Soru - Isg Uzmanları Sertifika Iptalleri | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Isg Uzmanları Sertifika Iptalleri

Konu, 'İSG Katip Hakkında' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. BAYRAM ŞEKER

  BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi  e katipte sertifika durumunda iptal edildi yazmıyorsa yenilemenize gerek yok. benimki öyle idi. eğer aktifse hiç sıkıntı yok


   
  cbicerer bu yazıya teşekkür etti.
 2. erdemgazi

  erdemgazi TÜİSAG Üyesi

  Eğitim şartlarını yerine getirerek sınavlarını kazanan ve yıllardır piyasada çalışmakta olan iş güvenliği uzmanlarının sertifikaları incelemeye alındı. İşyerleriyle sözleşme yapan pek çok iş güvenliği uzmanı, Bakanlık onaylı sertifikalarının iptaliyle şoke oldu.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile iş güvenliği eğitimi vermeye yetkili eğitim kurumlarının aralarındaki iletişimsizlik nedeniyle, iş güvenliği uzmanlığı belgeleri incelemeye alındı. İş güvenliği uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanabilmek için gerekli şartlardan biri olan 'staj' yapma zorunluluğunu yerine getirdiğini gösteren belgeyi Bakanlığın yetkilendirdiği eğitim kurumuna teslim eden uzman adayları, sınavları da vermesine rağmen mağduriyet yaşadı.


  SERTİFİKALAR İPTAL EDİLDİ

  En az 70 puan alanlar, Bakanlığın, tüm bu işlemlere resmiyet kazandıran İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP) sisteminde 'iş güvenliği uzmanı' olarak tanımlandı. 'Tüm şartları yerine getirdin, sınavı da kazandın, artık iş güvenliği uzmanlığının gerektirdiği tüm iş ve işlemleri yapabilirsin' anlamına İSG-KATİP tanımlamasının ardından pek çok iş güvenliği uzmanı, işyerleriyle sözleşme yaptı. Pek çoğu da sözleşme yapmak üzere anlaştı. Uzmanlar, İSG-KATİP'te 'sertifikanız iptal edildi' ibaresiyle karşılaşınca şoke oldular.


  'Yetkiler iptal edilmedi sorun geçici'

  Günlerdir sektörde huzursuzluğa yol açan gelişme ile ilgili olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, sorunun geçici olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

  'İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından İSG Profesyonellerinin kayıtlı olduğu ve tüm iş ve işlemlerinin takip edildiği İSG-KATİP üzerinden yapılan online kontrollerde; bazı İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin staj yaptıklarına dair kayıtlarının eğitim aldıkları kurum tarafından yönetmelikte belirtilen esaslara göre tarafımıza bildirmedikleri anlaşılmıştır. Bu durumdaki İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin ileride doğabilecek mağduriyetlerini önlemek üzere; stajını tamamladığı halde Genel Müdürlüğümüze İSG-KATİP üzerinden bildirim yapılmadığı anlaşılan İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin yetkileri gerekli bildirimi yapılana kadar pasif hale getirilmiştir. İSG-KATİP 'te pasif hale getirilen sözkonusu kişilerin yetkileri iptal edilmemiş olup, mevcut sözleşmeleri devam etmektedir.


  BİLGİ GÜNCELLEMESİ YAPILABİLECEK

  Eğitim alınan kurumdan veya stajın yapıldığı işyeri tarafından onaylanmış 'İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu'nun (aslı veya ilgili eğitim kurum veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde Genel Müdürlüğümüze ulaştırılmasını müteakip staj yaptığı anlaşılan (girdiği ilk sınav tarihinden önce), tekrar sistemde aktif hale getirilecektir.

  Eğitim alınan kurumun kapanmış olması durumunda; staj yapılan işyerinden alınacak olan 'İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu' (aslı veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde sunulması halinde Genel Müdürlüğümüzce kabul edilecektir.

  Belge iptali; ancak, stajı yapmadığı anlaşılan kişilere yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca uygulanacaktır. Hali hazırda herhangi bir İSG Profesyonelinin yetki belgesinin iptali sözkonusu değildir. Adres güncelleme ile ilgili; 'Belge Basımına İlişkin Yayınlanan' duyurunun stajlarla ilgili İSG-KATİP'te ekranlara düşen duyuru ile ilgisi bulunmayıp, staj bilgilerinde eksiklik olan kişilerin de bilgi güncelleme ekranını kullanabilecekleri açıktır.'

  Kaynak: Yenişafak

   
 3. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bendeki problem giderilmis sertifika aktif olmus;)

     

   
 4. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şimdide isg-katipten mezuniyet ekle butonu aktif degil alla alla;)Ne yapmam lazim bilen varmi acaba?

   
 5. EssEss

  EssEss TÜİSAG Üyesi

  Sorun ile alakalı bir işlem yapmış mıydınız? Nasıl aktif oldu? Ben sürekli ÇASGEM ve yetkilendirme müdürlüğünü taciz ediyorum hala bir değişiklik yok.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica