Hukuki : İş Yerinde Müşteri Tarafından Darp Edildim

taşkın92

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
İş yerinde daha önceden görmediğim, tanımadığım üç müşteri tarafından darp edildim, darp raporu alıp şikayetçi oldum iş yerimde bu kişisel bir olay diyip kenara çekiliyor ne yapabilirim ?

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda yapılacak çok yorum var, önce aşağıdaki sorularımın cevabını veriniz.
1) işyeri ne tür bir işyeridir?
2) Göreviniz nedir?
3) Hangi statüde çalışıyorsunuz?
4)Bu darp olayının açık sebebi nedir?
5) İşverenin sizi desteklememesinin sebebi nedir?
6) şikayetinizin sonucu ne oldu?
Cevaplarınızı aldıktan sonra yorum yapacağım

taşkın92

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Yapı markette çalışıyorum, satış danışmanıyım, müşteriyle birlikte müdürün yanına gitmediğim için sinirlenmişler sonra tamam gidelim dediğim de arkamdan saldırdılar(şube müdürüne müşteriler tarafından söylenen sebeb bu), kamera kayıtları ve görgü şahitlerine rağmen şube müdürlüğü ilkin olayı kapatmaya çalıştı ben şikayetçi olunca da bu senin şahsi davan dedi niye böyle bir tutumda olduklarını ben de bilmiyorum, şikayetimi de daha yeni yaptım sonuçlanmadı yani

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tekrar geçmiş olsun

1) Darp raporunuzda ne yazıyor. Darba uğrayan organınız neresi ve bedeni zararınız nedir?
2) Kaç günlük rapor aldınız?
3) işyerindeki kıdeminiz ( çalışma süresi) ne kadar?

taşkın92

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Tekrar geçmiş olsun

1) Darp raporunuzda ne yazıyor. Darba uğrayan organınız neresi ve bedeni zararınız nedir?
Rapor almadım, iş yerinde 27-28 aylık bir süredir çalışıyorum

Ekli dosyalar

• 16402572655286126407843346840835.jpg
    16402572655286126407843346840835.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tekrar geçmiş olsun

Ünal Bey, bu iş kazası olarak kayıtlara geçebilir mi?

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1) İşyerinde tatsız bir olay olmuş ve işvereniniz bu olayı pek önemsememiştir. Şahsi meseleniz deyip işin içinden çıkmıştır. Daha doğrusu işyerinden mal alacak kişiler, size karşı daha baskın ve değerli çıkmıştır.
2) Bu işyerinde daha fazla çalışmak artık sizin için zor olacak ve hep bu olay hatırınıza gelecektir.
3) Bu kadar soru sormamın sebebi, acaba iş sözleşmenizi tek taraflı ve kıdem tazminatı alarak feshedip edemeyeceğinizi anlamak içindi. Tek taraflı olarak anlattığınız bu olayda, maalesef böyle bir hakkınız tam olarak oluşmamıştır.
5) Bu ortamda yeni iş bulmanın da zor olduğunu düşünerek, çalışmaya devam edebilirsiniz.
4) İleride eğer 4857 sayılı İş Yasasının 24' üncü maddesindeki sizin lehinize olan durumlarla karşılaşırsanız, iş sözleşmesini sadece kıdem tazminatı alarak tek taraflı feshedebilirsiniz.
5) Tabii anlattığınız bu olay, aynı zamanda "İş Kazası" tanımına da uymaktadır. Ancak sonucunda istirahatle sonuçlanan bir zararınız olmadığı için bunun böyle olduğunu iddia etmek, size fazla bir şey kazandırmayacaktır. (Ancak büyük bir ruhsal çöküntüye maruz kalmanız hali hariç olmak üzere). Bu olayı işveren iş kazası olarak SGK' ya bildirmediği için bir idari para cezası ile karşılaşabilir.

Tekrar geçmiş olsun der, bütün çalışanlarımızın bu şekildeki tavırlara uğramamasını dilerim.

taşkın92

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Benim de temennim başka bir çalışanın böyle birşey yaşamaması ama bu olay yaşandığında da ne yazık ki kurumsal denilen bir firma böyle davranıyor. İlgilendiğiniz, bilgilendirdiniz çok teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.