Işe Başladım Şimdi Ilk Olarak Hangi Belgeleri Hazırlamalıyım ?

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında atalay.ayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi  Uzman sayısı arttıkça bu tür polemiklere daha çok rastlayacağız :) Konuyu açan arkadaşımız belki de işe yeni başlamanın heyecanını yaşıyordur ve eksik bir şeyler yapmaktan korkuyordur gayet normal. Bu iş sadece mevzuatla sınava çalışmakla olmuyor maalesef. İş güvenliği bir derya, bizlerde içindeki sandallar :) Bu ülke tarihi boyunca böyle karmaşık bir meslek görmüş müdür acaba. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Tecrübelerden yararlanmakta fayda var...


   
  aksehirli3442, Burcum, nokia6270 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  benjamin franklin bağımsızlık savaşı sırasında" beyler bugün birbirimize tutunmazsak yarın ayrı ayrı darağacına aslıcağız" demiş okadar vahim olmasada ; çok ağır kanuni sorumluluklar ,patronlar ,bilgisizlikle yerine birbirimzle kavga eder dururuz eğer bir araya gelmeyi başaramazsak

   
  aksehirli3442, nokia6270 ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali ERKOÇ, arkadaşımıza yardım etmek dururken zaten zor bir durumdayken bir de senin moral bozucu sözlerin hiç hoş olmamış. Sen çok iyi bir eğitim almış olabilirsin bu senin çok başarılı olduğun/olacağın anlamına gelmez. Arkadaşımız samimi bir şekilde durumunu izah etmiş. Alay edip moral bozacağına biliyorsan ne yapılacağını söylersin olur biter. Burası bir forum, yani sohbet ve bilgi paylaşım/tartışma yeri. Birbirimize destek olalım, senin yaptığın gibi KÖSTEK olmak yakışmaz. Hem belki bir gün aynı ortamda beraber çalışmak durumunda da kalabileceğini unutma... Sana eğitim verilen kurs yerinde iş güvenliğinin bir "KÜLTÜR" olduğundan da bahsetmiş olmaları gerekirdi... Arkadaşımız hata yapmak istemiyor. Kaldı ki işini yaptığı yerdeki kişilerin de kazaya uğramalarını istemiyor. Bunda alay edilecek, morali bozacak tarzda sözler kullanılmamalı... Yok hala dediğini ısrarla savunuyorsan bence sen sadece kursa gitmişsin o kadar...

     

   
  vedat özmen, aksehirli3442, fırattek ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Bu kadar kasıntı olma Hakan, ayıptır... Arkadaşımızın yanlış/eksik bir iş yapması seni memnun mu edecek?!!! Bir kere onun yanlış yada eksik iş yapmasının sana faydası olmaz ama belki zararı olur. Belki o iş yerinde senin bir yakının zarar görecek... Arkadaşımızın işini tam yapması sana maddi olarak belki bir getirisi olmaz ama en azından yaptığın işe toplumda biraz daha değer katılmasını sağlar... İş güvenliği bir "KÜLTÜR"dür... Amacımız insanların iş güvenliğini tehlikeye atacak durumlara mahal vermemek... O arkadaşımıza yardım etmek dururken senin şu sözlerin yaptığın iş ile (iş güvenliği) tezat bir harekette bulunmuşsun farkında mısın?...!

   
  Mehmet Engez ve aksehirli3442 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali bey her ne kadar eğitim kurumlarının durumlarından bahsetmişse de biraz da motivasyonu ve gururu kırıcı şekilde konuşmuş. Kimse annesinin karnından bu işi bilerek doğmuyor. Bakın ilk işinde ne yapılacağı hususunda zorlanan kişiye bu tür yaklaşım çok yanlıştır... Bu onun hem şevkini kırar hem de kendine olan inancını zayıflatır. Evet tavsiyeniz doğru ancak Ali beyin arkadaşımıza yaklaşımı yanlış. O arkadaşımıza ne yapması gerektiğini söylese hem onu sıkıntıdan kurtarır hem de işe dört elle sarılıp başarılı olmasını sağlar... Belki de olası bir tehlikenin önüne geçilmesine yardımcı olur. Destek varken KÖSTEK doğru değil... Belki de bir gün aynı çatı altında çalışacaklar... Şunu hiç unutmayalım... Biz bir camiayız ve birbirimize destek olmalıyız... Bir arkadaşımızın zorda oluşu ya da başarısızlığı hiç birimizi sevindirmemeli...

     

   
  atalay.ayaz ve zaferkul01 bu yazıya teşekkür etti.
 6. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi


  NACE kodu var her işletmenin.bu kodu işletme sahibi bilmelidir.bu kodu girince hangi tehlike sınıfına ait olduğu ortaya cıkar

   
 7. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  fatih arkadaşımız çok güzel özetlemiş teşekkür ederim
   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 8. krmgny

  krmgny TÜİSAG Üyesi

  bir işe müh olarak basladıgınızda mutlaka size yapmanız gerekenleri gösteren hatta sizi egiten birileri oluyor.en kötü danısabileceginiz biri veya birileri.ama bu iş öyle bir işki eger calıstıgınz yerde baska bir isg uzmanı yoksa ilk zamanlar sudan cıkmıs balıga dönüyorsunuz.10 sende egitim alsanız iş uygulamaya gelince afallamak gayet normal   
  özlem47, atalay.ayaz ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 9. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  israfil ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
 10. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  Fatih kardeş ben kasmıyorum.sadece bu kadar hazırcılığa karşıyım.senin dediğin gibi biri olsam iş güv uzmanlığına yeni başlayacak adlı konudaki yazıma 46 teşekkür almazdım.biraz bireysel gayret.Bu forumlar yakında sadece gir döküman al git gibi platformlar olacak böyle hazırcılığa destek verirseniz.   
 11. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar artık insanların istedikleri gibi anlamasından yoruldum.
  -a konusu için b yönetmeliğine baktım ama şöyle diyor bi açıklar mısınız anlamadım?
  -a konusu için napcam yardım edin işe başladım napcam?
  Bu iki cümle arasındaki farkı anlamayan arkadaşlara zaten hiçbir sözüm olmaz..   
 12. alierkoc

  alierkoc TÜİSAG Üyesi

  3-4 gündür işlerim olduğu için foruma giremedim ve bu sabah açıp baktığımda yazılanlar karşısında dumur olmuş durumdayım.hiçbir arkadaşıma tek tek cevap verme gibi bir tutum içinde olmayacağım.

  not:bu başlığa yazacağım son yazıdır.

  soru 1:işe yeni başlayan isg uzmanlarının hangi belgeleri hazırlaması gerektiği,dosya,evrak ve sektörel bazda yapılması gereken işlerin anlatıldığı onlarca konu,yüzlerce yazı isgfrm.com'da mevcut mudur?
  soru2:hiçbir çalışma,hazırlık,kafa yorma yapmadan ,armut piş ağzıma düş mantığıyla "elinde x için risk değerlendirmesi,y için döküman,z için risk değerlendirmesi var mı?" gibi sorulardan siz de sıkıldınız mı?
  soru3:şaşırma:sbg sahiplerinin,isg uzmanı çalıştıran firma sahiplerinin isg uzmanlarına karşı düşük maaş,davranış ve çalışma prensiplerinden şikayetlerin had safhada olduğu bir ortamda burada yazılanları(özellikle açılan bu başlığı ve yazılan ilk mesajı) OSGB sahiplerinin okumadığını,görmediği zanneden var mı?
  soru4:siz OSGB sahibi olsanız açılan bu başlığı ve yazılanları okuyup yeni belge almış acemi isg uzmanları hakkında ne düşünürsünüz?
  soru5:350 kişinin çalıştığı bir şirkette tek mühendis olmam sebebiyle genel müdürün zorla isg uzmanlığı kursuna yazdırdığı,isg uzmanı bile olmamışken,isg'nin i'sini yeni yeni öğrenirken burada insanları küçümsemem,alay etmem sizce mümkün müdür?
  örnek bir durumla yazımı noktalıyorum.
  genç bir mühendis ehliyet almak için sürücü kursuna yazılıyor.direksiyon eğitimi dahil diğer eğitimleri alıp sınava giriyor.trafik,motor ,ilk yardım ve direksiyon sınavını geçip ehliyetini alıyor.kendine bir otomobil satın alıyor.satın aldığı otomobilin anahtarını eline aldığında çevresindekilere dönüp ben şimdi bu anahtarla ne yapacağım diyor.

  herkese kazasız,sıkıntısız haftalar diliyorum.

   
  vedat özmen, MEZUN, baransely ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. feratlar41

  feratlar41 TÜİSAG Üyesi

  Her insan yükselmeyi ve saygı duyulmayı hak etmez. Sizi görüşlerinizden ve tepkilerinizden dolayı tebrik ediyorum. Saygılar.
   
  fayentur bu yazıya teşekkür etti.
 14. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  1-Önce işletmeyi tanı(Yapılan iş,nasıl yapıldığı,çalışanların durumu,yönetim,yönetimin mantığı,iş güvenliğine nasıl yaklaştıkları)
  2-Risk değerlendirmesi yap .Alınacak önlemleri yönetmeliği dikkaete alarak değerlendir. Gerekli önlemleri işverene ilet.
  3-Acil durum palnı yap. Acil durumda kimler ne yapacak belirle.
  4- Bu yaptıklarını uygula ,takip et ,geliştir.,

  Yaptığın risk değerlendirmesiini iş verene sunduğunda uygulayıp uygulamamak işverenin sorumluluğunda. ama unutmaki İş Güvenliğ Uzmanı olarak MESLEKİ YETERSİZLİKLERİNDEN KAYNAKLANAN DURUMLARDAN SEN SORUNLUSUN....
  Kolay gelsin

   
  vedat özmen bu yazıya teşekkür etti.
 15. A.Nilgün Aslan

  A.Nilgün Aslan TÜİSAG Üyesi

  sevgili dilek hanım sizde bu yüzden mi sessiz kaldınız bende size soru sormuştum görmezden gelmek yerine keşke cevep verseydiniz ,unutmayınız ki hepimizin de birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var bu konularda   
  Last edited by a moderator: 19 Nisan 2016
 16. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  Nilgün Hanım merhabalar ne sordunuz ve cevap alamadınız bilmiyorum ama Dilek Hanım son derece paylaşımcıdır ve elinden geldiği kadar yardımcı olur herkese takıldığınız konu nedir bizler yardımcı olmaya çalışalım. herkesin farklı yoğunlukları olabilir hayatta. Sevgiler.

   
 17. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Arkadaşlar eğitici ve uzman olarak çok fazla uygulama deneyimi olan ve tüm belge ve dokümanlarını sıfırdan hazırlayan birisiyim.

  Bu karmaşık ortamın suçu forumdaki kişilerin değildir....

  Hazırladığım ve elde ettiğim kaynakları paylaşmayı severim, epeydir foruma uğramadım, üslup beni rahatsız etti.
  Uğraşıp beceremediğiniz konularda yardım isteyin, ama hazırcı olmayın.
  (Ayrıca biz insanlara faydalı olan onurlu bir işi yapıyor olsak ta ticari etiğe de uymak gerekir.)

  Gelelim paylaşmalara:
  Hazırladığınız Risk değerlendirmesi RD yönetmeliğindeki dokümantaston bölümünü tamamen içersin yoksa RD eksik kabul edilir.


  1- Alttaki dokümanlar internette var teftişe geleceklerin kullandığı bilgilerdir. Bunları pdf olarak aratın rahatça bulursunuz... bulduktan sonra istenecek belgeleri hazırlayın.
  (PDF ler bende var ama arayıp bulmanın zevkini yaşayın.)

  a-2014 YILI ANA METAL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROGRAMLI TEFTİŞİ SONUÇ RAPORU
  b-YAPI İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROGRAMLI TEFTİŞİ SONUÇ RAPORU 2014
  c- MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ 2012 PROGRAMLI TEFTİŞLERİ SONUÇ RAPORU
  GENEL Denetimleri (Maden ve Genel İşyeri Olabilir)

  İncelenecek Resmi Belgeler
  1. MiGEM işletme izni ( Panoda Asılı) (Maden)
  2. Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı ( Panoda Asılı) (Maden)
  3. ÇED Belgesi (Panoda Asılı) (Maden)
  4. Yer altı işletmeleri için Çevre İzni veya Muafiyet Yazısı ( Panoda Asılı) (Maden)
  5. Patlayıcı Madde Kullanım izin Belgesi (Panoda Asıl ;) (Maden)
  6. Daimi Nezaretçi Atama Belgesi ( Panoda Asılı) (Maden) -
  7. Yetkilendirilmiş Kişi veya Kurum Atama Belgesi (Panoda Asılı) (Maden)
  8. İş Güvenliği Uzmanı Sözleşmesi ( Panoda Asılı)
  9. İşyeri Hekimi Sözleşmesi (Panoda Asılı) ·
  10. Vergi Levhası (Panoda Asılı)
  11. SGK Aylık Bildirgesi ( Panoda Asılı)
  İncelenecek Diğer Belgeler
  1. İşyeri Sağlık Güvenlik Planı(Maden- inşaat)
  2. Risk Analiz belgesi
  3. iSGB Yıllık Çalışma Planı
  4. iSGB Yıllık Eğitim Planı ve Uygulama Kayıtları
  5. Acil Eylem Planı
  6. Yangın Eylem Planı
  7. Kurtarma Planı (Yer altı için) (Maden)
  8. İş Talimatları
  9. Görev Tanımları
  10. Çalışanların Mesleki Eğitim Sertifikaları
  11. Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışabilir Raporları
  12. Çalışanların Sağlık Gözetim Kayıtlan
  13. İş makinelerinde Operatör Olarak Çalışanların Sertifikaları.
  14. İlk Yardımcıların ilk Yardımcı Sertifikaları
  15. Ateşleyiciler için Ateşleyici Sertifikaları (Maden)
  16. Paratonerlerin Etki Alanı Projeleri
  17. Paratoner ve Elektrik Tesisatları Topraklama Periyodik kontrol Belgeleri
  18. İş Makineleri ve Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolleri
  19. Basınçlı Kaplar Periyodik Kontrol Belgeleri
  20. Yangın Tüpleri, Ecza Dolapları, Su Sebilleri, iklimlendirme Cihazları Periyodik Kontrol Belgeleri
  21. İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Odası ve Bulunması gerekenken Cihaz ve ilaçlar
  22. Sızdırmaz Fosseptik Detay Projeleri
  23. Vidanjör Çekim ve Arıtım Tesislerine Teslim Belgeleri
  24. Mekanik ve Elektrik Tesisatları Bakım Planı
  25. Daimi Nezaretçi Defteri(Maden)
  26. Mekanik ve Elektrik Bakım Defteri
  27. Açık işletme Çalışma Yönergesi (Açık işletmeler için) (Maden)
  28. İmalat Haritası ( Yeraltı işletmeleri için) . (Maden) .
  29. Elektrik tesisleri ölçekli yerleşim planı (Yer Altı işletmeleri için) (Maden)
  30. Patlayıcı Madde Depolama, Taşıma ve Kullanma Yönergesi (Yer Altı İşletmeleri için) (Maden)
  31. Tahkimat Yönergesi ve Defteri (Yer Altı İşletmeleri için) (Maden)
  32. Havalandırma Planı ve Defteri (Yer Altı işletmeleri için) (Maden)
  33. Nakliyat Yönergesi (Kuyu Nakliyesini de içerecek şekilde) ve Defteri (Yer Altı (Maden)işletmeleri için)   
  A.Nilgün Aslan bu yazıya teşekkür etti.
 18. A.Nilgün Aslan

  A.Nilgün Aslan TÜİSAG Üyesi

  artık gerek kalmadı sağolun 1 ay kadar öncesiydi hem mail,hem msj attım hiçbir şekilde dönmeyip cvp yazmayınca üzülmüştüm .Artık kendi doğrularımı oluşturarak yoluma devam ediyorum ama ben buranında diğer meslek derneklerindeki gibi olmasını isterdim biz eğer İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI diye bir mesleği sahiplenipte yürütüyorsak hepimiz birbirimizle yardımlaşmalı ve daha yol göserici olabiliriz ben özel bir hastanede tam zamanlı Asınıfı uzmanım eğer bu sorumluluğu üstlenmiş isem bu konuda en hassas davranacak ta benim takdir edersiniz ki ama hastanede görev yapmış olan meslektaşlarımın burada bazı paylaşımları beni şaşırtıyor vebal alma gibi sözcükler garip doğrusu.Ama bunun yanında daha bilinçli paylaşımcı ,dosya veya evrak paylaşan arkadaşlar sayesinde de daha donanımlı hale geliyoruz onlara da ayrıca teşkkür ediyorum

   
 19. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  Vebal almaktan kastınız nedir Nilgin Hanım anlayamadım. Siz de kendi paylaşımlarınızla destek verebilirsiniz siteye herkes elinden geleni yapıyor inanın. Benim anlatmak istediğim kimseyi rencide etmeye gerek yok. Dediğim gibi yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa yazın hepimiz buradayız. Bir kişiye bağlı kalmayın.

   
 20. A.Nilgün Aslan

  A.Nilgün Aslan TÜİSAG Üyesi

  tabiki artık yardım istediğimde sizden rica ederim yaklaşımınız için sağolun amacım rencide değil di tusiag bünyesinde çalışan bir kişi olunca daha hızlı iletişim olur diye düşünmüştüm umarım sizde bu yardımseverliğinizin mükafatını bir gün alırsınız

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica