde bir engel bulunmuyor. İşveren nasıl çalışanları arasından üretim mühendisini iş güvenliği uzmanı olarak atayabiliyor veya dahiliye uzman hekimini işyeri hekimi olarak görevlendirebiliyorsa, yine çalışanları arasında TMGD olarak görev yapan çalışanını da iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir.
Aynı işyerinde görev yapmayan bu iki meslek grubu için aynı zamanda iki işyeri sigortası işlemesi gerekeceği için çalışmaları uygun olmayacaktır.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuya ilgili mevzuatı inceleyerek açıklık getirelim. Öncelikle tmkt hk. yönetmelikte " TMGDK şirketinin yönetim kurulunda görev alanlar veya şirketin müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda TMGD hizmeti verenler 5510 sayılı Kanunun sadece 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında tam süreli (aylık 30 gün üzerinden) 2263.06 SGK meslek kodu sigortalı ile olarak çalışması zorunludur. Bu fıkrada belirtilen şekilde hizmet veren TMGD’ler herhangi başka bir işte çalışamaz veya çalıştırılamazlar.” hükmü yer almaktadır. Bu oldukça net bir ifade. Buradan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğine geçelim. "İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından ilgili yönetmeliklerde belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı görevlendirir." İşyerinde uygun nitelikte çalışan yoksa OSGB'den hizmet alır vb...
Şimdi TMGDK'da görev alan biri başka işte çalışamaz. İşyeri bünyesinde TMGD olarak görev yapan bir çalışanın ise işyerinin iş güvenliği uzmanlığını veya işyeri hekimliği yürütmesinin önünde bir engel bulunmuyor. İşveren nasıl çalışanları arasından üretim mühendisini iş güvenliği uzmanı olarak atayabiliyor veya dahiliye uzman hekimini işyeri hekimi olarak görevlendirebiliyorsa, yine çalışanları arasında TMGD olarak görev yapan çalışanını da iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir.
Aynı işyerinde görev yapmayan bu iki meslek grubu için aynı zamanda iki işyeri sigortası işlemesi gerekeceği için çalışmaları uygun olmayacaktır.
"
çalışanları arasında TMGD olarak görev yapan çalışanını da iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir.
Aynı işyerinde görev yapmayan bu iki meslek grubu için aynı zamanda iki işyeri sigortası işlemesi gerekeceği için çalışmaları uygun olmayacaktır. "
Son cümleniz bir önceki ile çelişiyor ne demek istediğinizi anlamadım.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;
2016 yılında TMGD oldum ve aynı yıl İSG Uzmanı oldum. Çalıştığım firmada iki görevi de 31.12.2017 tarihine kadar yürüttüm. Çünkü bu tarihte sistem beni kendisi TMGD olmaktan çıkardı. Bu konu ile ilgili Cimer üzerinden hem Ulaştırma Bakanlığı'na hem de Çalışma bakanlığına aynı soruyu ayrı ayrı sordum. aldığım cevap ''HAYIR'' oldu ve şirket içinden başka birine TMGD belgesi aldırdık. Resmi atamalı TMGD o, fakat işi ben yürütüyorum. Hem katip üzerinde İGU hem de e devlet üzerinde TMGD aynı işletmede maalesef olamıyoruz arkadaşlar.

Son düzenleme:

Okan Kaynak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
"
çalışanları arasında TMGD olarak görev yapan çalışanını da iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir.
Aynı işyerinde görev yapmayan bu iki meslek grubu için aynı zamanda iki işyeri sigortası işlemesi gerekeceği için çalışmaları uygun olmayacaktır. "
Son cümleniz bir önceki ile çelişiyor ne demek istediğinizi anlamadım.
Son cümle çelişmiyor ancak anlatmak istediğimi anlatamamışım haklısınız. Fazlalık olmuş.
@kmtugba87 'nin net örneğine karşı ise bir şey diyemiyorum. Ortada tecrübe edilmiş bir durum var. Ben mevzuatı yorumlamıştım ama sahadaki işleyişe de kulak vermek gerekir.

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir iş yerinde, hem isg uzmanı hemde tmgd belgesine sahip bir kişi, sgk girişi tmgd olmak kaydı ile,
o iş yerinde hem e-devlet üzerinden tmgd girişi ve hemde isg katip üzerinden uzman ataması yapılabilir.
Bununla ilgili bir sıkıntı yok, ancak farklı iş yerlerinde bilemiyorum ?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir iş yerinde, hem isg uzmanı hemde tmgd belgesine sahip bir kişi, sgk girişi tmgd olmak kaydı ile,
o iş yerinde hem e-devlet üzerinden tmgd girişi ve hemde isg katip üzerinden uzman ataması yapılabilir.
Bununla ilgili bir sıkıntı yok, ancak farklı iş yerlerinde bilemiyorum.

Üstteki girişlerde net şekilde 3 yerde yapılamaz deniyor. Bir hanımefendi atama yapmış sonra sistem atmış, ben denedim uzman atamam vardı TMGD ataması yapamadım. Neyin ısrarındasınız? İkisini aynı kişi yapamaz. Kal geldi, neyse ya siz yapın atamanızı devam edin. Ben yapamadım.
Genel kültür olarak TMGD bilgisi var işte.

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Üstteki girişlerde net şekilde 3 yerde yapılamaz deniyor. Bir hanımefendi atama yapmış sonra sistem atmış, ben denedim uzman atamam vardı TMGD ataması yapamadım. Neyin ısrarındasınız? İkisini aynı kişi yapamaz. Kal geldi, neyse ya siz yapın atamanızı devam edin. Ben yapamadım.
Genel kültür olarak TMGD bilgisi var işte.
"Neyin ısrarındasınız? İkisini aynı kişi yapamaz"

-Herhangi bir ısrarda bulunduğumuz yok, Soru sormuşlar bizde cevap yazdık, Hem tmgd hem isg uzman atamasını yaptık ve halen devam ediyor ki yazıyoruz.. Siz atama yapamadıysanız sizin sorununuz.

hakan tezel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
"Neyin ısrarındasınız? İkisini aynı kişi yapamaz"

-Herhangi bir ısrarda bulunduğumuz yok, Soru sormuşlar bizde cevap yazdık, Hem tmgd hem isg uzman atamasını yaptık ve halen devam ediyor ki yazıyoruz.. Siz atama yapamadıysanız sizin sorununuz.
isg uzman tam zamanlı olarak mı yarı zamanlı mı çalışmakta acaba? SGK girişi yada çalışma süreleriyle (tam/yarı zamanlı alakalı) olabilir atama durumu, sektöre göre de değişiyor olabilir atama izni, bazılarında yapılıp bazılarında atanamaması garip doğrusu

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.