Soru : İsg Uzmanlığı Ve Mühendislik

Murat Ocak16

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Herkese merhaba .

İsg uzmanı olmaya aday arkadaşlar için tecrübeli uzmanlarımızdan tavsiye almak istiyorum. iyi bir İsg uzmanlı olabilmek için mühendis olmak daha mı avantajlıdır yani işin içinde teknik sayısal bilgiler mi vardır yoksa illa mühendis olmaya gerek yoktur dikkatli ve özverili olup tecrübe kazanmak yeterli midir? İsg uzmanlığı sadece işyerindeki sorunları görüp farkedip yazmak belirtmek değil bunun devamında öneri fikir birden fazla çözüm(maliyet durumuna göre) gerekir diye tahmin ederek bu çözüm önerileri mühendis olan teknik bilgisi olan biri daha iyi yapar diye düşünüyorum. Tecrübeli uzmanlarımızdan görüş almak isterim.

asimaksu1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Bir elektrik mühendisi olarak İSG açısından mühendislik okumanın bir manası yok. Elektrik mühendisliği okumuş olsaydın ve İSG Uzmanı olmuş olsaydın dar bir pencereden bakılınca önde olurdun bunu da bir miktar tecrübe ile kapatabilirdin. Bir elektrik mühendisinin şahsi kanaatim önde olacağı konular;

Periyodik Elektrik Tesisatı Kontrolü ve Raporlaması
Elektrik İşlerinde Risklerin Analizi

konuları olurdu. Zaten verilen İSG eğitimlerinde bunları kendi özverin ve merakınla tamamlarsın. Üzerine düşmen gereken konuları sıralamam gerekirse;

Topraklama;
  • Topraklama nedir?
  • Topraklama direnci nedir?
  • Topraklama direnci kaç ohm olmalıdır?
  • Gövde topraklaması nedir?
  • Topraklama Sınır Değer Hesabı Nedir?
  • Kaçak akım rölesi nedir?
Paratoner;

• Paratoner nedir?
  • Yıldırım risk analizi nedir?

Elektrik İç Tesisat;
Trafolar

gibi konularda bilgi sahibi olursan baya bi tecrübe edinmiş olursun diye düşünüyorum.

rhisos

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba .

İsg uzmanı olmaya aday arkadaşlar için tecrübeli uzmanlarımızdan tavsiye almak istiyorum. iyi bir İsg uzmanlı olabilmek için mühendis olmak daha mı avantajlıdır yani işin içinde teknik sayısal bilgiler mi vardır yoksa illa mühendis olmaya gerek yoktur dikkatli ve özverili olup tecrübe kazanmak yeterli midir? İsg uzmanlığı sadece işyerindeki sorunları görüp farkedip yazmak belirtmek değil bunun devamında öneri fikir birden fazla çözüm(maliyet durumuna göre) gerekir diye tahmin ederek bu çözüm önerileri mühendis olan teknik bilgisi olan biri daha iyi yapar diye düşünüyorum. Tecrübeli uzmanlarımızdan görüş almak isterim.
mühendis olmaya gerek yok ama tabiki genelleme yapacak olursak mühendisler bir adım onde olur meslekte .yani acık ogretimden uzman olan arkadasla muhendislik ten uzmanlıga gecen biri aynı olmaz .muhendis olmayan uzmanlardanda cok iyi uzmanlar cıkıyor muhendis olan isg uzmanların da uzman diyemeyecegin kişiler cıkıyor ..isg de cok extrem seyleri bilmene gerek yok yonetmelikleri ve bikaç pratik bilgiyi bilmen yeter zaten yetemeyecegin yerde uzmanına sorarsın ..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.