Soru Isg Eğitimleri Belgelenmesi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında serenayla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serenayla

  serenayla TÜİSAG Üyesi  Merhaba
  sayın iş güvenliği uzmanları isg eğitimlerinde katılımcı belgesini yada sertifikasının aslını kişilerin kendisine mi yoksa özlük dosyasına mı koyduruyorsunuz. Yasada bununla ilgili bahsedilmemiş sadece özlük dosyasında saklanır diyor.
  Ancak alınan eğitimler kişiye özel olduğu için aslını kişiye fotokopisini özlük dosyasına koymamız gerek diye düşünüyorum.
  Sizler nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?


   
 2. Sertifikanın geçerliliği yoktur. İmzalı tutanak esastır. Onu saklayın, sertifikaları çalışanlara verin. İsterseniz birer hatıra fotokopi saklayabilirsiniz.

   
  serenayla bu yazıya teşekkür etti.
 3. serenayla

  serenayla TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ediyorum cevabınız için

     

   
 4. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Sertifikaların önemleri vardır, işyerinizde iş kazası olduğunda soruşturmaya gelen polisler imza föylerini değil, eğitim sertifikalarını istemektedir. O yüzden hatıradan ziyade zorunluluk için özlük dosyalarını tutmanız gerekecektir. Ayrıca o sertifikalar kişiye özelde olsa, işyerinin korunması ve yasal zorunluluğunda olduğu için özlük dosyasında bulundurulması her zaman doğrusu olacaktır. Adam o sertifikayı alıp başka bir işyerine gidip benim sertifikam var, eğitim vermenize gerek yok gibi bir tutum içerisine giremeyeceğinden onlara verilmesinin de bir anlamı yoktur. Eğitim sertifikası dışında, mesleki eğitim belgesi, forklift operatörü belgesi, kazancı, kaynakçı belgesi gibi belgeleri varsa bunlar adam sizden ayrıldığında da işine yarayacağından aslını çalışana verip fotokopisini dosyasına koyabilirsiniz.

   
  yeldak ve serenayla bu yazıya teşekkür etti.
 5. s0LaR pLe.X.uS

  s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

  şaka yapıyor olmalısın.. sertifikanın geçerliliği yok ne demek.. 12 teftiş geçirdim ve istemeyen müfettişe rastlamadım.. yanlış bilgilendirme yapmayalım..


  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK


  Eğitimlerin belgelendirilmesi


  MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

  (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

     

   
  Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 6. taner buldunn

  taner buldunn TÜİSAG Üyesi

  Kiaiye vermek yeterli onemli olan tutanak ve imzadir

   
 7. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Eğitimler için Eğitim katılım formu imzalatılarak çalışanlar için Eğitim katılım sertifikası verilmektedir. Bu sertifikaların geçerliliği tabiki vardır. Çalışanların eğitimleri ile ilgili yönetmeliğe açınız ve bakınız sertifikada olması gereken bilgileri.
  Bu kadar detaylı bilgi verilen sertifikaların geçersiz olduğunu söylemek anlamsız olacaktır.
  Verilen eğitimleri belgelendirilmesi esas olduğu için biz sertifikaları özlük dosyalarında , eğitim katılım formunu ise İSG Klasöründe bulunduruyoruz. Talebi olan çalışanlara da birer örnek sertifika verilmektedir.
   
  semra ve Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 8. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Eğitim katılım imza föyü (katıldığına dair çalışanın imzası) ve eğitim sonunda sertifika verilmesi gerekiyor. Eğitim sertifikası verebilmek için iş güvenliği uzmanın eğiticinin eğitimi belgesi olması iş müffetişleri tarafından istendiğini duydum. Kafama takılan çok tehlikeli yerlerde yıl içerisinde 16 saat eğitim verildikten sonra tek sertifika verilse (sertifikanın ekinde 16 saatlik eğitimler listelense) olur mu?

  Not: Yangın eğitiminde de 1. Seviye yangın eğitici eğitimi sertifikalı kişinin vermesi gerekiyor.   
 9. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle sertifika lazımdır, Bende birçok teftiş geçirdim.

     

   
 10. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sertifika verilmesinde Eğiticilerin eğitimi belgesine gerek yoktur. Çalışanlara verilen eğitim işletmenin yada hizmet alınan OSGB nin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından verilmesi yeterlidir ve bu eğitimler sonunda ilgili yönetmelikte belirtilen bilgilerin içerdiği eğitim katılım belgesi-sertifikası veriliyor.   
 11. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Sertifikayı özlük dosyasında bulunudurun. Lakin teftişlerde zaten seritifkalar istenir.Ama sertifikanın gerçekten olup olmadığı yada gerçekten çalışana ne karşılığı verildiği ve bunun alındığının teyit edilmesi imza formu hatta ve hatta eğitim soonucu yapılan sınav kaıtları ile belli olur. hepsini saklayın derim.Ben öle yapıyorum.Hiç bir çalışan ben bu eitime girmedim diyemez.Sonuçda eğitim aldığı andaki fotoğraflarını bile saklıyorum.Her hangi bir ölümlü yada normal iş kazasında seritifkadan çok imza formuna bakarlar. Saygılarımla   
 12. Uzun zamandır bakmamışım baya yazan olmuş. Arkadaşlar, hepinize buradan bir sertifaka gönderebilirim ama bu sertifikalar sizin eğitim aldığınızı ıspatlamaz. (Çalışan imzası olmayan sağlık raporlarının geçerli olmaması gibi). Sertifikaların bir geçerliliği yoktur, asıllarını çalışanlara verebilirsiniz. İmzalı tutanaklar geçerlidir.

   
  aydan_çağan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica