İsg Sorumlusu İşe Alım Mülakatı

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar. Firmamıza İSG sorumlusu almak istiyoruz ancak mülakatta ufak bir sınav yapacağız.. Gerçekten hakim olduğunu anlamak için hangi sorular sorulmalı, hep standart bazlı mı ilerlemeliyiz? Buna benzer örnekler mevcut mu? Daha öncede formda yer aldı mı bilmiyorum inceledim ama bulamadım.

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar. Firmamıza İSG sorumlusu almak istiyoruz ancak mülakatta ufak bir sınav yapacağız.. Gerçekten hakim olduğunu anlamak için hangi sorular sorulmalı, hep standart bazlı mı ilerlemeliyiz? Buna benzer örnekler mevcut mu? Daha öncede formda yer aldı mı bilmiyorum inceledim ama bulamadım.

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sertifikalar bakkal dükkanından alınmıyor. İsg uzmanı onuru ile oynamayalım.

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Bu nasıl bir cevap anlayamadım..

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG sorumlusu olarak iş güvenliği uzmanı istihdam edeceksiniz ve sınav yapmak istiyorsunuz .Neden? Tecrübesine yada tecrübesizliğine göre karar verilmesi germiyor mu? Zaten İG eğitimine gidip sınavla sertifika sahibi olan birine sınav yapmak nedir. Tecrübeli istiyorsanız referans denen bir şey var.

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Büyük firmalar referans ve tecrübeyle mi alıyor? Sonuçta herkes alanıyla ilgili ufak da olsa bir mülakata tabii tutuluyor.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Standart bazlı giderseniz yanılırsınız, bilgiye ihtiyacı olduğunda nereye bakacağını biliyorsa her sektörde çalışabilecek ehil kişilerle çalışırsınız. Standart ezberlemiş olmak bir anlam ifade etmez, standardı anlayabilmesi ve yorumlayabilmesi önemlidir. Konunun uzmanı olmayan biri nasıl bir sınav yapacak o ne kadar geçerli olacak?

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İletişimi güçlü aynı zamanda olaylar karşısında kıvırabiliyorsa iş yapar

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Standart bazlı giderseniz yanılırsınız, bilgiye ihtiyacı olduğunda nereye bakacağını biliyorsa her sektörde çalışabilecek ehil kişilerle çalışırsınız. Standart ezberlemiş olmak bir anlam ifade etmez, standardı anlayabilmesi ve yorumlayabilmesi önemlidir. Konunun uzmanı olmayan biri nasıl bir sınav yapacak o ne kadar geçerli olacak?
Kübra Hanım cevap için teşekkürler. Sınavdan kasıt, 10 dklık bir konu hakkında sunum yapılması istenebilir mi. Ya da standarttan bir madde için açıklama ve yorumlama yapmasını mı istemeliyiz? Yani İSG uzmanı olarak başlayan arkadaşlar görüşmede hiç soru yönetilmedi mi?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mülakattan önce kısa bir süre işletmenizi gezdirin. Gördüğü tehlikelerin neler olduğunu, alınabilecek tedbirlerin neler olabileceğini sorun.
Sınav, sunum gibi yöntemler sizi doğru kişiye ulaştırmayacaktır.

ademsalman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
neden bu kadar büyütülüyor ki, konu verin (makine, proses vb) risk değerlendirmesi ve sunum yapsın

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
neden bu kadar büyütülüyor ki, konu verin (makine, proses vb) risk değerlendirmesi ve sunum yapsın
O kadar vasat Risk Değerlendirmeleri var ki, karşıdaki işin uzmanı değilse anlamayabilir çok da anlam ifade etmez.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Kübra Hanım cevap için teşekkürler. Sınavdan kasıt, 10 dklık bir konu hakkında sunum yapılması istenebilir mi. Ya da standarttan bir madde için açıklama ve yorumlama yapmasını mı istemeliyiz? Yani İSG uzmanı olarak başlayan arkadaşlar görüşmede hiç soru yönetilmedi mi?
Merhaba evet, sizlerin risklerini ve önlemlerini en iyi bildiğiniz bir konuyla ilgili sunum isteyebilirsiniz. Veya standardı yürüten birisine oradan ne anladığını yorumlayabilir. Genco Bey'in yazdığı da uygulanabilir ise o da sizin için daha verimli olacaktır.
Bana da sormuşlardı burada bir risk gördün mü, bakın bi camdan diye. Camdan hiç bakmadan söyleyebilmiştim; çünkü geçerken dikkatimi çeken şeyler olmuştu veya odaya kimse gelmeden camdan dışarı da bakmıştım bunu da belirttim.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba evet, sizlerin risklerini ve önlemlerini en iyi bildiğiniz bir konuyla ilgili sunum isteyebilirsiniz. Veya standardı yürüten birisine oradan ne anladığını yorumlayabilir. Genco Bey'in yazdığı da uygulanabilir ise o da sizin için daha verimli olacaktır.
Bana da sormuşlardı burada bir risk gördün mü, bakın bi camdan diye. Camdan hiç bakmadan söyleyebilmiştim; çünkü geçerken dikkatimi çeken şeyler olmuştu veya odaya kimse gelmeden camdan dışarı da bakmıştım bunu da belirttim.
Birşey daha eklemek istiyorum; risk fark edildi evet. Bunun karşısında ne yapardı orada çalışsaydı bunu da sormanız lazım. Kimi fark edemez, kimi fark eder ama oluyorsa olur olmuyorsa olur ben tespitimi yaptım modundadır, kimisi de nettir o riski engellemek için mücadele verir. Verdiği cevaplardan çıkarım yapabilirsiniz.

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
işe alım sırasında o kadar zorlayan firmalar biliyorum ki firmayı isg ye çok önem veren bir yer sanıyorsun. alınmıyorsun sonra oraya giren arkadaşın yada orada çalışan arkadaşlarına soruyorsun üretimi aksatır maliyeti çok ya ondan bir şey çıkmaz gibi bahaneler sunduğunu öğreniyorsun. umarım işe alımlarınızda sorguladığınız kadar firma olarak isg ye önem verirsiniz.

işe alım süreci olarak bana sizin için en önemli risk nedir demişlerdi. tek cevap içeride ne iş yapılıyor ve ne gibi önlemler olduğunu görmeden buraya göre bir tehlike risk tayini yapamayacağımı söylemiştim. bir uzmanı sahaya alıp eksikliklerin o an tamamını görmesini de bekleyemezsiniz. bazı riskler bakınca direkt gözükmeyebilir çalışma ister. iş güvenliği uzmanlığı tecrübe ister bilgi ister pratik zeka ister araştırmacılık ister. bunu da sadece iş ile ilgili sorular ile anlayamazsınız. ama sadece iş yürüsün derseniz genco beyin bahsettiği gibi firmayı gesdirip en azından bir bölümü orayla ilgili bir rapor hazırlamasını isteyebilirsiniz.

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba, tüm görüşler için teşekkürler. Görüşlerinize genel olarak katılıyorum. İlk başta deneyim ve tecrübesini net ölçemeyiz. Ancak diğer alanlarda aldığımız tüm personellere belirli uygulanan adımlar var. Burada da kendini alanında net bir şekilde ifade edebiliyor mu önemli bir kriter bizim için. ISG yeni bir departman olacak ve hiç bu alanda çalışanımız olmadığı için de sizlerin görüşü önemli.

onur eerdil

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yani öncelikle doğru bir düşünce yapısındanız kesinlikle mülakat ile almalısınız Piyasada KKD 'yi risk diye yazan uzmanları , Risk Değerlendirmesi nasıl yapılır diyen A sınıfı uzmanları gördükçe sadece çsgb uzmanlık bu mesleği yapma konusunda yeterlilik olmadığını görmekteyim. Bence Örnek Kaza vakası verin ve bunun üzerinden Kaza Analizi yaptırın bu değerlendirmeden sonra Kesinlikle Risk Tehlike kavramları ,Saha uygulamaları ,Yüksekte çalışma, Acil durum konularında ucu açık spesifik sorular sorun cevaplarının proaktif yaklaşımda olup olmadığına bakın,

onur eerdil

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yani öncelikle doğru bir düşünce yapısındanız kesinlikle mülakat ile almalısınız Piyasada KKD 'yi Tehlike diye yazan uzmanları , Risk Değerlendirmesi nasıl yapılır diyen A sınıfı uzmanları gördükçe sadece çsgb uzmanlık bu mesleği yapma konusunda yeterlilik olmadığını görmekteyim. Bence Örnek Kaza vakası verin ve bunun üzerinden Kaza Analizi yaptırın bu değerlendirmeden sonra Kesinlikle Risk Tehlike kavramları ,Saha uygulamaları ,Yüksekte çalışma, Acil durum konularında ucu açık spesifik sorular sorun cevaplarının proaktif yaklaşımda olup olmadığına bakın,

ckalite

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Bu arada firmamız ISG konusunda sıfır değil. Dışarıdan hizmet ile uzman ekip tarafından yürütülmekte. Sadece yukarıda da belirtildiği gibi direk alanında uzman kişi ile iş görüşmesine girmeyeceği için belirli şeyleri tespit edebilmek.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim saygıdeğer meslektaşlarım aslında güzel fikirler sundu zaten arkadaşa,ama ben de fikrimi belirtip yine meslektaşlarıma da küçük hatırlatmalar yapmak istiyorum.Benim küçük çocuğumu gönderdiğim okulda bir İG uzmanı olsaydı ondan ne beklerdimin cevabını aramak isterim önce,bu kişi nasıl biri olmalı ya da öyle biriyse bu kişinin öyle biri olup olmadığını nasıl anlarım sorusunun cevabı da aslında bu arkadaşımızın sorusunun cevabı olacaktır.

Okuldaki tehlikeleri hergün arayıp işverene bildiren birini mi isterim yoksa işyerindeki her öğretmeni ,müstahdemi ve öğrenciyi birer tehlike avcısına dönüştürmeye çalışan birini mi isterim.Arkadaşlar kazaların %90 nını önlemenin maliyeti zaten sıfırdır,yani hatalı davranışlardan uzak duran çalışanlar olursa İş güvenliğini %90 oranında artırmış oluyoruz zaten yani ilk olarak iş güvenliği uzmanlarının birinci hedefi çalıştığı yerdeki tüm bireylerin güvenlik kültürünü kazanması için yollar ve yöntemler geliştirmesi olmalıdır.İyi de bunu nasıl yapacak peki,iş güvenliği uzmanı orada çalışan herkesin risk algı düzeyini yukarıya taşıyıp sonra tüm enerjisini yükselttiği risk algı düzeyini yukarda tutmaya çalışmak için kullanmalıdır,
Ben şahsen çalıştığım şirkette artık tehlike arayıp durmuyorum,çalışanlar zaten farkettikleri her tehlikeyi ve bunu önlemek için gereken şeyleri bana getiriyorlar.Ben iş gözlüğünü kullanması için kimseyi uyarmıyorum, çünkü zaten onu takmasa olabilecekler hakkındaki o çalışanın hissiyatı artık çok daha farklı,eskiden vinçle çalışırken yükün altında rahatça dolaşabilen çalışanımız,artık bir takozu yük altına eliyle bile itmeyip itmek için bir sopa arar hale geldi,o kişiyi o sopayı arar halde tutamazsınız uzun süre,normalde iki ay içinde davranışı değişir ve yine eskisi gibi yükün altında serbestçe dolaşmaya başlar,işte bizim asıl görevimiz o kişiyi o sopayı arar halde tutmaktır.İş güvenliğini işyerinde sağlayacak kişi İş güvenliği uzmanı değildir zaten,İş güvenliği uzmanı bir rehberdir,bir danışmandır.Ben şuanki kafamla bir işveren olsam ve bi iş güv.uzmanı ile çalışacaksam bana ve çalışanlarıma gerçekten rehberlik edip edemeyeceğini araştırırım ve bi kişinin gerçek bir rehber olup olmadığını anlamaya çalışırım.Bunu anlamak için de profesyonel bir yardıma gerek yok bence,bana işyerimde iş güvenliğini tesis etmeyi taahhüt eden birini değil işyerimde güvenlik kültürünü oluşturup bunu geliştirmek için bana yardım edeceğini söyleyen birini isterim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.